Cins Kedilerde Sağlık Sorunları: 1. Bölüm

0
1846

Cins kedilerin birçoğu insanların gözüne çok şirin gözükebilir fakat cins kedilerde sağlık sorunları oldukça yüksektir. Solunum yollarından eklem ağrılarına ve ölü doğuma kadar bazı cins kedilerde birçok sağlık sorunu yaşanır.

Kedi Hissi kitabının yazarı John Bradshaw’ın konu hakkında yazdığı makalede şu ilginç bilgiler yer alıyor:

Cins kedilerde sağlık sorunları

Geçtiğimiz son birkaç yılda medya cins köpeklerin sadece dış görünüşleri için fark gözetilmeksizin çiftleştirilmeye başlanmasıyla yakından ilgilenmiştir. Aynı durumda olan kediler basına daha az yansımakla beraber, onlar da gelecekte çeşitli sorunlar yaşayabilir. Hatta bazı sıkıntılar şimdiden kendini göstermeye başlamıştır bile.

Dış görünüşe yönelik üreme çalışmaları iki soruna yol açabilir: Öncelikle, bazı görünüş özelliklerinin abartılı olarak ortaya çıkarılmasını amaçlayan seçimler hayvanın rahatsızlık duymasına veya sağlığının bozulmasına neden olabilir.

İran cinsi kedilerde sağlık sorunları

Kedi cinsleri arasında bunun en iyi bilinen örneği, küçük kalkık burunlu, basık yüzlü (teknik adıyla brachycephalic) İran kedisidir. Geleneksel olarak İran kedilerinin yüzleri sıradan kedilerinkinden biraz daha ovaldir (bebek yüzlü) olarak bilinir. Bu kedilerin kökeni içlerinde Türk Angora kedisinin de bulunduğu uzun tüylü cinslerdir. Kedinin yüzünün bu hale gelmesine neden olan mutasyon ABD’de ortaya çıkmıştır ve kısa sürede türün ideal yüz biçimi olarak algılanmaya başlamıştır.

Persian Cat 3 min
İran kedilerinde solunum sorunları yaşanabilir

Daha sonra yapılan seçilimler bireylerin burnunun daha da kısa ve kafatasında yüksek konumda olmasına neden olmuş ve bu nedenle burun iki gözün arasına sıkışmıştır. Bu yüz biçiminin en aşırı biçimi artık cins kedi üreticileri tarafından tavsiye edilmemektedir. Brachycepahlic kedilerin hepsi solunum sıkıntıları, göz sorunları yaşamaya, gözyaşı bezlerinin yanlış oluşmasına ve doğum yaşarken sorun yaşayarak daha yüksek oranda ölü doğum gerçekleştirmeye yatkındır. 1988 ile 2008 yılları arasında bu basık yüzlü bireyler için alınan talepler dörtte birine düşmüş olmasından da görülebileceği gibi, kedi sahipleri de daha geleneksel İran kedilerini tercih etmektedir.

Manx cinsi kedilerde sağlık sorunları

manz min
Manx cinsi kedi

Başka cinsler de üretilmelerine bağlı sağlık sorunları yaşar. İlginç bir şekilde, bunlardan biri olan Manx, yüzyıldan fazla süredir kedi fuarlarında ve güzellik yarışmalarında sergilenen bir türdür. Manx cinsine güdük kuyruğunu veren gen aslında çoğu zaman ölümcül olabilen genetik bir kusurdur. Bu geni hem annesinden hem de babasından iki kopya olarak almış olan bir kedinin doğumdan önce anne karnında ölmesi büyük bir olasılıktır. Genden yalnızca bir kopya taşıyanların kuyrukları farklı uzunluklarda olur. Yarı gelişmiş kuyruğa sahip bazı bireylerde, büyük bir ağrıya neden olan bir arterit ortaya çıkabilir. Bu gen aynı zamanda yalnızca kuyruğun değil kedinin sırtının da gelişimini etkileyerek omuriliğe zarar veren bir çeşit ayrık omurga durumu oluşmasına neden olur. Manx kedileri bağırsak rahatsızlıkları geliştirmeye de yatkındır.

Kıvrık cins kedilerde sağlık sorunları

20140206 kanga squitten 001 min 1
Kıvrık cins kedilerde yürüme sorunu yaşanabilir

Squitten” ya da “kıvrık” adı verilen ve bir cins olarak kabul edilmeyen kedilerde ise, kedinin ön bacaklarındaki uzun kemiğin gelişimini tamamlayamaması nedeniyle, ön patilerin kıvrık hale gelmesi ve doğrudan omuzdan çıkar. Bu bozukluk Thalidomide ilacının insan bebeklerde neden olduğu doğum kusuruna benzetilebilir. Böyle kediler doğru düzgün yürüyemez, koşamaz veya kazamaz. Aynı zamanda da kendilerini koruyamaz. Ancak “tatlı” bir şekilde oturabilirler. Bu da bu “garip” çekiciliklerinin bir açıklaması olabilir.

Scottish Fold cinsi kedilerde sağlık sorunları

Scottish Fold 1 min
Scottish Fold kedilerde kıkırdak sorunu yaşanır

Başka cinslerde, dış görünüş için üretilmelerinin etkileri o kadar göz önünde değildir. Örneğin, Scottish Fold cinsinin ünlü düşük kulaklarına sahip olmasını sağlayan gen, vücudunun başka yerlerinde de kıkırdaklarda gelişim bozukluklarına neden olmakta ve bu nedenle birçok birey genç sayılabilecek yaşlarda eklemlerinde ciddi ağrılar çekmeye başlamaktadır.

Siyam cinsi kedilerde sağlık sorunları

siamese cat 01391 min
Siyam kedilerde beyinde sorun yaşanabilir

İkinci sorun ise üretim zinciri şeklinde, aslında akrabalar arası çiftleşme üzerinden yürüyen sistemin yan etkisidir. Mükemmel bireyi ararken yapılan seçimler, onları taşıyan kediler için sorun yaratan genlerin yaygınlaşmasına neden olabilir. Bu genler avlanmayı engelleyen özelliklere neden olacağından sokak kedilerinde kısa sürede doğal seçilimle yok edilirdi. Örneğin birçok siyam kedisinin beyninde sağ ve sol gözlerinden gelen gelen sinyalleri karşılaştıracak sinirler olmadığından, stereoskopik görüşleri oldukça kötüdür. Bu durumun sonucu olarak çift görmeye başlayabilirler. Veya gözlerinin biri tamamen kapanır, bazen de etrafa gözlerini kısarak bakmaya başlarlar. Retinada oluşan başka, farkı bir sorun ise başlarını her çevirdiklerinde görüşlerinin bulanıklaşmasına neden olur. Siyam kedilerinin kendine has görüntüsünü korumak isteyen üreticiler istemeden de olsa bu genetik bozukluğun kuşaklar boyunca devam etmesine neden olmuştur.