En küçük ve sessiz 10 köpek ırkı

0
12990
küçük köpek
King Charles Spaniel

Hepimiz, havlayan küçük bir köpekle karşılaşmanın nasıl bir şey olduğunu biliyoruz. Çok hoş bir durum değil. Hatta korkunç. İnsan kulağına gelebilecek en kötü zulümlerden biri olduğunu bile söyleyebilirsiniz. Aslında, kabarcıklı köpekler o kadar sinir bozucudur ki, her yerdeki küçük köpeklerin itibarını mahvetmişlerdir.

Bazı insanlar, tüm küçük köpeklerin havlayan köpekler olduğuna bile ikna oldular. Neyse ki gerçek köpek severler durumun böyle olmadığını biliyor. Dışarıda pek çok küçük köpek türü var ve sadece kulak zarlarınızı kırmaya kararlı olanlar değil.

Bazı köpekler kesinlikle kendi havlamalarının sesini duymaktan hoşlanırken, diğerleri daha güçlü ve sessiz tiptedir. Bu kötü üne rağmen, birçok sessiz küçük köpek türü vardır.

Dışarıda, -komşuları rahatsız etmeden- dikkatinizi ve şefkatinizi çekebilecek küçük tatlı yavrular var. Onlar aramaya değer. İşte bu yüzden bu kullanışlı ve zekice kılavuzu hazırladık.

Bu dostlımız, tüm hayatınız boyunca aradığınız sessiz, tüylü neşe demetleri. Gürültü şikayetleri konusunda endişelenmesi gereken insanlar için mükemmel olan bu köpekler, size söyleyecek önemli bir şeyleri olmadığı sürece, havlamalarını kendilerine saklayacaktır! Peki ne bekliyorsunuz ?! Hayallerinizdeki minik ve sessiz yavruyu bulmak için gözlerinizi bu sayfaya yapıştırın. En küçük köpek cinsleri için buyursunlar:

Süvari Kral Charles Spaniel

Süvari Kral Charles Spaniel, sadece en çok sevilen ırklardan biri değil, aynı zamanda sessiz bir ırktır. Bu küçük köpeklerin verecek çok sevgisi var ve herkesle iyi geçiniyorlar. Karşılaşacağınız en sosyal köpek ırklarından biridir. Bu akıllı köpekler aynı zamanda iyi davranışı teşvik etmek için olumlu pekiştirmeyi kullanan eğitime en iyi şekilde yanıt verir.

Ayrıca sadece orta düzeyde egzersiz ihtiyaçları vardır. Tımarlama konusunda çok fazla ihtiyaçları yoktur.  Diğer köpekler ve yabancılarla harika davranırlar. Sevecen, uyarlanabilir ve apartman dostu: Daha ne istenebilir ki? Bu küçük köpekler, tüm bu hoş olmayan sesler olmadan küçük bir köpek arayan herkes için mükemmel bir çözümdür.

Charles Spaniel köpekler ortalama 11 yıl yaşar.

Basenji

Basenjiler, en yaygın köpek ırklarından biri olmasalar da, ağzı sıkı kalmayı severler.

Afrika’dan gelen bu cins, ara sıra çığlık ya da çığlığa yakın sesleri çıkardığı bilinmesine rağmen, ondan pek bir şey duymayacaksınız.

Basenjiler, sesini kendine saklamayı ve sevgisini ve arzularını başka şekillerde ifade etmeyi sever. Enerjik olarak tanımlanan bu köpeklerin her gün çok fazla aktivite yapması gerekir. Bu sevimli dostlar, ailelerine çok fazla şefkat gösterir ve sevdiklerini korurlar. Bununla birlikte, Basenjiler onları tanıyıncaya kadar yabancıların yanında biraz utangaç olabilir. Bu yüzden onları gençken uygun şekilde sosyalleştirmek iyi bir tercihtir. Ayrıca, özellikle köpekleri eğitmede yeniyseniz, bu zeki köpeklerin eğitilmesinin zor olabileceğini belirtmekte fayda var. Neyse ki, eğitim ve sosyalleşme Basenji ile biraz zor olsa da, tımar söz konusu olduğunda, bu kolay bir türdür.

En komik 10 köpek ırkı

İtalyan Tazısı

İtalyan Tazısı küçük, merhametli ve sessiz bir köpek cinsidir. Bu yavruların minimum tımar ihtiyaçları vardır ve bazen biraz inatçı olabilirler (hatta onun sessiz ve inatçı bir tip olduğunu bile söyleyebiliriz!) Bu nedenle rutin eğitim gereklidir. Ayrıca, bu köpeklerin yüksek enerjili köpekler olarak bilinmesine rağmen, aynı zamanda harika kucak köpekleri de olabilirler. (onları dışarı çıkarırsanız kucağınıza girerler!)

Genel olarak, sosyal ve arkadaş canlısı olarak tanımlanabilir (yine de iyi tanımadıkları insanların yanında olduklarında uzak olabilirler). Artı olarak nazik ve tatlılar. Hatta diğer küçük köpeklerle ve kedilerle de iyi geçinirler. Bununla birlikte, arzu ettikleri ilgiyi görmezlerse harekete geçebilirler. Bu nedenle evcil hayvanınızla geçirmek için bolca zamanınız olduğundan emin olun. Bir İtalyan Tazısı’nın anahtarı; onları dikkat, egzersiz ve şefkatle boğmaktır. İletişimi doğru yaparsanız ömür boyu sizinle bağ kurarlar ve aynı zamanda sessiz kalırlar.

Bichon Bolognese

Bolognese sadece yumuşak, kabarık beyaz tüylü küçük cins bir köpek değil, aynı zamanda tatlı dilli! Bolognese, size yakın durmak isteyecek insan odaklı bir köpek.

Senden asla ayrılmak istemeyecek. Yani minik olması iyi bir şey. Onu gittiğiniz her yere götürebileceksiniz. Bu tür, bakım ihtiyaçları söz konusu olduğunda yüksek bakım gerektirir.  Bununla birlikte, bu sevecen ve eğitilebilir köpekler diğer köpeklerle çok iyi anlaşır ve ayrıca yabancılar da dahil olmak üzere insanlarla sosyalleşir. Hatta iyi bekçi köpeği bile yapabilirler ve yüksek miktarda eğitim gerektirmezler. Bu tür sevimli yavrulardır ve sessiz kalmayı da bilirler. Günde 2-3 kez kısa yürüyüşlere çıkarmak yeterlidir. Bichon Bolognese köpeğiniz varsa asla ona yüksek sesle bağırmayın, içine kapanıp size küsebilir. Ancak fazla şımartmayın. Apartman köpeğidir. Dışarıda köpek beslemek için uygun değildir.

Japon Köpeği

Japon Köpeği (Japanese Chin), daha küçük bir çerçevesi ve daha kısa bir burnu olmasına rağmen, görünüş olarak Süvari Kral Charles Spaniel’e benzer. Japanese Spaniel olarak da adlandırılır. Pekinuva cinsinin melezleştirilmesi sonucu ortaya çıkan bu tür, eğlenceli ve yaramazdır ancak genellikle dikkatinizi çekmek için havlamaz (yaramaz eğilimleri kendilerini başka şekillerde ortaya çıkaracaktır). Beyaz, siyah, kızıl, sarı ve kaplan desenlidirler.

Bu cins aynı zamanda şaşırtıcı bir şekilde atletiktir ve bazı kişilik özellikleri kedilere benzer. Bu küçük köpekler çok fazla aktiviteye ihtiyaç duymasa da yürüyüşe çıkmayı ve arka bahçede oynamayı sever. Akıllı ve bağımsızlığına önem verirler. Kendilerini yalnız hissederlerse giderek daha konuşkan hale gelebileceklerinden, onlarla bolca zaman geçirmek onları sessiz tutmaya yardımcı olabilir. Yüksekliği 25 cm, ortalama ağırlığı 4 kilodur. Japanese Chin ortalama yaşam süresi 12 ila 14 yıl arasında değişir. 15 ve daha fazla yaşayan Japanese Spaniel’ler de vardır.

Japon Köpeği’nin herhangi bir geveze alışkanlığı geliştirmemesini sağlamak için çok fazla dikkat önemlidir. Bununla birlikte, bir apartman dairesinde yaşıyorsanız bu cins iyi bir seçimdir ve bu köpekler de bir hoşgeldin bonusu olarak son derece sevecenlerdir. Japanese Spaniel eğitimi oldukça kolaydır.

Fransız Bulldog

Fransız Bulldog, arkadaş canlısı ve çekici kişiliğiyle tanınan, tıknaz, küçük cins bir köpektir. Bu köpekler, özellikle apartman sakinleri arasında popülaritesi hızla artmaktadır çünkü çok az egzersiz gerektirirler ve oldukça sessizdirler. Yine de bu ırk, bol miktarda insan etkileşimine ihtiyaç duyar. Uzun süre yalnız kaldığında pek başarılı olamaz. Bu nedenle, Fransız Bulldog’unuzun dairenizde sessiz kalmasını sağlamak istiyorsanız, onları asla çok uzun süre yalnız bırakmamak önemlidir. Bu yavruyu bir kuzu kadar sessiz tutmak için çok fazla sevgi, ilgi ve şefkat önemlidir. French Bulldog (Fransız köpeği) ortalama kaç yıl yaşar sorusunun cevabı ise 9.

En İştahlı 10 Köpek Irkı

King Charles Spaniel

King Charles Spaniel, sessiz eğilimleri de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde Süvari Kral Charles Spaniel’e benzer başka bir ırktır. Büyümeyen köpek cinsleri arasındaki bu cinsin uzun, yumuşak bir kürkü ve sevecen bir kişiliği vardır. İnsanlarla vakit geçirmeyi sever ve iyi bir apartman köpeğidir. Bu yavrunun listede başlarda olmasının bir sebebi var. King Charles Spanieller neredeyse her koşulda sessiz kalıyor ve saldırgan bir kişilikleri yok. King Charles Spaniel kaç yıl yaşar sorusunun cevabı 11.

Havanese

Dünyanın en küçük köpekleri listesindeki Havanese o kadar sessiz ki, etrafta olduğunu bile bilmeyeceksiniz. (tabii, kucağınıza tırmanarak ilgi isteyene kadar!) Havanese, birçok nedenden dolayı apartman ve apartman sakinleri için popüler bir seçimdir. Boyu, düşük enerji ihtiyacı ve sürekli havlayarak komşuları rahatsız etmediği için popülerdir. Dikkatli bir bekçi köpeği olduğu için biri kapıya geldiğinde size haber verecektir. Evde beslemek için mükemmel bir küçük köpektir Havanese.

Tüysüz Çin Köpeği

Tüysüz Çin Köpeği sadece en sessiz köpek ırklarından biri değil, aynı zamanda bulabileceğiniz en eşsiz görünümlü köpeklerden biridir. Bu köpeklerin çoğunlukla kulakları, yüzleri ve ayaklarında uzun tüylü kürk bulunan tüysüz vücutları vardır.

Her an bir Anadolu Rock grubu kurmaya hazır gibi görünüyorlar! Bu küçük köpek, havlamalarını düşük seviyede tutmayı sever. Bu küçük köpekler sevimli, sevgi dolu ve uyanıktır. Bir apartman dairesinde yaşarken iyi uyum sağlarlar ve diğer köpeklere ve yabancılara karşı bile sevecen olurlar. Bu harika aile köpekleri, çocuklarla iyi geçinirler. Artı olarak yüksek enerjili değillerdir, bu yüzden çok fazla egzersize de ihtiyaçları yoktur. Oyun zamanı ve yürüyüşler, bu köpeği aktif ve mutlu tutmanın harika bir yoludur. Bununla birlikte, bu köpekler de hassastır. Bu nedenle sakin, sessiz ve düşük stresli bir ortam sağlamak için özen gösterilmelidir. Bu tür bir yaşam alanı sağlamanız koşuluyla, Tüysüz Çin Köpeği asla bir problem çıkarmaz.

Lundehund

ABD’de hala oldukça nadir bulunan Lunderhund, sessiz bir köpek ırkıdır. Sakin olmasının dışında, Lundehund’un her ayağında altı parmağı vardır ve başının üstünü omurgasına doğru eğebilir.

Bu küçük köpekler meraklı, tetikte ve neşeyle dolu olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda eğlenceli, zeki ve meraklı bu küçük köpekler her zaman maceraya hazır. Bağımsız ve inatçı olabilirler. Bu da onları eğitmek söz konusu olduğunda biraz zor olabileceği anlamına gelir.

Bununla birlikte, bu zorlu eğitim yıllarını atladıktan sonra, Lundehund’lar diğer hayvanlarla ve çocuklarla iyi geçinir. Böylece iyi aile köpekleri yapabilirler. Bununla birlikte, bu köpeğin dışarıda bolca hareket etmesine izin vermek için zaman ayırmaya hazır olun. Bu aktif, enerjik ve çevik ırk için oyun zamanı ve egzersiz gereklidir. Ama onları mutlu tuttuğunuz ve iyi egzersiz yaptığınız sürece, hiçbir zaman tek bir havlama ya da mırıltı çıkarmayacaklar. Bu sessiz ve arkadaş canlısı yavrular, hayatınız boyunca aradığınız küçük ve sessiz köpek yavrusu olabilir. Bu yüzden hemen araştırmalara başlayın!

Kaynak