Ev temizlik ürünleri ve dezenfektanlar kediye zarar verir mi?

0
3118
Temizlik ürünleir kediye zarar verir mi
Kediniz mümkün olduğunca kimyasalalra maruz kalmasın

COVİD-19! Bu günler, hepimizin evlerimizi daha dikkatli bir şekilde temizlediğimiz anlamına geliyor ancak bazı dezenfektanlar kedinize zarar verebilir.

İşte dikkat etmeniz gerekenler ve kediniz için bakmanız gereken işaretler:

Masalara ve mutfak tezgâhlarına atlamak, kediler için dayanılmazdır ancak ev yüzeylerini temizlemek için kullandığımız günlük ürünler, onlara zararlı kimyasallar içerebilir.

Ve şimdi Covid-19 nedeniyle evlerimizi daha da iyice temizlediğimize, temizlik ürünlerini püskürttüğümüze ve dezenfekte ettiğimize göre, kedilerimizi nasıl güvende tutacağımızı anlamak hayati önem taşıyor.

Hangi ev kimyasalları kediler için tehlikeli olabilir?

Birçok günlük ev ve bahçe temizlik ürünü, bir kediyi zehirleyebilecek veya cildi, dili veya gözleri yakabilecek zehirli kimyasallar veya tahriş edici maddeler içerir. Bu ürünlerin dikkatli kullanılması gerekir.

Örneğin, günlük dezenfektanlar, anti bakteriyel Ürünler ve veranda temizleyicileri kediler için zehirli olabilir. Aynı şey, zemini, çam temizleyicilerini ve hatta uçucu yağlar içeren ürünleri dezenfekte etmek için kullandığınız ağartıcı için de geçerlidir.

Kulağa iyi gelebilir, ama bu güvenli oldukları anlamına gelmez.

Kullandığınız ürünlerin etiketini her zaman kontrol edin ve mümkünse evcil hayvan dostu alternatifler satın almayı veya kabartma tozu, limon suyu veya sirke gibi doğal çözümleri denemeyi düşünün.

Kullandığınız tüm kimyasalları seyreltmek ve taze temizlenmiş yüzeyleri suyla silmek de kediniz için riski azaltacaktır.

Normal ev temizliği ile kedimi nasıl güvende tutabilirim?

Kediler kendilerini nasıl koruyacaklarını bilmiyorlar, bu yüzden güvende kalmalarına yardımcı olmak için atabileceğiniz dokuz basit adım var:

 • Mümkünse veterinerinizden veya evcil hayvan mağazanızdan kedi güvenli temizlik ve dezenfektan ürünleri satın alın. Bakterileri ve virüsleri öldüren, ancak kedilerin etrafında ve hatta kum kutularında kullanmak için güvenli olanları alabilirsiniz. Kediniz de daha yumuşak bir koku tercih ediyor olabilir.
 • Kedinizin yeni temizlenmiş bir yüzey üzerinde yürümesine veya tamamen kuru olmayan bir temizlik alanında durmasına izin vermeyin.
 • Spreyler kullanırken, kedinizi başka bir odaya taşıyın. Temizlediğiniz odanın kapısını kapatın veya kedinizi uzak tutmak için alanı kapatın.
 • Yere dökülen kirleri derhal temizleyin.
 • Temizlik ürünlerini, kapaklarla sıkıca kapatılmış bir dolapta güvenli bir şekilde saklayın.
 • Eviniz için kimyasal içermeyen bir buharlı temizleyici düşünün.
 • Dışarıda bir veranda temizleyici gibi kimyasallar kullanıyorsanız, kedinizin yağmurdan sonra ıslanan yüzeyler de dâhil olmak üzere yakın zamanda temizlenmiş bir yüzeye erişmesine izin vermemeye çalışın.
 • Alkol bazlı el dezenfektanı kullanıyorsanız, kedinize dokunmadan önce ellerinizin kuru olduğundan emin olun.
 • Ve elbette, her zaman etiket üzerindeki talimatları izleyin.

COVİD-19’a karşı koruyan el dezenfektanları kedilere zarar verir mi?

Çoğu antibakteriyel el dezenfektanı en az yüzde 60 alkol içerir. Kediniz tarafından tüketilirse, bu durum kedilerde kusma, uyuşukluk veya koordinasyon kaybına neden olabilir. Büyük miktarlarda, antibakteriyel jeller kediler için ölümcül olabilir. Neyse ki, tadı kedilerin sevdiği bir şey değil.

El dezenfektanı uyguladıktan sonra kedinizi okşamak, cildinize emilmesine izin verdiğiniz sürece bir tehlike oluşturmaz. Ancak kedilerin ıslak jeli yalamasına izin vermeyin ve kedinize alkol bazlı jeller sürmeyin.

Alkollü el dezenfektanlarını kullandıktan sonra ellerinizin kuru olduğundan emin olun.

Kedimin bir şey yutup yutmadığını nasıl anlayabilirim?

Neyse ki, bu tür kedi kazaları nadirdir, ancak kediler herhangi zararlı bir şeyi yutabilir.

Bazen bir kedinin zehirlendiğine dair herhangi bir işaret göstermesi birkaç saat sürer. Aynı şekilde, ani olabilir, bu yüzden nelere dikkat etmeniz gerektiğinin farkında olmanız gerekir.

Kediniz zararlı bir şeyi yuttuğunda şu belirtileri gösterebilir:

 • Aşırı tükürük
 • Kusma ve / veya ishal
 • İçmede, idrar yapmada veya iştahtaki değişiklikler
 • Seğirme
 • Solunum güçlüğü
 • Şok veya bayılma
 • Cildin iltihaplanması veya şişmesi veya uyuşukluk

Kedim etkilenirse, nasıl tedavi edebilirim?

Hızlı hareket edin ve emin olmasanız bile veteriner hekiminizi arayın. Daha fazla belirtinin ortaya çıkmasını beklemeyin, çünkü o zamana kadar kediniz çok hasta olabilir. Herhangi bir ürün sıçramasını hemen yıkayın.

Kedinizin kimyasal temizlik maddesine maruz kaldığına inanıyorsanız yapmanız gerekenler:

 • Kedinizi şüpheli zehir veya kimyasaldan hemen uzaklaştırın.
 • Kedinizi sakin bir yerde tutun ve kapıdaki kedi kapağını kilitleyin, böylece dışarı çıkamazlar.
 • Kediniz için mümkün olan en kısa sürede tedavi isteyin. Veteriner hekiminiz kedinizi tedavi için getirmeyi önerirse, mümkün olan en erken fırsatta yapın.
 • Eğer yapabilirseniz, veteriner hekimin uygun tedaviyi seçmesine yardımcı olmak için randevunuza giderken kimyasal şişeyi yanınıza alın.

Kaynak: