Beyaz Kediler ile İlgili 4 Şaşırtıcı Gerçek

0
6928
Beyaz Kediler
Beyaz kediler nadir, benzersiz ve güzeldir

 

Bir kartopu kadar pofuduk olan beyaz kediler ile alakalı karşı koyamadığımız bir şeyler var! Beyaz kediler nadir, benzersiz ve güzeldir, bu yüzden bu kadar popüler olmaları şaşırtıcı değildir. Fakat beyaz kedileri diğer renkli kedilerden ayıran şey nedir? Daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki beyazlarla ilgili birçok büyüleyici gerçeklerden bir kaçına göz atabilirsiniz.

Gerçek renklerinin bir maskesi

Bir kedinin beyaz tüylerini oluşturan gen temel olarak tüylerin gerçek rengini örter. W geni olarak da bilinen maskeleme geni, baskın alel mevcut olduğunda bir kedinin beyaz olmasına neden olur. Diğer yandan, eğer çekinik bir alel var ise, bunun yerine tüylerin rengi görünecektir.

Beyaz bir dişi kedi doğum yaptığında, bazı bebekleri annelerinin gerçek tüy rengine sahip olabilirken, diğerleri de tüylerinin beyaz görünmesini sağlayacak maskeleme geni olarak adlandırılan şeye sahip olabilir.

Beyaz bir yavru kedi ile karşılaştığınızda, tüylerinde özellikle kafa bölgesinde küçük bir renk lekesi olduğunu fark edebilirsiniz. Bu, kedinin gerçek tüy rengi olabilir, ancak yavru kedi büyüdükçe bu nokta kaybolabilir. Oldukça ilginç, değil mi?

British Shorthair Kedileri Hakkında Her Şey

Dev bir beyaz nokta?

Genetik açısından, S geni veya lekelenme geni, bir kedinin tüyleri boyunca beyaz alanlar da oluşturabilir. W geni gibi, bu beyaz lekelenme temel olarak bir kedinin gerçek rengini kapsar veya maskeleyebilir. Bununla birlikte, bu alel aynı zamanda bir kedinin tüylerinin tamamen beyaz olmasına neden olabilir, çünkü nokta sadece vücudun bir bölümünde değil, tüm vücutta bulunmuş olur.

Birçok kedi ırkı beyaz tüylere sahip olabilir

Güzel bir beyaz kürke sahip olabilecek çeşitli kedi ırkları vardır. Ancak bu kedi ırkları aşağıdakilerle sınırlı değildir:

-Persian (İran Kedisi)

-American Shorthair

-Maine Coon

-Cornish Rex

-Norwegian Forest Cat (Norveç Orman Kedisi)

-Exotic Shorthair

-Turkish Angora (Ankara kedisi)

-Khao Manee

-Oriental Shorthair

Albino Kedileri

Tamamen beyaz olan kediler nadir albino kedileri ile karıştırılmamalıdır. Temel olarak, albinizm TYR geninin bir mutasyonunun sonucudur. Bir yavru kedi TYR geni olmadan veya hasarlı bir TYR geni ile doğarsa, melanin eksikliği olacaktır. Bu sebeple, bir albino kedisi pembemsi renkte görünen cilde sahip olacak ve bu kediler de güneş ışığına duyarlı olacaktır. Çeşitli göz renklerine sahip olabilen ve belki de iki farklı renkli göz rengine sahip olan beyaz kedilerin aksine, albino kedileri yeşil veya altın olan gözler için melaninden yoksundur, bu nedenle gözleri soluk mavi olur ve pembemsi görünebilir.

Artık beyaz kediler ile ilgili birkaç ilginç bilgi öğrendiğinize göre, belki de bir tanesini eve getirmeye hazırsınızdır. Sonsuza denk evlerini arayan birçok beyaz kedi olduğu için yerel hayvan kurtarıcılarınızı ve barınaklarınızı kontrol etmeyi düşünebilirsiniz. Görünüşte çarpıcı olmalarının yanı sıra, beyaz kediler harika evcil hayvanlardır ve her kedi aşık olacağınızdan emin olabileceğiniz kendi benzersiz kişiliğine sahip bir birey olacaktır!

Ek bilgiler:

Beyaz kedilerde sağırlık oranı diğer renkli kedilere oranla yüksektir. ama bu sorun değil. Beyaz kediler en sevimli kediler arasında kendilerine önemli bir yer bulurlar.

Beyaz kedilerde mavi göz oranı yüzde 40’lara kadar çıkabilir.

Beyaz yavru kedi oldukça popülerdir.

Türkiye’de en popüler beyaz kedi türleri Ankara Kedisi ve Van Kedisi‘dir.

Ev ve apartman kedileridirler. Kedi alma konusunu düşünenlere duyurulur.

Beyaz kedilerde cilt kanseri görülme sıklığı görece yüksektir. Güneşte çok fazla kalmamalılar.

 

Kaynak: