İki Kedi Karşı Karşıya Geldiğinde Kavga Nasıl Çıkar?

0
1782

Kediler çok sevimli canlılar olsalar da doğanın kanunu gereği iki kedi karşı karşıya geldiğinde kavga etme ihtimalleri oldukça olasıdır. Evde kedi kavgası ve ve yavru kedi kavgası gibi kavga biçimleri arasında niteliksel bir fark yoktur.

Dikkat kavga çıkabilir

Kediler neden kavga eder? İki rakip kedi karşı karşıya geldiklerinde, her iki tarafta fiziksel bir kavga işine girmeden karşı tarafı geri çekilmeye zorlamaya çalışır.

Kedinin tüyleri kabarıyorsa…

Kediler oldukça iyi donanımlı olduklarından birbirlerine gerçekten zarar verebilecekleri kavgalara girmekten kaçınmaya çalışır. Bu nedenle karşı karşıya gelen iki kedinin ilk adımı, rakiplerini göründüklerinden daha büyük olduklarına ikna edecek duruşlar almaktır.

Her kedi dimdik durup hafifçe yana dönerek tüylerini kabartır. Bu şekilde kavga öncesi olabileceği en büyük halde görünmeye çalışır. Kedi tüyü kabarması kavga öncesi en kritik safhadır.

Elbette her iki kedi de bunu yaptığından ikisi de herhangi bir avantaj elde etmez; ancak aynı zamanda bu, bu davranışı en büyük etkiyi yaratacak şekilde göstermelerinin az çok zorunlu olduğu anlamına gelmektedir.

Ya kavgayı kazanamasam?

Bir kedinin önündeki kavgayı kazanabileceğine dair şüpheleri olduğunu gösteren tek ipucu kulaklarını geriye doğru yatırmasıdır. En başarılı erkek kedilerin kulaklarında bile zaman zaman görülebildiği üzere, kulaklar bir kavga esnasında kedinin en zayıf ve zarar görmeye açık noktalarındandır.

Sesler kalbin aynasıdır

Bu esnada her iki kedi de, kendisine bulaşılmaması gerektiğini anlatma amacı taşıyan çeşitli sesler çıkararak rakipleri üzerindeki etkisini artırmaya çalışır. Kavga sırasında kedi sesi arasından gırtlaktan gelen bağırışlar, saldırganca tükürükler saçma ve özellikle de pes hırlamalar yer almaktadır. Ses ne kadar pes çıkarsa gırtlağını (ve dolayısıyla kedinin) de o kadar büyük olduğu anlaşılabilir. Kedi bu sesleri, duruşlar başarısız olduğunda ve fiziksel kavgalar başladığında da çıkarmayı sürdürür.

Kaybeden kaçar

Köpeklerin zengin görsel işaret dağarcığına sahip olmayan kediler, geri çekilme isteklerini anlatmakta zorlanır. Kavga eden kediler genellikle kaybeden tarafın kaçması ve kazanan tarafın onu kovalaması ile kavgayı bitirir.

Kulaklara dikkat

Kedi kulağı kedi kavgası konusunda ciddi ip uçları verir. Eğer iki taraf da fiziksel bir kavgadan kaçınmak istiyorsa, biri yavaş yavaş daha saldırgan bir tavır takınıp yere doğru eğilerek kulaklarını da kafasına doğru eğip yavaş yavaş uzaklaşmaya çalışacak, bu esnada da karşısındakinin kendisine saldırmaya hazırlanmadığından emin olmak için ara sıra dönüp onu kontrol edecektir.

Kedi kavgası nasıl ayrılır sorusuna verilecek cevap ise tartışmalıdır. Kedinizin psikolojisine göre davranışınızı şekillendirmelisiniz.

Kedi kavgası videolarına örnek olarak buraya tıklayabilirsiniz.