İnsandan bulaşan koronavirüs kediyi öldürdü

0
3599
Kedi koronavirüs
Kedilerde koronavirüs oldukça tehlikeli sonuçlara yol açabiliyor

Kedilerin de dünyayı etkisi altına alan koronavirüs tehlikesini gözler önüne seren haber ABD’den geldi. Euronews‘te yer alan habere göre, ABD’nin Pensilvanya eyaletinde koronavirüse yakalanan bir kedinin uyutularak yaşamına son verildi.

Böylece ABD’nin Pensilvanya eyaletinde ilk kez bir kedide yaşanan koronavirüs vakası ölümle sonuçlanmış oldu.

İnsandan kediye koronavirüs bulaştı

Yaşanan ölüm, evdeki birden fazla insanda koronavirüs tespit edilmesi nedeniyle yaşandı. Yetkililerin anlatımına göre, kedide ekim ayı başında solunum sıkıntısı ortaya çıkmaya başladı. Kedide diğer koronavirüs belirtileri ise şunlar oldu: Halsizlik, hapşırma, göz ve burun akıntısı, kusma ve ishal. Solunum güçlüğünün artmasının ardından ise kedinin yaşamına son verildi.

Daha önce İspanya’da da bir kedinin yaşamına koronavirüs nedeniyle son verilmişti. Ayrıca ABD’de temmuz ayında Buddy adlı bir köpek de koronavirüs nedeniyle uyutulmuştu.

Pakistan’da ise koronavirüs nedeniyle kapatılan dükkanlarda yaşayan yüzlerce evcil canlının açlıktan öldüğü tahmin ediliyor.

Kedilerden insanlara koronavirüs bulaşır mı? Sağlıkçılar konuya ilişkin şu açıklamayı yapıyor: Koronavirüs kediden insana geçmiyor fakat koronavirüs insanlardan kedilere bulaşabiliyor. Bu yüzden koronavirüs olduğunuzda asla kedinize dokunmamanız, kedinizle ilgilenmesi için başka birini bulmanız gerekiyor.

Ev temizlik ürünleri ve dezenfektanlar kediye zarar verir mi?