Ankara Kedisi özellikleri ve kökeni

0
1652
Ankara Kedisi bakımı
Ankara Kedisi oldukça sevimlidir

Ankara Kedisi (Turkish Angora) altındaki sağlam, uzun kaslı gövdenin aksine, her hareketle parıldayan ince, ipeksi tüylere sahip dengeli, zarif bir kedidir.

Ankara Kedisi kişilik özellikleri

Ankara kedileri, simetri, zekâ ve özverileri ile insan ailelerinde güçlü tepkiler uyandırıyor gibi görünüyor. Ankara kedileri sahipleriyle tamamen bağlantılıdır; yaptığınız her şeyin tam ortasında olmadıkça mutlu olmazlar.  Ankara kedisi karakteri arasında şu özellik öne çıkar: İyi bir konuşmanın tadını çıkarırlar ve tartışmanın sonuna kadar en iyi tavırlarıyla devam edebilirler.

Dünyanın en akıllı 10 kedi türünü sizler için derledik

Ankara Kedisi iyi huyludur

Ankara kedileri iyi huylu ama kararlılardır. Ankara kedisi besleyenler için bu özellik oldukça öne çıkar. Ankara kedileri kafalarına bir fikir yerleştirirse yapabileceğiniz en iyi şey pes etmek ve uzun argümanlardan kaçınmaktır. Bu türdeki kediler uzun uzun oyun oynamaya ihtiyaç duyarlar ve insan sevdikleri üzerinde şakalar yapmayı da severler. Kağıt parçalarına ya da masum insan ayak parmaklarına saldırmayı severler, yani ne olursa olsun oynarlar. Bu arada, içeride yaşayan bir kediyi mutlu etmenin yolları makalemize de bakabilirsiniz.

Ankara Kedisi, İran Kedisi ile karıştırılabilir. İran kedisi hakkında detaylı bilgi isteyenler ise buraya tıklayabilirler.

Ankara Kedisi zekidir

Hareket halindeyken -yani çoğu zaman- bir dansçı hareket ediyormuş gibi zarif görünürler. Son derece zeki olan Ankara kedileri, çevrelerini kontrol etmeyi seven problem çözücülerdir; güneş ışınlarına atlamadan ve tüyleri kovalamadan önce sadece birkaç dakika tutulmaya tahammül ederler. Merak etmeyin, bunları yaparken yanınızda olacaklar, böylece onların maskaralıklarını hayranlıkla izleyebilirsiniz.

Ankara kedileri yüzme cesareti ile bilinir ve hatta ara sıra yüzmek için dalış yapar. Hepsi sudan hoşlanmaz, ancak bazıları farklı derecelerde coşkuyla yapar.

Van Kedisi özellikleri ve tarihi

Ankara Kedisi kökeni

Hiç kimse bu eski cinsin nasıl ve nerede ortaya çıktığından emin değil. Sık sık anlatılan, Ankara Kedisi’nin uzun saçlı Pallas kedisinden (Otocolobus manul), yerli kedi büyüklüğünde küçük bir Asya yaban kedisinden geliştiği hipotezidir, ancak bu şüphelidir. Pallas kedisi, evcil kediden temel farklılıklara sahiptir ve başka hiçbir eş bulunmadığı sürece evcil hayvanlarla çiftleşme olasılığı çok düşüktür.

Ankara Kedisi’nin diğer tüm evcil kediler gibi Afrika yaban kedisinden gelişmesi çok daha olasıdır.

Kedigillerdeki uzun saçlar için resesif mutasyon muhtemelen yüzyıllar önce spontan bir mutasyon olarak meydana geldi ve Türkiye’deki bölgeler gibi mostraları sınırlayacak kapalı dağlık bölgelerde melezleme yoluyla sürdürüldü.

1700’lerin sonlarında yazan Fransız doğa bilimci de Buffon, uzun tüylü kedilerin, Türkiye’nin Asya bölümünü oluşturan kısımdan geldiğini yazdı. Uzun tüylü kediler yüzyıllardır Türkiye’de ve çevresindeki komşularda görülmüştür.

Başkent Ankara, özellikle uzun, ince saçlarıyla Türk halkı tarafından takdir edilen uzun saçlı Angora tavşanlarına ve keçilere de ev sahipliği yapıyor. Uzun tüylü kediler 1500’lerin sonlarında Türkiye, İran, Rusya ve Afganistan’dan İngiltere ve Fransa’ya ithal edildi. Ankara Kedisi kesinlikle 1600’lü yılların başında Avrupa’ya doğru yolunu bulmuştu ve 1700’lerin sonunda artık Amerika’ya ithal ediliyordu. Kedi fantezisinin yoğun yaşandığı ilk günlerinde, Angoralar çok değerliydi. Hikâyeye göre, bir Angora sahibi, Londra’daki bir 1890 kedi şovunda en sevdiği Angora için büyük bir para tefklifini reddetti. Bununla birlikte, yavaş yavaş, Avrupa kedi fantezisinde tercih edilen kedi türü haline geldi. Angora, Pers kürküne uzunluk ve ipeklik eklemek için üreme programlarında yaygın olarak kullanıldı. Ayrıca, kedi meraklılarının herhangi bir uzun saçı genlerine bakılmaksızın Farsça veya Angora olarak adlandırmaları da kafa karıştırıcıydı. Persler, Angoralar ve Rus uzun tüyleri ayrım gözetmeksizin bir araya getirildi. Anavatanları dışında, Angoralar saf bir cins olarak var olmaktan çıktı. Gösteri salonlarında ve kayıtlarda görünmeyi bıraktılar. 1900’lerde, Angora türü neredeyse ortadan kaybolmuştu.

1900’lerin başında hükümet, Ankara Hayvanat Bahçesi ile birlikte, bugün devam eden bir program olan mavi ve kehribar gözlü Saf beyaz Ankara kedilerini ve eşsiz beyazlığını korumak için titiz bir üreme programı başlattı

Fiziksel Özellikler

Vücut

Ankara kedisi vücut şekli şöyle: Orta boy. Erkekler dişilerden biraz daha büyük olabilir. Gövde uzun ve incedir, genişlikten daha büyük bir derinliğe sahiptir, yuvarlak değil (boru şeklinde değil) ovaldir. Omuzlar kalçalarla aynı genişliktedir. Omuzlardan biraz daha yüksek popoları vardır. Sağlam kaslarla ince kemiklidirler.

Kafa

Kafa, vücudun ve ekstremitelerin (kolların ve bacakların) uzunluğu ile dengede küçük ile ortadır. Orta uzunlukta burun. Boyun ince, zarif ve oldukça uzun. Çene sağlam, hafifçe yuvarlanır. Burun ile dik bir çizgi oluşturmak için profilde uç kısımlarda bıyıkları şekillidir.

Kulak

Geniş, tabanda geniş, sivri ve tepeli. Birbirine yakın, başın üstünde, dikey ve dik olarak ayarlanır.

Gözler

Büyük, badem şeklinde, açık bir ifade ile hafifçe yukarı doğru eğimli. Her göz rengi, belirli bir spektrumda büyük farklılıklar içerebilir. Türk Angora göz renkleri mavi, gök mavisi Safir içerir; yeşil, üzüm zümrütü; yeşil-yeşilimsi veya yüzük altını, altın veya kehribar göz; kehribar, altın zengin bakırdan; bir mavi gözlü ve diğeri Yeşil, Yeşil-altın veya kehribar gibi…

Bacak ve patiler

Bacaklar uzun. Arka bacaklar önden daha uzundur. Pençeleri küçük, yuvarlak ve zariftir.

Kuyruk

Tam bir fırça şeklinde ve geniş bir tabandan dar bir uca kadar uzun ve sivrilen.

Kürk (Tüyler)

Tek kat kaplamalıdır. Vücut uzunluğu Angora’lar arasında değişir, ancak kuyruk genellikle uzun, fırfırlı, tam, ince dokulu ve ipek benzeri bir parlaklığa sahiptir. Yıl boyunca tüy dökerler. Bu yüzden kedinin tüylerinin mutlaka fırçalanması gerekir.

Renk

Çikolata, lavanta, Himalaya deseni veya beyaz ile bu kombinasyonlar. Beyaz Ankara Kedisi en popüler olan türdür.

Ankara Kedisi Kaç Yıl Yaşar?

Ankara kedisi ortalama yaşam süresi 12-18 yıl arasıdır. Beyaz kedilerde yaşanan sağırlık sorununun en can sıkıcı kısmı Ankara kedilerinde yaşanır. Özellikle gözleri mavi ve beyaz renkli olan Ankara Kedilerinin dörtte üçü ya da beşte dördü sağırdır.

Kaynak:

British Shorthair Kedileri Hakkında Her Şey