Dünyanın En Akıllı 10 Kedi Türü

0
8242

Kedi cinsi söz konusu olduğunda kedim akıllı mı diye sorabilirsiniz, size dünyanın en akıllı 10 kedi cinsi sıralaması yaptık.

Akıllı kedilerin özelliklerine bakıldığı zaman, oldukça hareketli oldukları ve sizin ya da evdeki diğer hayvanların hareketlerine yüksek derecede uyum sağladıkları gözlenir.

Akıllı kediler oynamak için dikey yüzeyler dahil oldukça fazla alana ihtiyaç duyarlar. Akıllı kedilerin kendi vücutlarını kullanmalarının yolunu bulmaları gerekir.

Lafı fazla uzatmadan 10 en akıllı kedi cinsi karşınızda:

1Habeş Kedisi

Akıllı olmasının yanı sıra ABD’de en popüler kedilerden biri Habeş Kedisi’dir. Bu şık görünümlü kedi şık ve insanlara karşı oldukça şefkatlidir. Çok zekidirler ve insanların faaliyetlerine uyum gösterirler. Kucak kedisi olmamalarına rağmen insanlara fiziksel olarak kendilerini sevdirecek davranışlarda bulunurlar. Evdeki ya da dışarıdaki diğer arkadaşlarıyla da eğlenmeye bayılırlar.

Habeş kedisi 1871’de ilk kedi cinsi olarak görülüyordu. 1871 yılında Zula adından bir kedinin Crystal Palace kentindeki Kedi buluşmasına bugünkü Etiyopya’dan geldiği düşünülür. Ayrıca bu kedi cinsinin köklerinin antik Mısır’dan geldiğine inanılır.

Habeş kedileri atletik ve çeviktir. Tırmanacak yerlerden ve oyuncaklarla oynamaktan büyük zevk alırlar. Öğrenmeyi severler ve eğitimlere oldukça iyi bir şekilde cevap verirler. Habeş kedisiyle eğitim süreci geçirmekten oldukça keyif alacaksınız. Hepsinden de iyisi, Habeş Kedileri insanlara oldukça sadıktır.

2Balinese Kedisi

Kürklerinin uzunluğu hariç Siyam Kedisi’ne benzerler. Aslında Balinese Kedisi, Siyam Kedisi’nin uzun tüylü versiyonu olarak da adlandırılabilir. Siyam kedilerinden genetik olarak mutasyona uğramışlardır. İsmi Balili zarif dansçılardan gelir. Uzun ve ipeksi kürkleri, narin bedenleri, kemikli yüzleri ve güzel renk noktaları vardır. İnsanları araştırmayı ve gözlemlemeyi severler. Konuşmayı oldukça seven bir kedi cinsidir. Sadık, sevecen ve evde yaptığınız tüm aktivitelere katılmak isteyen bir cinstir. Balinese kedileri evde yaramazlık yapmaya meyillidirler fakat bu durum onları sevmemize engel olmaz.

3Bengal Kedisi

Müthiş bir egzotik görünüme sahiptir ve en büyük kedi cinslerinden biridir. Bengal kedi benekleriyle Jaguar ve Leoparlara benzerler. Asya Leopar Kedisi’nden dönüştüğü ifade edilir. Bengal kedileri geçmişten gelen vahşi özelliklerinin bir kısmını hâlâ korurlar ve birçok kedi cinsinden daha büyük bir görünüme sahiptirler. Bengal kedileri son derece atletik ve zariftirler. Bengal kedileri tırmanmayı, koşmayı, zıplamayı ve oynamayı oldukça severler. Burada önemli olan nokta, evinizin Bengal Kedisi’ne uygun genişlikte olmasıdır. Bengal kedileri yukarıdaki aktiviteleri yaparken biraz ‘dağıtıcı’ olabilirler. Bengal kedileri müthiş derecede zekidirler. Buna karşın canlar sıkkın olduğunda yaramaz olabilirler.

4Birman Kedisi

Birman kedileri oldukça enerjik ve dost canlısı kedilerdir ve insanlarla aktivitelerde bulunmayı severler. Birman kedileri insnalarla etkileşimde bulunmayı severler fakat bu etkileşim zorbalık yapma şeklinde değildir. Birman kedileri zeki, uyumlu, oyun oynamayı seven ve gençlik dönemlerinde aktiviteden oldukça hoşlanan kedilerdir.

Birman Kedileri’nin kökeni Burma bölgesidir (Bugünkü Myammar). Rahipler tarafından saraylarda ve tapınaklarda yetiştirildiler.

