Golden Retriever’lar Hakkında Her Şey

0
15653
Golden köpekler dost canlısıdır
Golden köpek sahiplenmek harika bir fikir!

Pek çok insanın ‘köpek’ deyince aklına Golden Retriever geliyor. Köpek sahiplenmeye karar veren insanlar genellikle Golden cinsi köpeklerle dostluk kurmayı, hayatlarını onlarla paylaşmayı hayal ediyor.

Peki ama neden? Goldenler neden bu kadar çok seviliyor? Hangi özellikleri onları diğer köpeklerden farklı kılıyor? Gelin Goldenların popülaritelerinin altında yatan gerçeklere biraz da yakından bakalım.

Köpeklerin Evde Yalnız Kalması Nasıl Sağlanır?

Golden Retriever Özellikleri

Goldenların avcı kökenleri var

Golden Retrieverlar 150 senedir hayatımızda. Bu da pek çok köpeğe göre oldukça genç oldukları anlamına geliyor.

Golden cinsi köpekler, 19’uncu yüzyılın ortalarında İskoçya’da yetiştirildiler. Bu tarihlerde ateşli silahlardaki ilerleme nedeniyle, avcılar daha keskin koku alma, kovalama ve iz sürme becerilerine sahip köpeklere ihtiyaç duydular.

Goldenlar da bu ihtiyaç paralelinde yetiştirildi. Yani aslında avcıdırlar; arama ve kurtarma becerileri de bu nedenle yüksektir. Narkotik köpeği, patlayıcı bulma ve imha köpeği, akut ve kılavuz köpeği olarak da hizmet verirler. İçgüdüsel suyu severler ve ileri itaat göstermeleri nedeniyle eğitilmeleri kolaydır.

Golden köpekler nazik karaktere sahipler, çocuklarla iyi anlaşırlar

İnsanların Golden sevgilerinin altında, onların dost canlısı ve nazik karakterleri yatar. Sakin olmalarına rağmen oyuncu özellikleri de öne çıkar.

Goldenları beslemek oldukça eğlencelidir. İnsanlarla iletişim kurmaya o kadar meyillidirler ki, çocuklara bakıcılık bile yapabilirler. Zaten çocuklara olanla müthiş uyumları meşhurdur. Golden yavruları da çocuklarla arkadaş olarak büyüyebilirler. Golden köpekler ‘dadı köpek’ olarak da yaygın bir adlandırmaya sahip. Golden köpek yavruları çocuğunuzun en iyi arkadaşı olacaktır.

Çocuklarla olan iletişimlerinde, adeta onların fiziksel kuvvetlerini ve dayanıklılık derecelerini bilen yetişkinler gibi hareket ederler. Her yaştan çocukla iletişim ve arkadaşlık kurabilirler.

Köpeklerle ilgili 10 yaygın yanlış anlaşılma

Goldenlar engelli insanlara yardımcı olabilirler

Bununla birlikte bedensel ve zihinsel engelleri bulunan insanlar için de Goldenlar doğru yoldaşlardır. Engelli insanları doğal afetlerden kurtarma konusunda başarıları tescillenmiştir. Özellikle koyu duyularının kusursuzluğu, onların yangın gibi olaylarda hızlı refleks göstermelerini sağlar.

Golden Retrieverlar insanlarla vakit geçirmeye bayılırlar

Tek başlarına yaşamayı ve vakit geçirmeyi sevmezler. İnsanlara yakın durmaktan keyif alırlar ve kalabalık ortamlardan da hoşlanırlar.

Yeni bir ortama girmek ve uyum sağlamak konusunda da oldukça gelişkin becerileri vardır. Çoğu köpek cinsi farklı ortamlarda çekingenlik gösterirken, bu durum Goldenlar için geçerli değildir.

Köpekler Kaç Yıl Yaşar?

Golden köpekler sebepsiz saldırganlık gösteremezler

Sebepsiz yere saldırganlık göstermek golden cinsine oldukça uzak bir davranıştır. Bu özellik goldenları diğer köpeklerden ayıran en bariz unsurlardan biridir. Golden köpekler uysaldır ve saldırmak golden köpeğin doğasına ters bir davranıştır.

Goldenlar kendileri açısından hayati bir tehdit yoksa hiçbir canlıya zarar vermezler. Düşmanlık, Golden köpeklerine uygun değildir.

