İngiltere Kedi ve Köpek Yavrularının Pet Shoplarda Satışını Yasaklıyor

0
445

Yavru kedi ve köpeklerin pet shop tarzı dükkanlarda satışına ilişkin tüm dünyada tartışmalar sürerken, bu konuda ilk ciddi adım İngiltere’den geldi. İngiltere‘de hükümetin 6 aydan küçük kedi ve köpek yavrularının dükkanlarda ve ruhsatlı hayvan satıcıları tarafından satılmasını yasaklamaya hazırlandığı öğrenildi. Buna karşın yapılması planlanan düzenleme henüz danışma aşamasında.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, hayvan hakları savunucuları da yasaklamaya dönük düzenlemenin hayata geçmesini istiyor. Önerilerin yasalaşması halinde 6 aylıktan küçük kedi ve köpek yavruları ancak hayvan barınakları ya da doğrudan yetiştiricilerden alınabilecek.

Mevcut koşullar altında dükkanlar, kedi-köpek ‘üretim’ çiftliklerinden aldıkları yavruları satabiliyor.

Zafer!
Yeni tasarı ‘Lucy Kanunu’ adı altında kampanya yürüten hayvan hakları hareketinin zaferi sayılıyor. Lucy Kanunu kampanyası, adını bir köpek üretim çiftliğinde kötü koşullarda büyüyen bir köpek yavrusundan alıyor. Grup, önerilerini yaklaşık 150 bin imzalı bir dilekçe ile sundu ve öneriler Mayıs ayında parlamentoda görüşüldü. Satış yasağı önerisini destekleyen Muhafazakar Parti hükümetinin Çevre Bakanı Michael Gove, “Hayvanların yaşam koşullarını tamamen gözardı eden insanlar bu sefil ticaretten artık kâr edemeyecekler” diye konuştu.

80 bin köpek yavrusu satılıyor

Ülkede kaç kedi ve köpek yavrusunun bu tür yollarla satıldığının kaydı tutulmuyor fakat hayvan koruma vakıflarından Blue Cross (Mavi Haç) Britanya’da her yıl 40 ila 80 bin köpek yavrusunun satıldığını tahmin ediyor.

Çevre Bakanlığı da ruhsat ile kedi ve köpek yavrusu satan dükkan ve şahıs sayısının 100’den aşağı olduğunu açıklamıştı.