Bir kedi için verilen film gibi hukuk mücadelesi

0
2121

ABD’de Fuz adlı bir kedi, 9 yıl önce sahibi Michelle Moberg’in evinden kaçtı. Kedisini yıllar boyunca arayan Moberg, herhangi bir ize ulaşamadı. Bir gün telefonu çaldı. Arayan kişi ona Fuz’u bulduğunu söylüyordu. Aldığı bu harika haber sayesinde Moberg hayatının en mutlu günlerinden birini yaşadı. Ama hiçbir şey göründüğü gibi değildi. Fuz’u geri almak, hiç kolay olmayacaktı. Çünkü Fuz’u bulan kişi, onu sahibine vermekten vazgeçmişti. İşte film gibi bir hikâye…

Okuyacağınız bu sıra dışı hikâye, ABD’nin Illinois eyaletinde geçiyor. Olaya ilişkin haber, 3 Aralık günü ‘Chicago Tribune’ adlı medya organının internet sitesinde, Clifford Ward imzasıyla yayınlandı.

Hikâyenin ana kahramanı Fuz adlı bir Siyam kedisi. 2011 yılında sahibi Michelle Moberg’in Wonder Lake kasabasındaki evinden kaçıyor.

Moberg ve çocukları, 1 yaşındaki Fuz’u günlerce, haftalarca hatta aylarca arıyor. Sağa sola ilanlar yapıştırıyorlar. Ancak bir süre sonra onun bir daha geri gelmeyecek şekilde gittiğini anlayıp durumu kabulleniyorlar.

YILLAR SONRA GELEN TELEFON

Yıllar bu şekilde geçiyor. Aile, Fuz’un ardından bir kedi daha sahipleniyor. Ancak Moberg’in aklında bir gün Fuz’u bulabileceği ihtimali hâlâ canlı şekilde varlığını koruyor. Derken, geçen yılın aralık ayında Moberg evine ulaştığında bir ses kaydı alıyor…

Ses kaydını bırakan kişi, yaklaşık 16 kilometre ötedeki Spring Grove’dan bir kadın. Taylor Patz adlı bu kadın, kediyi bir veterinere götürüyor. Onu tarayan veteriner, kedide bir mikroçip buluyor. Bu mikroçipte yer alan bilgi, kedinin Moberg’e ait olduğunu söylüyor.

Patz, Moberg’i sosyal medya aracılığıyla buluyor. Ona Fuz’u kendi evine sığındığını söylüyor. Moberg aldığı bu harika haber karşısında duygulanıyor ve beklendiği gibi çok mutlu oluyor. İki kadın ertesi gün bir araba galerisinde buluşmak için sözleşiyorlar. Moberg’in içinde tekrar kedisine kavuşacağı için büyük bir heyecan baş gösteriyor.

Ama bu buluşma hiçbir zaman olmuyor. Moberg, tüm çabalarına rağmen Fuz’u bulan kadınla görüşemiyor. Çünkü kadın, kediyi vermekten vazgeçiyor.

Moberg’in kızı Kayla Ross, bir Lake County’te görev yapan şerif yardımcısıyla birlikte Patz’ın evine gidiyor. Ross, Patz’a kedinin ‘mülkiyet’ evraklarını gösteriyor fakat onu ikna etmeyi başaramıyor.

MOBERG, MAHKEMENİN YOLUNU TUTUYOR

İşin güzellikle çözülemeyeceği kesinlik kazanıyor. Moberg bunu anladığında, kedisini geri almak için aylar ve celseler süren uzun bir hukuk mücadelesi başlatıyor.

Şubat ayında, Patz ve Moberg’in ilk konuşmalarından yaklaşık altı hafta sonra Moberg, Lake hukuk mahkemesinde dava açıyor.

Bu arada Patz, Moberg’in kızının evine geldiğini söyleyerek kendisi için bir koruma emri istiyor. Patz ayrıca, Moberg ve bir adamın daha sonra evine geldiğini, Moberg’in kapısının önünde çığlık attığını, pencereden bakarak evinin etrafında dolaştığını ve evinin önünde arabasının kornasını çalarak kendisini taciz ettiğini öne sürüyor. Mahkeme Patz’ın koruma talebini reddediyor.

Mahkeme duruşmalar boyunca tarafları dinliyor ve delillere bakıyor. Yargıç Michael Betar, sonunda kararını veriyor. Fuz’u bulan Taylor Patz’ın, kediyi gerçek sahibi Michelle Moberg’e vermesine hükmediyor. Mahkemenin kararına göre, Patz’ın Fuz’u hemen ertesi gün Moberg’e vermesi gerekiyor.

Ancak ertesi gün Patz, Moberg’e Fuz’un yine kaçtığını ve hiçbir yerde bulamadığını söylüyor. Böylece Moberg’in kazandığı hukuk zaferine karşın ortaya bir engel daha çıkıyor. Patz yalan mı söylüyor yoksa Fuz gerçekten kaçtı m?

Sorunun cevabı belirsiz ama Fuz hâlâ ortalarda yok. Dava mutlu sonla bitiyor ancak iki ay sonra bile Moberg, hâlâ Fuz’u bekliyor.

Moberg’in Fuz’u kazanmak için savaşı bırakmaya niyeti yok. Ek yasal işlem yapmayı düşünüyor.

‘BİR AİLE ÜYESİNE FİYAT BİÇEMEZSİN’

Moberg bugüne kadar  dava için tam 10 bin dolar dolar harcamış. Ama yaptığı masrafın buna değer olduğunu söylüyor. “Bir aile üyesine fiyat biçemezsin. Küçük kızın değerinin ne kadar olduğunu sormak gibi” diyor.

Bu arada Fuz’un kaçışıyla ilgili ilginç ve hüzünlü bir ayrıntı daha var. Meğer Fuz, Moberg’in o zamanlar kanserle savaşan annesinin çöpü dışarı atarken kapıyı açık bırakması sonucu evden kaçmış.

Moberg, Fuz’un kaçışından kendisini sorumlu tutan ve bu yüzden suçluluk hisseden yaşlı annesinin, birkaç yıl sonra hayatını kaybettiğini söylüyor.

Moberg ve kızı Ross’a göre, uzun ve gizemli yokluğuna rağmen Fuz, ailenin bir parçası olmaya devam etti. Fuz’un yuvaya bir daha ne zaman döneceği belirsiz. Ancak bu güzel insanlar, 9 yıl sonra kedilerine kavuşmayı ve aradan geçen zamanı telafi etme şansı bulmayı fazlasıyla hak ediyor.