Öte yandan Goldenların, en yumuşak ağızlı köpekler olduğu söylenir. Cisimleri ağızlarında tutacak kadar basınç uygularken onlara zarar vermemeyi becerirler. Hatta yumurtayı bile kırmadan ağızlarında tutabilir ve taşıyabilirler. Bu Goldenların en ilginç özel becerilerinden biridir.

En zeki köpeklerden biridir

Goldenlar oldukça zeki köpeklerdir. Alman kurdu, Border Collieler ve Poodlelar’la birlikte en zeki köpek cinsleri arasında gösterilirler. Bu da öğrenme becerilerine yansır.

Golden köpek bakımı ve eğitimi hiç de zor bir iş değildir. Yetişkin Goldenlar verilen göreve odaklanmayı ve onu yerine getirmeyi severler. Çabuk öğrenirler ve edindikleri alışkanlıkları kolay kolay unutmazlar.

Anlamsız ve izahı zor davranışlarda bulundukları nadirdir. Dolayısıyla Goldenlar bu açıdan anlaşılması ve idare edilmesi kolay köpeklerdir.

Köpek aşıları hangileridir? Köpek aşıları ne zaman yapılmalıdır?

Çok kolay mutlu olurlar

Bazı köpekleri memnun etmek zordur ancak golden’lar bu köpekler arasında değil. Onlar oldukça kolay mutlu edilebilir canlılardır. Goldenları memnun etmeniz için onlara zaman ayırmanız ve basit oyunlar oynamanız bile yeterlidir. Her faaliyetinizde komutlarınıza büyük bir zevkle uyacaklardır. Ayrıca golden retriever bakımı oldukça kolaydır.

Uyumlu canlılardır

Eğlenceyi seven, hareketli karakterlerine karşın Golden cinsi köpekler, birlikte yaşadığı insanların anlık durumuna uygun olarak sessiz durma konusunda da hayli başarılıdırlar Bu, onların nazik ve dost canlısı yapılarının bir uzantısıdır. Eğer evde dinleniyorsanız ya da sükun içinde kitabınızı okumak istiyorsanız, Golden’lar (yakın durmak koşuluyla) size uyum sağlamakta zorlanmayacaklardır.

Köpekler Neden Kusar?

Sportif faaliyetleri severler

Elbette ilgili oldukları tek spor yüzme değildir. Goldenlar özellikle toplu oyunları oynamayı da çok severler. Bununla birlikte koşma ve uzun yürüyüşler de Goldenların favori aktiviteleri arasındadır. Özellikle günlük yarım saatlik egzersizler Goldenlar için temel ihtiyaçlar arasındadır.

Yüzmeye bayılırlar

Yüzme faaliyeti de Golden Retrieverlar için oldukça eğlenceli bir faaliyettir. Bu nedenle insanlar tatile gittiklerinde de Goldenlarla iyi geçinirler. Tatil zamanları Goldenlarla bir başka güzel geçer.

Yukarıda da dediğimiz gibi, doğuştan suya yatkınlıkları bulunan Goldenlar, deniz kenarında oynamaya, koşturmaya ve suya girip çımaya bayılırlar.

Köpeklerin Asla Yememesi Gereken Yiyecekler

Dost canlısıdırlar

Goldenlar ayrıca kediler ve başka köpekler dahil, diğer hayvan türleriyle de bir arada yaşama konusunda muazzam bir uyum gösterirler. Bu sosyalleşme becerilerinin onlara kattığı bir avantajdır.

Golden köpek kaç sene yaşar?

Köpeklerimizin hayatını kaybetmesini hiç istemeyiz fakat her canlının olduğu gibi köpeklerin de yaşam ömrü vardır. Golden köpekler ortalama 12 yıl yaşarlar. Bu süre, köpeğinizin bakımına verdiğiniz özene göre artış gösterebilir. Ayrıca, ırklarına göre köpeklerin yaşam sürelerine ilişkin detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Not: Tüm köpekler güzeldir

Golden Retriever sahiplenme konusunda insanları teşvik eden, işte bu özelliklerdir. Kuşkusuz her köpek ayrı güzeldir. Hepsinin içinde farklı özellikler ve değerli duygular vardır. Ancak pek çok insan için Goldenların yeri ayrıdır ve öyle görünüyor ki bu durum önümüzdeki yıllarda da kolay kolay değişmeyecek.

Köpeklerle seyahat etmenin püf noktalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Golden köpekler ve birçok köpeğin insan yaşı ve ortalama kaç yıl yaşadıklarına buradan ulaşabilirsiniz.

Köpeklerde Doğru Beslenme için Püf Noktaları