En İştahlı 10 Köpek Irkı

0
1398
Köpek
İştahlı köpekler

İşte daha fazla, daha fazla, daha fazla her şeye ihtiyaç duyan en iştahlı 10 köpek ırkı listesi.

Hepimiz onları tanıyoruz. Köpek ya da kedi her zaman adil paylarını alıyor gibi görünüyor (Sonra biraz daha..)

İştahlı eğilimlere sahip olduğu bilinen 10 köpek ırkının listesi ve küçük dostlarınızı nasıl idare edeceğinize dair bazı ipuçları ve püf noktaları.

Daksund (Dachshund)

Mutfak tezgahından atıştırmalıklar koparan bu köpek hakkında endişelenmenize gerek kalmayacak olsa da kararlı doğası, yediğiniz şeyin bir ısırığını ona da sunana kadar yanınızdan ayrılmayacak ve gözlerini size dikecektir.

Aslında, onun azim ve güçlü koku duyusu ona yer üstünde ve yeraltında avlanmak için onaylanmış tek cins ünvanını kazandırmıştır.

Evet, küçük saklanmış bir hayvanın kokusunu ya da çöp kutusuna attığınız çikolata sargısını alıp almadığına bakılmaksızın, istediğini elde edene kadar durmayacaktır.

Köpeğiniz çok köpekli bir ailenin parçası ise, iştahlı davranışları adil payını alamayacağı korkusuyla ilişkili olabilir. Onu diğer evcil hayvanlardan ayrı olarak beslemeyi düşünün.

Labrador Retriever

Şaşırdın mı? Sadece şaka yapıyoruz. Bir labradora sahip olan herkes, bu çocuğun yemek yemeyi sevdiğini bilir. Aslında, bu köpek yemeklerini o kadar çok seviyor ki, -yemek zamanını tüm gün boyunca bir olay olarak görüyor- bu yüzden alımını izlemek için dikkatli olmanız gerekiyor.

Bununla birlikte, yakın zamanda yapılan bir çalışma, bazı (hepsi değil) Labrador Retrieverlerinin, beyninin bir yemekten sonra tam doyma hissini tanımasını engelleyen bir gen taşıdığını göstermiştir.

Yani çok yeme alışkanlıklarının sebebi aç gözlü olmakla ilgili değil, gerçekten aç hissetmekle ilgili.

En komik 10 köpek ırkı

Cavalier King Charles Spaniel

Bazı köpek ırkları tatmin olana kadar yemek yerken, bu köpek yemeğini doldurmaya devam ettiğiniz sürece yemeye devam edecektir.

Aç ya da tok, önüne ne koyarsanız yemekten mutluluk duyarlar. Ve daha küçük, oyuncak cins çeşitliliğinden olduğu için, daha büyük, aktif bir köpeğin yaptığı gibi aynı miktarda kalori yakmaz, bu yüzden obeziteye eğilimli olacaktır.

Bu küçük adamın yiyecek tüketimini hızlandırmaya yardımcı olmak için, bir bulmaca kasesi veya piyasada bulunan harika yeni koklama paspaslarından birini tanıtmayı düşünün. Her iki seçenek de köpeğinizin tam yemeğinin tadını çıkarmasını sağlar, ancak onu bulmak için daha fazla zaman harcamasına neden olur.

Pug

Adil olmak gerekirse, kısa kafalı olan köpekler – düz yüzleri olanlar- hem ıslak hem de kuru yiyecekleri yemeye gelince doğal olarak meydan okurlar.

Daha uzun ağızları olmadan, yemek yerken nefes almak için yüzlerini yiyeceklerine gömmek ve havayı yudumlamak zorundalar. Bunu dağınık yüzü için yapar, ayrıca, yutma sırasında nefes alma ihtiyacından kaynaklanan kaçınılmaz şişkinlik için yapar. Ve bu tek başına haksız bir şekilde onu açgözlü olarak damgalayabilirken, gerçek şu ki, Pug gerçekten şiddetli bir iştahı olduğu ve bulduğu her şeyi ve her şeyi yemesiyle bilinir.

Yiyecek için yaşayan bir köpeğiniz var 🙂 Ancak gelişigüzel yemek isteyen herhangi bir cins köpek, solucanlar için kontrol edilmelidir. Sürekli olarak doyumsuz olmasına ve zamanla daha ciddi hastalıklara neden olurlar. Bunun için veteriner hekiminize danışın.

Köpeklerde Doğru Beslenme için Püf Noktaları

Av köpeği (Beagle)

Bu meşgul çocuk, olağanüstü koku duyusu ile ünlüdür ve son derece duyarlı doğası ve avlanma yeteneği nedeniyle avcıların en sevdiği ırktır. Rahat kişiliği onu harika bir aile köpeği haline getirirken, diğer hayvanlardan havaalanında kaçak mallara kadar her şeyi koklamak için doğuştan gelen yetenek, onu çöp kutularını keşfetmek ve kanepenin altındaki gezici muamelelere takıntılı yapar.

Rottweiler

Bu kaslı çocuk çalışkan stoktan geliyor, bu yüzden aktif bir yaşam tarzı onu zihinsel ve fiziksel olarak formda tutmaya yardımcı olacak. Araştırmalar Rottweilerlerin bir yüzdesinin (hepsi değil) beyninin bu “tam hissi” hissini tetiklemesini engelleyen kusurlu bir gene sahip olduğunu bulmuştur. Kısacası, ne kadar büyük bir yemek tükettiğine bakılmaksızın, saniyeler içinde geri döner, çünkü gerçekten aç hissediyordur.

