Araştırma: Kedinize göz kırpın ve muhteşem sonucu görün

0
8510
kedilere göz kırpma
Kedilere göz kırpmanın mutlulukla bir ilgisi var.

Scientific Reports’ta yer alan bir makaleye göre kedilerin insanlarla iletişiminde gözlerini kırpmasının oldukça önemli olduğu ortaya kondu.

Kedi-insan iletişiminde kedi gözü kırpma hareketlerinin rolü başlıklı makalede gözlerin duyguları iletmede önemli bir role sahip olduğu vurgulandı.

Yapılan çalışmaya göre kedinin gözlerinin içine bakmamız ve yavaşça gözlerimizi kırpmamız kedilerle daha pozitif ve duygusal bir ilişki kurmamızı sağlıyor.

Araştırma kapsamında 2 farklı deney yapıldı. Birinci deneyde, gözlerini yavaşça kısıp kedisiyle iletişim kuran kedi sahiplerine kedileri normalden daha fazla göz kırparak tepki verdi.

İkinci testte ise göz kırpmanın ardından kedilerin insanlara yakınlaşıp yakınlaşmadığı ölçüldü. Testin sonuçlarına görebir kediye yavaşça göz kırpmanız kediyi sakinleştiriyor ve kedi sizin elinize daha fazla yaklaşma eğilimi içine giriyor. Son uçlar, kedinin insanla pozitif bir ilişki içinde olduğunu göstermesi bakımından da kritik öneme sahip.

Kendilerinden emin olan söz konusu çalışmanın sahipleri, hemen evinizde veya sokakta yaşayan bir kediye göz kırpmanızı ve sonucu görmenizi istiyor.

Kedim Beni Seviyor mu? Kedinizin Sizi Sevdiğini Gösteren 10 Hareket