Araştırma: Kediler koronavirüsü 2 günde yeniyor!

0
2414
kedilerde koronavirüs
Kediler koronavirüsü hızla yeniyor

Dünyada yaklaşık 1,7 milyon insanın hayatını kaybetmesine yol açan koronavirüs salgını konusunda kediler için sevindirici sayılabilecek bir araştırma sonucu ortaya çıktı.

NTV’nin Fransız CNEWS’ten aktardığı habere göre, Letonya Yaşam Bilimleri ve Teknolojileri Üniversitesi’ndeki (LLU) bilim insanları tarafından yürütülen ve Letonya kamu haber ajansı tarafından yayınlanan araştırmaya göre, Covid-19 virüsü bulaşan kedilerin, insanlara göre çok daha erken virüsü yendikleri açıklandı.

İnsanlarda covid semptomları 5 ila 10 gün arasında ortaya çıkarken, yapılan araştırmayla kedilerde bu sürenin 2 gün olduğu sonucu çıktı.

Araştırma: Kedinize göz kırpın ve muhteşem sonucu görün

Hızla iyileşiyorlar

Kedili ailelerdeki insanlarda covid varsa bunun kediye bulaşma ihtimalinin yüksek olduğunu ifade eden Letonya Ziraat Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dekanı Profesör Kaspars Kovalenko,  “Ama çoğu zaman, bu enfeksiyon kendi kendini sınırlıyor, bu nedenle kedilerde 2 gün boyunca klinik belirtiler görülüyor ve kediler oldukça hızlı bir şekilde iyileşiyor. Kedilerin virüsü çok kısa bir süre için yendiğini tespit ettik, çünkü pozitif bir kişiyle çok yakın temasın olduğu ve kedilerin klinik belirtiler gösterdiği durumlarda bile, kedilerin solunum yollarında koronavirüs tespit etmedik” şeklinde konuştu.

Şartlara hızla uyum sağlıyorlar

Araştırmanın sonucunun çok sayıda kediden alınan sürüntü örneği, kan testi ve dışkı örneğine dayandığını belirten Letonya Ziraat Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden Dr. Gundega Mūrniece, “Kediler hızlıca antikor geliştiriyor. Her şarta uyum sağlayan bir bağışıklık sistemleri var” şeklinde konuştu.