Köpeğinizin açgözlü eğilimleri belirli bir kusurlu genden kaynaklı olmasa da, gıdaya sınırsız erişimini engellendiğinden emin olmanız gerekir. Kalça ve eklem sorunları olan aşırı kilolu bir Rottie, hak ettiği tam ve aktif yaşamdan asla zevk almayacaktır. Çözüm? Belirlenen yemek dönemlerini ayarlamayı deneyin ve bittiğinde kasesini kaldırın.

Hangi Köpek Maması? Özelliklerine Göre 15 Köpek Mama Markası

Pembroke Galce Corgi

Corgi, yemek tabağında, kedinin yemek tabağında veya kaldırıma atılmış olsun, yiyecek bulmaya istekli olan başka bir ırktır. Sürüye yetiştirildiği için, bu köpek hem odaklanmış hem de kararlıdır, bu da onun ihtiyaç duyan başıboş bir koyun ya da yere düşmüş bir patates cipsi olsun, bu fırsatı kaçırmayacağı anlamına gelir.

Ancak, bu yüksek enerjili yavruların aktivite seviyesini desteklemek için ekstra bir yiyecek yığınını hak ettiğini düşünürken, yanılıyorsunuz. Uzun, düşük sırtlı herhangi bir köpekte, obezite büyük sağlık sorunlarına yol açabilir ve bu cins özellikle felç de dahil olmak üzere ciddi hareketlilik sorunlarına yol açabilecek ‘intervertebral disk’ hastalığına eğilimlidir.

Bu nedenle, kesinlikle övgü ve ödüller tarafından yönlendirilen bir köpekle, yüksek proteinli, az yağlı ve kesinlikle insan için olmayan yiyecekler gibi daha sağlıklı ikramlar sunmayı düşünün.

Cocker Spaniel

Bu yakışıklı küçük adam oldukça yüksek bir metabolizmaya sahiptir, bu yüzden diğer bazı ırklar kadar hızlı bir şekilde kilo almasa da, bu sürekli atıştırmanın iyi olduğu anlamına gelmez. Aslında, genel olarak itaatkar tavırlarına rağmen, bu cins, yüzüne çok yakın yaklaşıldığını hissederse (insan ya da köpek), elinizden yiyeceği almak için hızlı olabilir. Evet, yiyecek odaklıdır ve çoğu köpek gibi yemek için herhangi bir fırsattan yararlanacaktır.

Bu sık sık sinir bozucu davranış nasıl kontrol altına alınabilir? Bu güzel köpek için mükemmel bir diyet ve beslenme rutini oluşturduktan sonra, ona sadık kalın ve idareli ve sadece kazandığınızda ikramlar verin. Bu lezzetli ekstraların sağlıklı olduğundan ve insan çeşitliliğine sahip olmadığından emin olun (başka bir deyişle, masa artıkları yok).

Köpek Sahiplenme Kılavuzu: Nelere Dikkat Edilmeli?

İngiliz Bulldog

Bu tıknaz çocuğun yemeğini sevmesi ve ona verilen her şeyi mutlu bir şekilde mideye atması sürpriz olmayacak. Ancak, egzersiz (veya ısı) sırasında nefes almayı zorlaştıran bir brakiosefalik yüz yapısı ile, bu aşırı yiyen ile obezite hızla ciddi bir sorun haline gelebilir. İngiliz Bulldoglarının yemek söz konusu olduğunda gelişigüzel olduğu bilindiğinden, ona yiyeceklere sınırsız erişim vermekten kaçının.  Bu köpeği serbest beslemeyi unutun, belirli yemek dönemlerini ayarlayın. Onu bir beklenti belirleyecek ve onu aşıran bir köpek haline getirecek masa artıkları ile beslemeyin. Ve köpeklerin fırsatçı olduğunu unutmayın.

Buna ek olarak, bu cinsin fiziksel yapısı yiyecekleri iyi sindirmesine izin vermediğinden, sadece açgözlü olmakla kalmayıp aynı zamanda son derece düz olduğu bilinmektedir.  Yani, eğer onu fazla şımartırsanız, ikiniz de bedelini ödeyeceksiniz.

Basset Hound

Yemek masasının altından sana küçük bir parça yiyecek için bakan bir Basset Hound’un kederli yüzüne nasıl karşı koyabilirsin? Evinizde sağlam bir ‘aşırmaya hayır! politikası oluşturun. Bu av ırkının bir sürü zihniyetine sahip olduğunu unutmayın, bu da Aç olsun ya da olmasın, her zaman ve her yerde yiyecek arayacağı anlamına gelir. Ve bu arayış onun kendi yemeğini, tabağınızı veya diğer evcil hayvanların kaselerini içerir. Başkalarından çaldığını görürseniz onu ayrı ayrı besleyin ve açlığın onu yönlendirmediğinden emin olmak için kaliteli bir yiyecek (karbonhidrat dolgusu yok) olduğundan emin olun. Ve bu cins obeziteye eğilimli olduğu için, sadece yemeğin gelmesini sağlamak için yalvarmalarını görmezden gelmeniz önemlidir. Düşük, uzun sırtlı çoğu köpek gibi, kilo aldığında, felç de dahil olmak üzere ciddi eklem ve sırt problemleri riski taşır.

Öyleyse, masa artıkları yerine, neden köpeğinizin oral saplantısını bazı ciddi çiğneme oyuncaklarıyla beslemiyorsunuz?

Kaynak:

Köpekler Kaç Yıl Yaşar?