Dünyadaki en büyük 11 evcil kedi

0
3000
Büyük Kediler
11 büyük evcil kedi

Dünyanın en büyük evcil kedi türü hangileridir sizce? Sibirya kedisi 11 kilograma kadar ulaşabiliyorken, Maine Coon kedisi ise kabarık kuyruğunun uzunluğu ile bilinir.

İşte ortalama ağırlığa göre büyüğünden başlayarak, en büyük 11 yerli kedi ırkı:

Sibirya Kedisi
Sibirya Kedisi’nin sımsıcak bir kalbi vardır.

12. 1- En büyük evcil kedi: Sibirya Kedisi

Ragamuffin Kedisi
Ragamuffin Kedisi etkileyici gözlere sahiptir.

Yuvarlak bir görünüm ve tatlı tavırlı olan ve en büyük kedi konumundaki Sibirya kedileri, sıcak dolu sarılmalar için yaratılmış gibi. Sadece bu büyük kedi için kucağınızda yer açtığınızdan emin olun!

Ortalama Ağırlık: 4-11 kg (8-26 pound)

Kişilik Özellikleri: Sibirya kedisi özellikleri arasında en önemlisi, her ortama adapte olabilirler. Çevik olan bu akıllı sibirya kedileri, harika evcil hayvanlardır. Sibirya kedileri eğlenceli, sevimli bir kişiliğe sahiptir. İnsanlarla, çocuklarla ve diğer canlılarla çok iyi anlaşırlar. Konuşkandırlar. Alerji yapmayan kedi cinsleri arasındadırlar. Kaliteli mamalarla beslenmelidirler. Sağlığı ve beslenmesine önem verdiğiniz takdirde sibirya kedileri 18 yaşına kadar yaşayabilir. Sibirya Kedisi ortalama yaşam süresi 15 yıldır.

Eğlenceli Bilgi: Yağlı koruyucu kıllar sayesinde, bu büyük evcil kediler suya dayanıklı tüylere sahiptir ve birçok Sibirya kedisinin suya yakınlığı vardır.

11. 2- Ragamuffin Kedisi

Ragdoll kedisi
Ragdoll kedisi sakindir.

Büyük, etkileyici gözlerle tanınan bu büyük evcil kediler, çeşitli renklerde gelen süper kabarık bir tüy katmanıyla birlikte neredeyse oyuncak ayı görünümüne sahiptir. Çok büyük kediler sınıfına girerler.

Ortalama Ağırlık: 4-9 kg (8-20 pound)

Kişilik Özellikleri: Bu kediler, sakin ve uyumlu tavırları nedeniyle büyük aile evcil hayvanlarıdır. Genellikle diğer evcil hayvanlarla iyi geçinirler. Birçoğu hile yapmak, oyun oynamak, hatta bir tasmayla yürümek için eğitilebilir.

Eğlenceli Bilgi: Ragamuffin’in olgunlaşmak için biraz zamana ihtiyacı vardır. Yaklaşık dört yaşına kadar tam yetişkinliğe ulaşmaz.

10. 3- Ragdoll Kedisi (Ragdoll)

Van Kedisi
Van Kedisi yüzmeyi sever

Bu büyük evcil kediler, isimlerini, kucağa alındıklarında kollarında oluşan gevşeme eğilimine ve özellikle sakin bir davranışa borçludur.

Ortalama Ağırlık: 4-9 kg (8-20 pound)

Kişilik Özellikleri: Birçok Ragdoll kedisi, kendi insanlarıyla birlikte olmayı ve eğlenceli, insan odaklı bir kişilik sergilemeyi sever. Beyaz İran kedisi olarak da yaygın biçimde adlandırılırlar. Ayrıca çocuklar ve köpeklerle iyi geçinirler, bu da onları mükemmel bir ev kedisi yapar. Ragdoll kedisi ortalama yaşam süresi 13 ila 15 yıl arasında değişir. Ragdoll kedileri çok hareketli değildir dolayısıyla ragdoll kedilerinde kilo alma problemine karşı mutlaka egzersiz yaptırılmalıdır. Ragdoll kedilerinin ağırlıkları 9 kiloya ulaşmaktadır dolayısıyla en büyük kediler kategorisine girerler. Ragdoll kedileri mavi gözlüdür ve kucak kedisi sınıfına girerler. Bahar aylarında tüy dökerler. Ragdoll kedilerinde kalp rahatsızlıkları yaygındır, dolayısıyla bu konuda veteriner hekiminizle süreci yönetmelisiniz. Ragdoll kedilerinin tüyleri günlük olarak fırçalanmalıdır. Göz çevresindeki akıntılar temizlenmelidir. Kulaklarını haftada bir kere kontrol etmelisiniz. Ragdoll kedileri için kum kapları önemlidir ve her gün temiz olmalıdır.

Eğlenceli Bilgi: Ragdoll ve Ragamuffin aynı ataları (ve birçok benzerliği) paylaşır, ancak farklı kedilerdir. Ragdoll kedileri daha az renk varyasyonu gösterir ve daha oval şekilli (ve genellikle mavi) gözlere sahiptir.

9. 4- Van Kedisi

Maine Coon Kedisi
Maine Coon Kedisi arkadaş canlısıdır

Diğer büyük kedi ırkları arasında bile öncelikle belirgin kuyrukları ve kulakları, kendine özgü beyaz bedenleri nedeniyle bu kedigiller göze çarpar. Adını Van Gölü ve çevresinden alan Van Kedisi, dünyanın en büyük kedileri kategorisine evcil kediler olarak girerler. Van Kedilerinin gözleri ilk başta grimsi bir renk olmasına rağmen 40 gün sonra gerçek rengini alır. Mavi ve sarı gözlü van kedileri çoğunluktadır. Yılın Şubat-nisan dönemlerinde kızgınlık dönemine giren van kedilerinde kızgınlık süresi 10 günü bulur. Hamile kalan van kedisi göbeğini kimseye dokundurmaz. Van kedilerinde emzirme dönemi ortalama 50 ila 60 gün arasında değişir. Genellikle gebelik döneminde 4 yavru doğururlar.

Sergiledikleri renk, tekirden kaplumbağa kabuğuna kadar farklı çeşitlerde olabilir.

Ortalama Ağırlık: 3-9 kg (7-20 pound)

Kişilik Özellikleri: Meraklı, güçlü atlama yeteneklerine sahip olan bu büyük evcil kediler atletik, zeki ve aktiftir. Birçoğu insan sahipleriyle güçlü bağlar kurar ve dikkat çekmek istediklerinde konuşkan olabilirler. Van kedileri oldukça konuşkandır. Van kedileri hareketli kedilerdir. Van kedilerinin bakımı oldukça kolaydır. Ailesine oldukça bağlı olan bu kediler, insanların hislerini anlar. Kızgın olduğunuzda sizin yanınıza gelerek teselli etmeye çalışır. Göz bakımları sürekli yapılmalı ve van kedisi tüyleri haftada en az 2-3 kere taranmalıdır. Tüyleri uzundur. Van kedisine özgü herhangi bir kronik sağlık problemi yoktur. Van kedisinin burunu daima pembedir. Apartman hayatına uyumlu olan bu kediler oldukça zekidirler. Oldukça hareketli olan van kedileri evden kaçmaya meraklıdırlar, bu yüzden dikkat edin.

Eğlenceli Bilgi: Birçok Van kedisi suyu sever ve Türkiye’de “yüzen kediler” olarak adlandırılırlar.

Van Kedisi hakkında kapsamlı bilgi için hazırladığımız makalemize göz atabilirsiniz.

8. 5- Maine Coon

British Shorthair Kedisi
British Shorthair Kedisi utangaç fakat alışınca cana yakındır

İyi bir nedenden dolayı en popüler kedi ırklarından biridir. Maine Coon, sadık, sevecen bir doğaya ve tartışmasız nazik bir devdir. Maine coon kedileri en büyük kediler sınıfındadır.

Ortalama Ağırlık: 4-8 kg (9-18 pound)

Kişilik Özellikleri: Maine Coon özellikleri arasında şu özellikler öne çıkıyor: Çocuklar ve köpeklerle iyi geçinmekle tanınan bu büyük cins kediler, doğayı sever ve insanlarıyla oynamayı seven, sevgi dolu ve sabırlıdır. Maine coon besleyenler oldukça mutlular. Maine coon kedileri görünüşlerinin aksine kzıgınlık döneminde bile sakin kalırlar. Maine coon kedilerinin tüyleri sıklıkla fırçalanmalıdır.

Eğlenceli Bilgi: “En büyük yerli kedi” Ödülleri için listenin en üstünde bir dizi Maine Coon kedisi bulacaksınız. Süper uzun kuyrukları sayesinde uzun rekor kırmakla tanınıyorlar.

Maine Coon Kedisi ile ilgili fotoğraflar için buraya tıklayabilirsiniz.

7. 5- British Shorthair

Bengal Kedisi
Bengal Kedisi kendine güven duyar

Büyük gözler ve tıknaz bir yapıya sahip olan -başlangıçta ahırlarda kemirgenleri kontrol etmek için kullanılan- bu kediler, büyük yerli kedi ırkını tanımlar.

Ortalama Ağırlık: 4-8 kg (9-18 pound)

Kişilik Özellikleri: British shorthair özellikleri şöyle: Bağımsız ve iddiasız, bu sessiz kediler utangaç olmalarıyla ünlüdür, ancak biraz sevgi ile hızlı bir şekilde herkese ısınırlar.

Eğlenceli Bilgi: Mavi kürk bu cinste en yaygın olanıdır, ancak çeşitli renk ve desenler sergileyebilirler.

British Shorthair Kedileri için detaylı makalemize göz atabilirsiniz.

6. 7- Bengal Kedisi

Bu büyük evcil kediler, lekeleri ve onlara minyatür orman kedisi görünümü veren rozetleri ile ayırt edilir.

Ortalama Ağırlık: 2-8 kg (6-18 pound)

Bengal Kedisi Kişilik Özellikleri: Kendine güvenen ve meraklı olan bu kediler aile faaliyetlerine katılmayı severler.

Eğlenceli Bilgi: Bazı Bengaller’de “parıltı geni” adı verilen bir şey olabilir ve kürklerine yanar döner bir parıltı verir.

5. 8- Pixiebob kedisi

Norveç Orman Kedisi
Norveç Orman Kedisi tam bir arkadaştır

Minnacık bir Pixiebob’un görünümüyle bile bu kedigiller aslında yerli kedi standartlarına göre oldukça büyüktür (ve görünüşleri ima edebileceği gibi hiç de vahşi değildir).

Ortalama Ağırlık: 3-8 kg (8-17 pound)

Kişilik Özellikleri: Pixiebob kedisi ailesine adanmıştır ve sevgi dolu bir kişiliğe sahiptir. Aktif, ama çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile iyi geçinen bir kedidir. Diğer bazı büyük kedi ırkları gibi, Pixiebob da hileler öğrenme, oyun oynama ve tasma üzerinde yürümenin tadını çıkarma eğilimi nedeniyle genellikle bir köpeğe benzetilir.

Eğlenceli Bilgi: Bazı Pixieboblar tek bir pençe üzerinde yedi ayak parmağı ile polidaktil olma (Çok parmaklı, uzuvlu olma) eğilimine sahip olabilir.

4. 9- Norveç Orman Kedisi

American Bobtail Kedisi
American Bobtail Kedisi oldukça akıllıdır.

