En Temiz 10 Köpek Irkı

0
2276
En temiz 10 köpek
En temiz köpekler

Köpekler oldukça dağınık canlılardır. Bu yüzden düzgün ve düzenli bir köpek ararken, iyi bir araştırmaya ihtiyacınız var. En temiz 10 köpek ırkı makalemizle size yardımcı olmak istedik.

Sizin ‘temiz köpek’ tanımınız nedir?

Tüy dökmeyen bir dost mu? Kendini tımar etme konusunda titiz bir köpek mi? Evin içini kirletmeyen ya da mutfağın her yerine yiyecek bırakmadan özenle yiyen bir köpeğe ne dersiniz? Ve salya listede nereye düşüyor?

Bazı köpekler tüy dökmezken, bahçede koştuktan sonra ıslak, çamurlu pençeleri silmek için kanepenin en iyi yol olduğuna karar verebilirler. Temizlik ölçeği sıralaması nedir?

Ve doğal olarak temiz mi yoksa temizlenmesi kolay mı tercih ediyoruz? Olasılıklar sonsuzdur ve hiçbir köpek muhtemelen tüm kutuları işaretleyemezken, bazıları kesinlikle diğerlerinden daha temiz olarak etiketlenmiştir. Öyleyse, küçük bir yavru için neyin doğru olduğunu bulmak için daha derin bir dalış yapalım. En temiz 10 köpek ırkı listemizde süper temiz köpeği, oldukça temiz köpeği ve diğer köpek ırklarının çoğundan daha temiz köpekleri belirli bir sıra olmadan inceleyelim.

Amerikan tüysüz terrieri

American Tüysüz
Amerikan tüysüz terrier

Tamam, açık olanı belirtelim. Amerikan tüysüz terrierde tüy yok, haliyle dökülme yok. Aşırı büyük ve her zaman uyanık kulaklara sahip bu süper aktif Louisiana yerlisi, nadir bulunan safkanları izleyen American Kennel Club’ın Foundation Stock Service’in tam teşekküllü bir üyesidir. Bu köpek, tıpkı insanlar gibi, güneş yanığından sürekli korunması gereken hassas bir cilde sahiptir. O yüzden dikkatli olmalısın.

Bişon Çuha Köpeği

Bişon Çuha
Bişon Çuha

Ultra kabarık paltosuyla 18. yüzyıl Fransa’sından kalan bu küçük bichon çuha çoban, aslında tüy dökmeyen bir tür. Bu yüzden temizlemeye gerek yok. Ayrıca doğal olarak temiz bir cilde sahip. Bugünlerde, sirk sanatçısı ve Belçikalı sokak köpeğini içeren ciddi bir geçmişe sahip bu sevimli köpek, American Kennel Club’ın tam teşekküllü bir üyesidir. Bu küçük adamın iyi tarafı? Sevimli ve temiz küçük köpek. Olumsuz tarafı? Tamamen beyaz olması ve kabul edelim, en titiz köpek bile bir şeyin içinde yuvarlanmaya karşı koyamaz. Bichon Çuha köpekler kaç yıl yaşar sorusunun cevabı ise 12 yıldır.

En küçük ve sessiz 10 köpek ırkı

Basenji

Basenji köpeği
Basenji

Süper kısa, bakımı kolay ve sessiz, kedi benzeri kişiliğe sahip bu yakışıklı Afrika yerlisi, en temiz köpek listemizin ortak paydası gibi görünen minimum tımar gerektirir. Derli toplu, sıkıca kıvrılmış kuyruğu, bir şeyleri devirdiği için asla suçlanamaz. Bu da ona temiz köpek listesinde ekstra puan verir. Ayrıca, kir veya döküntü barındırmayan dik kulağa da sahip. Olumlu tarafı? Bu köpek oldukça sessiz. Olumsuz tarafı? Enerjisi yüksek ve kendi başına çok uzun süre kalırsa yerinizi tamamen yeniden düzenleyecek.

Japon Köpeği

Japon Köpeği
Japon Köpeği (Akita)

Şimdi eğer kedi, köpek olsaydı, Japon Köpeği olurdu. Cidden. Bu köpek – Çin’de ortaya çıktığı ancak Japonya’da yetiştirildiği söyleniyor – sadece bir kedi gibi mobilyanızın her tarafına sıçrayabilen süper çevik küçük bir yaratık değil, aynı zamanda bir pençesini yalayarak kendini kedi gibi seyreden sevimli bir dost. Toz ve kiri temizlemek için bir zaman sonra yüzünü temizlemek için kullanır. Aslında, bu köpek sonuç olarak tüy yumağı bile yapabilir. Ancak hiçbir köpek mızmız değildir ve aristokrat geçmişi olan bu küçük köpek yavrusu da bir kedi gibi tüylerini döker. Bu köpeğin iyi tarafı? Evin etrafındaki kiri takip etmeyecek. Olumsuz tarafı? Tüy bırakmayan fırçayı yerinden çıkarın.

Tazı

Tazı köpeği
Tazı

Dürüst olalım. Bu köpek düzgün ve düzenli görünüyor, değil mi? Belki de düzenli gözükmesini sağlayan gevşek saçları kontrol altında tutmak için minimum fırçalama gerektiren süper kısa tüyüdür. Belki de ultra kıvrak bu sessiz köpek o kadar çevik ki büyük ve sallanan kuyruğu ve herkesin üzerine zıplama tipi kişiliğiyle bir şeyleri devirmeden bir odaya girebilir. Gerçek şu ki, bu tembel çocuk sadece bir öğleden sonra uyuklamasına alışmayı seviyor. Olumlu taraf? Orada olduğunu asla bilmeyeceksin. Olumsuz tarafı? O bir koltuk bağımlısı, bu yüzden etrafını süslemen gerekecek.

Çov-Çov

Çov Çov Köpeği
Çov Çov

Şaşırdık mı? Peki bu devasa turuncu tüy ve kürk topu nasıl temiz köpeklerin listesinde yer aldıı? Öncelikle, Çov-Çov ev temizliği için kolay bir köpek. Bu da uğraşacak su birikintileri (ve başka şeyler) olmadığı anlamına geliyor. Kendini temizlemeye gelince de titizdir ve tımarlama yaklaşımına gelince neredeyse kedi gibi tanımlanır. Dahası çok az köpek kokusuna sahiptir ve dökülen tüyleri mevsimlik bir şeydir. Bu köpeğin olumlu tarafları: Eğlenceli, temiz eğlencenin büyük bir kaynağı. Olumsuz tarafı? Dökülme mevsimi biraz üzücü. Chow chow köpeği ortalama kaç yıl yaşar sorusunun cevabı ise 9.

En komik 10 köpek ırkı

Kaniş

Kaniş
Kaniş

Almanya’daki bu kıvırcık yerli, az tüy döker ve hatta hipoalerjenik olarak kabul edilir. Bu da onu evcil hayvan tüyleriyle problemi olanlar için mükemmel bir köpek seçimi yapar. Öyleyse, ona minimum tüy temizliği ve alerjisi olanlara dostça davrandığı için bir ödül verelim. Bu köpeğin iyi tarafı? Temizlik araçlarına ihtiyacın yok. Olumsuz tarafı? Çok hassas ve sana ihtiyacı var. Her zaman.

Dalmaçya Köpeği

dalmacyali kopegi 1
Dalmaçyalı

O büyük, kıllı ve tüy döküyor. Peki neden bu listede? Aslında onun kürkü. Evet, fırçalanması gerekiyor ama ince, süper kısa saçları aslında tozun yapışmasını ve sokaktan veya bahçeden evinize aktarılmasını engelliyor. Ayrıca, kurumuş çamuru iten doğal yağları da var. Bu yüzden köpeğimizin çoğunun pislik içinde yuvarlandıklarında yaptığı o kirli, kabuklu “küfü” asla almaz. Keskin, siyah ve beyaz benekli paltolu bu hijyenik çocuk, aynı zamanda kendini yalamak ve tımarlamak konusunda titizdir ve dağınık su birikintileri olmadığı anlamına gelen ev eğitimi son derece kolaydır. Bu köpeğin olumlu tarafı? Pratik olarak kendi kendini temizliyor. Olumsuz tarafı? Onu çok uzun süre yalnız bırakırsan evini çöplüğe çevirecek.