Birman kedisinin benzersiz bir özelliği şudur: Bu birman kedi cinsi koyu kahverengi ve bakır renkli kürkleri vardır. Sadece birkaç renge sahip olmalarına rağmen kahverengi kürkleri oldukça kendine özgüdür. Kemik yapısı oldukça sağlamdır, dolayısıyla göründüklerinden daha ağır olurlar. Kürkü oldukça yumuşaktır ve kendisine aşık edebilir. Birman kedisi sahiplenme oldukça iyi bir fikirdir.

5Cornish Rex Kedisi

Cornish Rex kedilerinin en eşsiz özelliği tüylerinin kıvrık ve boylarının şıklıkla uzun olmasıdır. Kürkündeki kıvrıklıkla küçük bir kuzuya benzerler. Bu kedi türü derisi bakımından narindir fakat Cornish Rex kedisi cesur ve atletiktir.

Cornish Rex kedisi oldukça aktif ve arkadaş canlısıdır. Olgunluk dönemlerinde bile oyunları bir köpeğin oyunu kadar heyecan vericidir. Eğer ailenizde capcanlı ve hareketli bir kedi istiyorsanız Cornish Rex tam da size göredir.

Cornish Rex Kedisi 1950’lerin İngiltere’sinde keşfedildi ve genetik mutasyona uğratıldı. İlerleyen yıllarda Cornish Rex kedileri oldukça ‘sevimli’ bir hal kazandı.

6Havana Brown Kedisi

İpeksi çikolata kürkü, sevgi dolu yeşil gözlere sahip egzotik bir cinstir. Kedi türleri arasında Havana Brown kedisi nispeten nadir bir cins denilebilir. Havana Brown kedisi genellikle konuşkan, sevecen ve aile bireyleriyle etkileşime girmekten hoşlanan bir cinstir. Orta derecede aktivite içindedir, uyumayı diğer cinslere oranla biraz daha sevebilir. Havana Brown kedisi dünyayı keşfetmek için patilerini kullanmayı oldukça sever.

Havana Brown kedileri Siyam kedileriyle yerli siyah kedilerin karışımından oluştu. 1950’lerde ABD’ye getirildi.

7Korat Kedisi

Başka bir nadir kedi cinsi olan Korat Kedisi Tayland’lıdır ve ülkesinde ‘iyi şans’ olarak nitelenir. Yüzünün kalp şeklinde olması şeklinde bilinir, gümüş kürkü, renkli gözleri ve sıkı vücudu vardır. Korat kedisi çoğu zaman eğlencelidir ve şekerleme yapmayı sever. Oldukça akıllıdır ve çevrelerini iyi kavrarlar. İnsanlarla yakın bağ kurmayı severler ve mümkün olduğu kadar insanların yakınında gözükürler. İnsanlarla oyun oynamayı oldukça severler ve insanlara sarılıp uyuyabilirler.

8Savannah Kedisi

Yüksek zekâya sahip bir diğer kedidir. Afrika’daki yaban kedilerinden evirilmiştir. Savannah kedisi diğer kedi cinslerine göre daha büyük ve uzundur. Sivri uçlu kulakları, uzun vücudu ve benekli kürküyle egzotik bir görüntüye sahiptir.

Savannah Kedisi nispeten yeni bir cinstir ve popülaritesi giderek artıyor. Buna karşın Savannah Kedisi beslemek herkes için uygun olmayabilir. Savannah Kedileri yaşamak için bol miktarda geniş alana ihtiyaç duyarlar. Zeki, cesur ve maceraperest bir kedidir. Kolayca sıkılabilirler. İlgi ve geniş bir alan isterler.

9Siyam Kedisi

Dünyanın en popüler kedilerinden biridir. Siyam kedileri egzotik bir görünüşe sahiptir. Güzel renkli gözleri vardır ve dünyanın en konuşkan kedileridirler. Siyam kedi bakımı oldukça kolaydır. Siyam kedileri eğlenceli, etkileşimli, oyun canlısı ve asildirler. Siyam kedileri bugünkü Tayland olan Siyam bölgesinden dünyaya yayıldılar. Bu sevimli cins oyun oynamayı ve egzersiz yapmayı sever. Siyam kedisi tam bir kucak kedisidir. Siyam kedi evcil kedi cinsleri arasında popülerdir.

10Singapura Kedisi

Adından da anlaşılabileceği gibi Singapur’dan dünyaya yayılmışlardır. Bu kedi cinsi 1970 yılında ABD’ye getirildi ve hâlâ nadir bir cins olarak görülür. Bir cins kedi olan Singapura kedileri oyun oynamayı ve dışarıya çıkmayı çok sever. İnsan davranışları onlarda büyük bir merak uyandırabilir. Singapura kedileri diğer kedi cinslerine oranla biraz küçük bir cinstir. Benzersiz bir kahverengi kürke sahiptirler. Singapura kedisi oldukça hareketli bir kedidir ve her yere zıplamaya bayılır. Bu yüzden Singapura kedilerine bol miktarda dikey alan bıraktığınıza emin olun.