Parlak gözler, kabarık kuyruk, büyük, dayanıklı mizaç. Bunlar Norveç Orman Kedisinin özellikleridir. En büyük kedi ırklarından biri olarak, büyük görünümü onu vahşi gösterebilir ama o gerçekten doğuştan gelen bir arkadaştır.

Ortalama Ağırlık:  3-7 kg (8-16 pound)

Kişilik Özellikleri: Bu büyük yerli kedi raflarda ve kitaplıklarda oynamak gib bir eğilime sahiptir. Kendine ait bir alan bulmak için yükseklikleri inceler. Ama aynı zamanda insan arkadaşlarıyla kucaklaşmaktan da memnundur. Rahattır ve kolayca stresli olmaz, bu da onu çocuklar ve diğer evcil hayvanlar etrafında harika bir kedi yapar.

Eğlenceli Bilgi: Norveç Orman kedisi doğal bir ırktır (hayır, bu vahşi görünüme rağmen büyük kedi ataları yoktur) ve Norveç’te Skogkatt olarak adlandırılır.

Norveç Orman Kedisi hakkında detaylı bilgi sunduğumuz makalemize buradan erişebilirsiniz.

3. 10- Amerikan Bobtail Kedisi

Selkirk Rex Kedisi
Selkirk Rex kedisi kıvırcıklığıyla benzersizdir.

Bu büyük evcil kediler biraz vaşak gibi görünüyor. En büyük evcil kedi sınıfında olsa da neyse ki, o kadar büyük değiller … ve tabii ki, çok daha az vahşiler.

Ortalama Ağırlık: 3-7 kg (8-16 pound)

Kişilik Özellikleri: Aktif, akıllı ve arkadaş canlısı olan Amerikan Bobtail, harika bir aile arkadaşı olabilir. Bununla birlikte, Houdini benzeri kaçışlara yönelik bir eğilimle atletiktir ve sıkılmaktan kaçınmak için biraz aktivite ihtiyacı duyar.

Eğlenceli Bilgi: Amerikan Bobtail için orijinal soy büyük yerli kedi ırkları içerir. Birman, Himalaya, tekir ve Siyam dahil.

2. 11- Selkirk Rex kedisi

Doğal olan kıvırcık bir kürk (hem uzun hem de kısa tüylerde gelir) bu büyük evcil kediyi özellikle benzersiz hale getirir. Dostça davranışı onu bir evcil hayvan olarak harika kılar.

Ortalama Ağırlık: 2-7 kg (6-16 pound)

Kişilik Özellikleri: Listedeki en büyük yerli kedi ırkı olmayabilirler, ancak Selkirk Rex diğer evcil kedilere göre daha büyük bir tarafta kalır. Rahat ve aile odaklı, bu eşsiz kediler eğlenceli ve sosyaldir.

Eğlenceli Bilgi: Gençken, bu büyük cins kedilerin her zaman kıvırcık bir kürkü yoktur. Bazı yavrular buklelerini yaklaşık 16 haftalıkken kaybederler ve sadece 8-10 ay içinde geri kazanırlar. Bukleler yaşla birlikte artar.

1. Büyük yerli kedi ırkları hakkında eğlenceli gerçekler

  • Çok büyük oldukları için, birçok büyük ev kedisi ırkının olgunlaşması biraz zaman alır ve bazıları beş yıla kadar yetişkinliğe ulaşmaz.
  • Guinness Rekorlar Kitabı’nda dünyanın en büyük kedi ırkı veya en büyük yerli kedi ırkı için bir liste bulamazsınız, çünkü hiç kimse kedi obezitesini teşvik etmek istemez. Bunun yerine, kayıt yapanlar en büyük yerli kedi ırkını boy ve uzunluğa göre ölçerler.
  • Büyük evcil kediler her türlü şaşırtıcı kişiliğe ve seçkin karakter özelliklerine sahiptir (ve tabii ki safkan veya karışık cins olabilirler).

Not: Satın Alma, sahiplen!

Kaynak: