İran kedisi karakteri ve fiziksel özellikleri

0
385
İran Kedisi
İran Kedisi oldukça popüler bir kedi türüdür

İran kedileri, ağır kemikli, yuvarlar çizgilere sahip, yumuşak ve dengeli kedilerdir. Bu kediler, büyük yuvarlak bir kafaya yerleştirilmiş büyük yuvarlak gözlere sahiptir. Uzun, kalın kürkleri, kedinin çizgilerini yumuşatır ve görünümündeki yuvarlaklığı vurgular.

Karakter

Eğer kedinizin etrafta patlamış mısır gibi zıplamasını istiyorsanız, İran kedisi sahiplenmeniz iyi bir seçim değildir. İran kedileri, sakin, tatlı ve mükemmel arkadaşlardır. Siz en sevdiğiniz koltuğunuzda dinlenmeye karar vermişken sizinle oynamaya karar verebilirler. İran kedilerinin zeki oldukları savunulur fakat bazı ırklar kadar meraklı ve aktif değildirler.

Bu tür, insan dostlarına adanmışlardır ancak bu noktada oldukça seçici davranabilirler. Bu türün sevgisini ve güvenini kazanmanız gerekebilir. İran kedileri, sevilmek için can atarlar fakat bazı türlerin aksine sizin dikkatinizi çekmek için sizi rahatsız etmezler. Bununla birlikte, gerekli miktarda sevgi görmezlerse duygularını belli etmek için sizinle temasa geçmek isteyebilirler.

İran kedilerine zamanınızı ayırmanız gerekir. İlgi çekici kürkleri, iyi durumda kalmasını sağlamak için gün bakım gerektirir. Birçok İran kedisinin kürkü profesyonel bakım gerektirebilir.

Tarih

İran kedileri, 1871 yılından beri belirgin bir şekilde öne çıkarak, favori bir cins olarak saltanatın tadını çıkardı. Bu tür 125 yıldan çok daha uzun süredir hayatımızdadır. Modern Pers ve Angora ırklarının ataları da dahil olmak üzere uzun tüylü kediler, ilk olarak 1500’lerin ortalarında Avrupa’da görüldü. Bu dönemin belgelerine göre Pers (şimdi İran) ve Türkiye’den Roma ve Fenike kafileleri tarafından tanıtıldı. Araştırmacılar, uzun tüyler için olan çekinik genin, Pers’in soğuk dağlık bölgelerindeki kedi popülasyonundaki mutasyon yoluyla kendiliğinden ortaya çıktığına inanıyorlar.

Pietro Della Valle (1586-1652) adlı İtalyan bir gezgin, 1600’lü yıllarda İran kedilerini Avrupa dünyasına getirmekle ün salmıştır. İran kedilerini çok uzun, ipeksi ve parlak kürklü gri olarak tanımlamıştır. Kedilerin İran’daki Horasan eyaletinde yaşadıklarını ve Portekizlilerle birlikte Hindistan’dan geldiklerini belirtti.

Diğer gezginler İran ve Ankara kedilerini Fransa’ya ve daha sonra İngiltere’ye getirdiler ve birkaç yıl boyunca bu kedileri “ Fransız kedileri” olarak adlandırdılar. Bu kediler hızla İngiltere’de popüler oldu. Bu süre zarfında ve yüzyıllar sonra, Türk Ankara ve İran türleri yaygın olarak karıştırıldı. İlk başta, Ankara kedileri ipeksi ve beyaz tüyleri için tercih edildi. Ancak, sonunda İngilizler “Stockier” (kısa) türü tercih etmeye başladı. 1871 yılına gelindiğinde, İran ve Ankara arasındaki farklılıklar belirgin olarak görülebilir oldu. İran küçük, yuvarlak ve kısa, Ankara ince ve uzun kulaklıdır.

1900’lerin başında, İran ezici bir şekilde popüler hale geldi. Muhtemelen Kraliçe Victoria iki gururlu İran kedisi ebeveyni olduğu için, Mavi İran kedileri özellikle takdir edilmeye başlandı. 1900’lerin başında, İran’ın yanı sıra Ankara ve Rus uzun tüylüleri bugün de devam eden bir politika olan “Uzun tüylü “ olarak bilinmesine karar verildi. Her renk İngiltere’de ayrı bir cins olarak kabul edilir.

İran kedileri, 1800’lerin sonlarında Amerika’ya getirildi ve burada coşkuyla karşılandı. Bu tür, çok kısa bir zaman içinde en iyi kedi unvanını almış oldu. Amerikan İran kedileri benzersiz bir stil geliştirerek bugün gördüğümüz türe dönüştü. Bu tür hala, Kuzey Amerika’da en popüler safkan ırktır. Kuzey Amerika’da İran kedileri, renkten bağımsız olarak bir cins olarak kabul edilir. Renkler ve desenler cins içindeki bölünmeler görülür.

İran Kedisi Fiziksel Özellikler

İran Kedisi Vücut

İran kedilerinin vücut şekilleri, sağlam ve geniştir. Boyutları orta ve büyük boy olabilir. Belirgin omuzlara sahiptir. Sırtları düz değildir ve kalçalara doğru hafif bir eğime sahiptir. Kalçaları orta ve belirgin omuzlardan birazdan yüksektir. Geniş bir göğüs bölgesine sahiptirler.

İran Kedisi Kafa

Orta ila büyük boy ters armut şeklinde olabilir. Çeneleri iyi gelişmiştir. Geniş bir ağız bölgesi mevcuttur. Geniş burunları vardır ve hafif dışbükey şeklindedir. Hafif yuvarlak alınları vardır.

İran Kedisi Kulakları

Orta boy, geniş, derin bir tabana sahiptirler. Kafanın üst kısmından yan tarafa kadar devam eden hafif dışa doğru eğimli kulakları vardır.

İran Kedisi Gözleri

Göz renkleri altın, kahverengi veya yeşil olabilir. Orta boy gözlere sahip olabilirler ve fırça gibi kaşları vardır.

Bacaklar ve Patiler

Bacakları uzundur, arka bacakları biraz daha uzun olabilir. Ağır kemikli ve kaslıdır. Patileri büyük, uzun ve geniştir. En fazla yedi parmakları olur.

Kuyruk

Kuyruk kemiği genellikle en az beş cm uzunluğundadır. Bazılarının kıvrımları ve bukleleri olabilir.

İran Kedisi Renk

Kahverenginin tüm tonları, boğaz bölgesinden karın bölgesine kadar açık renkler, pati bölgesi ve araları koyu kahve/siyah, göz çevresi beyaz veya krem olabilir. Desenler küçük ve orta lekeler şeklinde ve rastgele görünebilir.

Kürk (Uzun Tüy)

Tüyler orta uzunlukta, 5 cm’nin altındadır. Karın tüyleri daha uzundur. Dokusu yumuşak ve vücudun geri kalanına kısa tüylerin üzerinden uzanır haldedir. Kürkleri hava koşullarına dayanıklıdır.

İran Kedisi Kürk (Kısa Tüy)

Kısa, dik tüyleri vardır. Karın tüyleri daha uzundur. Doku yumuşak ve yünlüdür. Kürkleri hava koşullarına dayanıklıdır.

Önemli Not: Burada belirtiler özellikler genellikle bu ırkı temsil ederken, kediler kişilikleri ve görünüşleri değişiklik gösterebilen hayvanlardır. Belirli bir evcil hayvan hakkında daha fazla bilgi için lütfen barınak veya sahiplendirme organizasyonlarına danışınız.

Kaynak: