Evdeki Kedilerin Birbirine Saldırmaları Nasıl Önlenir?

0
691

Evde birden fazla kedi besliyorsanız evin ilk sahibi olan kedinizin evin yeni üyesiyle arası ilk zamanlarda iyi olabilir, fakat zamanla kediler arasında anlaşmazlık ve kavgalar yaşanması oldukça olası bir durum. Endişe etmeyin, kediler arasındaki kavgayı engelleyebilirsiniz.

Saldırı ne zaman başlar?

  • Deneyimlerin sıklığına bakıldığında, saldırıya uğrayan kedinin genellikle eve sonradan gelen kedi olduğu görülüyor.
  • İki kedi ilk zamanlarda iyi anlaşsa da daha sonra birbirlerine karşı saldırganlaşmaya başlayabilir.
  • Kediler arası uyuşmazlıklar genellikle kedilerin 8 ila 24 ay arasındaki döneminde ortaya çıkar.

Süreç nasıl devam eder?

Kediler arası saldırganlık yavaş yavaş kendisini gösteren bir durumdur. Önce tıslamalar ve hırlamalar başlar, daha sonra ise kovalamaca ve fiziki saldırılar görülür. Sürekli saldırıya uğrayan kedi korkmaya ve evin diğer bölgelerinde saklanmaya başlayabilir.

Panik yapmayın

Bu durumla karşılaşan kedi sahipleri kedilerinden birini sahiplendirmek isteyebilir. Buna karşın her iki kedisiyle de güçlü bağları olan kişiler sistematik olarak saldırgan olan kedilerinin saldırganlıklarını engellemek için çalışmalara başlayacaklardır. Kedinizin diğer kedinize karşı duyarsızlaşmasını sağlamalısınız ve saldırılara karşı müdahalede bulunmalısınız.

Ne yapmalı?

Herhangi bir saldırganlık gördüğünüzde kedileri derhal ayırın. Çünkü aralarındaki kavgaya izin verirseniz bunu doğal bir davranış olarak kabul ederler ve kavga daha da şiddetlenir. Saldırgan kedinize su spreyiyle müdahale edin. Saldırıyı durdurduğunda ise spreylemeyi kesin. Kesinlikle kedilerinize bağırmayın, bu durum onların korkmasına yol açacaktır. Kavgaya karşı müdahaleyi zamanında yapmanız halinde saldırgan kediniz mesajı alacaktır ve bundan sonra saldırmayı durduracaktır.