Shiba Inu

Shiba Inu
Shiba Inu

Japon Shiba Inu, kendini tımar etme konusundaki titiz ve zaman alıcı yaklaşımıyla gerekli hissettiğinde evdeki diğer tüm hayvanlarla tanınır. Yapabilseydi yerleri süpürüp bulaşık yıkayabilirdi. Evet; uzak, inatçı, kedi benzeri kişiliğe sahip bu tilki benzeri köpek, aynı zamanda yemek yeme ve içme söz konusu olduğunda ekstra zarif olarak kabul edilir. Ev eğitimi kolaylığını da eklediğinizde, bu bağımsız huylu köpeğin en iyi temiz ırkların listesinde yer alması şaşırtıcı değil. Bu temiz köpeğin olumlu tarafı? Evdeki diğer tüm evcil hayvanları tımar ediyor. Olumsuz tarafı? Yapmasını istemeyebilirler.

Bedlington Terrieri

Bedlington Teriyer
Bedlington Terrieri

Koyun kılığındaki bu köpeğin bir Kaniş’in yakın akrabası olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. O aslında Whippet yakın akrabası (Evet!) ve çoğu teriyer gibi, haşarat avlamak için yetiştirildi. Bu eşsiz yakışıklı çocuk, en temiz ırklar listesindeki yerini sadece minimum dökülme nedeniyle değil, aynı zamanda dağınık iç mekan temizliğini ortadan kaldıran son derece eğitilebilir doğası nedeniyle de iddia ediyor. Bugün, bu İngiliz yerli ve Amerikan kulübesi üyesi, ailesiyle takılmaktan ve bu kirli sincapları kontrol altında tutmaktan başka bir şey sevmiyor. Bu köpeğin iyi tarafı mı? Dramatik kıvırcık olmayan kürk. Kötü yanı nedir? Deli gibi büyüyen ve sık sık kırpmaya ihtiyaç duyan dramatik kıvırcık tüy bırakmayan bir kürk.

Köpeğinizin Temiz Kalmasına Yardımcı Olmak İçin İpuçları

En temiz köpek bile en iyi şekilde görünmesini ve hissetmesini sağlamak için biraz yardıma ihtiyaç duyabilir. Burada evcil hayvan ebeveyni olarak devreye girersiniz. Sizin ve köpeğinizin onun temiz ve taze görünmesine ve kokmasına yardımcı olacak birkaç ipucu topladık.

  • Köpeğinizin daha uzun tüyleri varsa, kokulu kir ve kalıntıları hapsedebilecek karışıklıkları ve matlıkları gidermek için onu haftada 3 ila 4 kez fırçaladığınızdan emin olun.
  • Bazen onu temizlemenin tek yolu banyo yapmaktır. Bu nedenle köpekler için tasarlanmış kaliteli bir şampuan kullandığınızdan emin olun.
  • Sarkık kulaklar tuhaf bir koku üretebilir. Bu nedenle kirleri temizlemek ve olası enfeksiyonları önlemek için her zaman haftalık olarak inceleyin ve temizleyin.
  • Haftada 2 ila 3 kez dişlerini fırçalayın.
  • Sakallı ve bıyıklı yüzleri tımar etmek, ıslak yiyeceklerin gagalara yapışmasını ve suyun zeminde sürüklenmesini önlemeye yardımcı olabilir. Profesyonel bir kuaför bu konuda size yardımcı olabilir.
  • Düz yüzlü ırklar için, akşam yemeğini sıçratmasını engelleyen açılı bir yemek tabağına yatırım yapın.
  • Çok fazla egzersiz, kaygı ve yıkıcı davranışları azaltmanın yanı sıra, oturma odası zemini dışında bir yerde kendini rahatlatması için bir şans verecektir.
  • Doğru beslenme, nefes, dışkılama sıklığı ve şişkinlikle sonuçlanan mide rahatsızlıklarında büyük bir fark yaratabilir. Köpeğiniz doğru diyette mi?
  • Evcil hayvan yataklarının tipik olarak fermuarları vardır, bu nedenle salyadan, kirden ve tüylerden gelebilecek garip kokuyu en aza indirmek için yatak takımlarını, battaniyelerini ve oyuncaklarını periyodik olarak yıkadığınızdan emin olun.
  • Düzenli veteriner muayeneleri; düzgün bakım yapmasını engelleyebilecek, aşırı salya akmasına ve kokulu sindirim sorunlarına neden olabilecek sorunları tespit etmeye yardımcı olacaktır. Yıllık kontrolünü asla kaçırmayın.

Köpeklerin ortalama yaşları hakkında detaylı bilgi için buraya tıkayabilirsiniz.

Golden Retriever’lar Hakkında Her Şey

Kaynak: