İran kedisi karakteri ve fiziksel özellikleri

0
9614
İran Kedisi
İran Kedisi oldukça popüler bir kedi türüdür

İran kedileri, ağır kemikli, yuvarlar çizgilere sahip, yumuşak ve dengeli kedilerdir. Bu kediler, büyük yuvarlak bir kafaya yerleştirilmiş büyük yuvarlak gözlere sahiptir. Uzun, kalın kürkleri, kedinin çizgilerini yumuşatır ve görünümündeki yuvarlaklığı vurgular. İran kedileri dünyanın en popüler kedileri arasındadır. İran kedileri “Fars Kedisi” olarak da adlandırılır.

Karakter

Eğer kedinizin etrafta patlamış mısır gibi zıplamasını istiyorsanız, İran kedisi sahiplenmeniz iyi bir seçim değildir. İran kedileri, sakin, tatlı ve mükemmel arkadaşlardır. Sessiz ve sakin bir kedi cinsi arıyorsanız İran kedisi sizin için oldukça uygundur. Siz en sevdiğiniz koltuğunuzda dinlenmeye karar vermişken sizinle oynamaya karar verebilirler. Özel kediler olarak görülen İran kedilerinin zeki oldukları savunulur fakat bazı ırklar kadar meraklı ve aktif değildirler. İran kedisi tam bir tüy yumağı olarak görülür. İran kedisi beyaz renkli olarak öne çıkmıştır. Birlikte yaşaması en kolay kedi cinsleri arasında ilk sıralarda yer alır. İran Kedileri uyumayı sever. İran kedileri rahatsız edilmekten çok hoşlanmazlar bu yüzden köpeklerle birlikte aynı evde yaşamaları tavsiye edilmez.

Bu tür, insan dostlarına adanmışlardır ancak bu noktada oldukça seçici davranabilirler. Bu türün sevgisini ve güvenini kazanmanız gerekebilir. İran kedileri, sevilmek için can atarlar fakat bazı türlerin aksine sizin dikkatinizi çekmek için sizi rahatsız etmezler. Bununla birlikte, gerekli miktarda sevgi görmezlerse bu kedi ırkı duygularını belli etmek için sizinle temasa geçmek isteyebilirler. Öte yandan İran kedileri sesli ortamlardan hoşlanmazlar.

İran kedilerine zamanınızı ayırmanız gerekir. İlgi çekici kürkleri, iyi durumda kalmasını sağlamak için gün bakım gerektirir. Birçok İran kedisinin kürkü profesyonel bakım gerektirebilir.

Tarih

Bilinen en eski kedi ırkları arasında yer alırlar. Fars kedisi olarak da adlandırılan İran kedileri, 1871 yılından beri belirgin bir şekilde öne çıkarak, favori bir cins olarak saltanatın tadını çıkardı. Bu tür 125 yıldan çok daha uzun süredir hayatımızdadır. Modern Pers ve Angora ırklarının ataları da dahil olmak üzere uzun tüylü kediler, ilk olarak 1500’lerin ortalarında Avrupa’da görüldü. Bu dönemin belgelerine göre Pers (şimdi İran) ve Türkiye’den Roma ve Fenike kafileleri tarafından tanıtıldı. Araştırmacılar, uzun tüyler için olan çekinik genin, Pers’in soğuk dağlık bölgelerindeki kedi popülasyonundaki mutasyon yoluyla kendiliğinden ortaya çıktığına inanıyorlar.

Pietro Della Valle (1586-1652) adlı İtalyan bir gezgin, 1600’lü yıllarda İran kedilerini Avrupa dünyasına getirmekle ün salmıştır. İran kedilerini çok uzun, ipeksi ve parlak kürklü gri olarak tanımlamıştır. Kedilerin İran’daki Horasan eyaletinde yaşadıklarını ve Portekizlilerle birlikte Hindistan’dan geldiklerini belirtti. Mısır hiyerogliflerinde ise uzun tüylü bir kedi cinsi tasvir edilir ve bu kedi türünün İran kedisi olduğu uzmanlarca öne çıkan bir kanıdır.

Diğer gezginler İran ve Ankara kedilerini Fransa’ya ve daha sonra İngiltere’ye getirdiler ve birkaç yıl boyunca bu kedileri “ Fransız kedileri” olarak adlandırdılar. Bu kediler hızla İngiltere’de popüler oldu. Bu süre zarfında ve yüzyıllar sonra, Türk Ankara ve İran türleri yaygın olarak karıştırıldı. İlk başta, Ankara kedileri ipeksi ve beyaz tüyleri için tercih edildi. Ancak, sonunda İngilizler “Stockier” (kısa) türü tercih etmeye başladı. 1871 yılına gelindiğinde, İran ve Ankara arasındaki farklılıklar belirgin olarak görülebilir oldu. İran küçük, yuvarlak ve kısa, Ankara ince ve uzun kulaklıdır.

İran kedilerinin alt türleri Himalayan, Exotic shorthair ve Chincilla’dır. İran kedisi cinsleri arasında bulunan Golden Persian türünün burnu biraz daha dışa çıkıntılı olur.

1900’lerin başında, İran ezici bir şekilde popüler hale geldi. Muhtemelen Kraliçe Victoria iki gururlu İran kedisi ebeveyni olduğu için, Mavi İran kedileri özellikle takdir edilmeye başlandı. 1900’lerin başında, İran’ın yanı sıra Ankara ve Rus uzun tüylüleri bugün de devam eden bir politika olan “Uzun tüylü “ olarak bilinmesine karar verildi. Her renk İngiltere’de ayrı bir cins olarak kabul edilir.

Geleneksel İran kedileri, 1800’lerin sonlarında Amerika’ya getirildi ve burada coşkuyla karşılandı. Bu tür, çok kısa bir zaman içinde en iyi kedi unvanını almış oldu. Amerikan İran kedileri benzersiz bir stil geliştirerek bugün gördüğümüz türe dönüştü. Bu tür hala, Kuzey Amerika’da en popüler safkan ırktır. Kuzey Amerika’da İran kedileri, renkten bağımsız olarak bir cins olarak kabul edilir. Renkler ve desenler cins içindeki bölünmeler görülür. İran kedisi bakımı oldukça kolaydır. İran kedisi oldukça sakindir ve tam bir apartman kedisidir. Evde bakıma uygun bir kedidir.

İran Kedisi Fiziksel Özellikler

İran Kedisi Vücut

İran kedilerinin vücut şekilleri, sağlam ve geniştir. Boyutları orta ve büyük boy olabilir. Belirgin omuzlara sahiptir. İran kedisi özellikleri bazı şekillerde belirgindir. Sırtları düz değildir ve kalçalara doğru hafif bir eğime sahiptir. Kalçaları orta ve belirgin omuzlardan birazdan yüksektir. Geniş bir göğüs bölgesine sahiptirler.

İran Kedisi Kafa

Orta ila büyük boy ters armut şeklinde olabilir. Çeneleri iyi gelişmiştir. Geniş bir ağız bölgesi mevcuttur. Geniş burunları vardır ve hafif dışbükey şeklindedir. Hafif yuvarlak alınları vardır.

İran Kedisi Kulakları

Orta boy, geniş, derin bir tabana sahiptirler. Kafanın üst kısmından yan tarafa kadar devam eden hafif dışa doğru eğimli kulakları vardır.

İran Kedisi Gözleri

Göz renkleri altın, kahverengi veya yeşil olabilir. Orta boy gözlere sahip olabilirler ve fırça gibi kaşları vardır.

Bacaklar ve Patiler

Bacakları uzundur, arka bacakları biraz daha uzun olabilir. Ağır kemikli ve kaslıdır. Patileri büyük, uzun ve geniştir. i̇ran kedisi En fazla yedi parmakları olur.

Kuyruk

Kuyruk kemiği genellikle en az beş cm uzunluğundadır. Bazılarının kıvrımları ve bukleleri olabilir.

İran Kedisi Renk

Kahverenginin tüm tonları, boğaz bölgesinden karın bölgesine kadar açık renkler, pati bölgesi ve araları koyu kahve/siyah, göz çevresi beyaz veya krem olabilir. Desenler küçük ve orta lekeler şeklinde ve rastgele görünebilir.

Kürk (Uzun Tüy)

Tüyler orta uzunlukta, 5 cm’nin altındadır. Karın tüyleri daha uzundur. Dokusu yumuşak ve vücudun geri kalanına kısa tüylerin üzerinden uzanır haldedir.

İran Kedisi bakımı

Kedi bakımı pek de kolay değildir. Bu evcil hayvanların Kürkleri hava koşullarına dayanıklıdır. İran kedilerinin tüyleri uzundur dolayısıyla sürekli taranmalıdır. Derisinde yaralar oluşmaması için tüylerindeki topaklanmalar önlenmelidir. Tüyleri uzun olduğu için iran kedileri çok fazla miktarda tüy yutarlar bu durum da trikobezoar hastalığına yol açabilir. İran kedilerine tüylerini kusması için her gün düzenli aralıklarla malt verilmelidir. Uzmanlar tarafından İran kedilerinin ayda bir yıkanması önerilir. Ayrıca tüyleri çok uzadığında pet kuaförü tarafından tıraş edilmelidir. Tüy yumağı oluşması mümkün olduğunca engellenmelidir. Uzun tüyleri dolayısıyla tuvalet sorunları yaşanabilir ve temizliğine dikkat etmeniz gerekir. Diş bakımı da önemlidir. Her gün olmasa da dişlerini fırçalamanız iyi olacaktır.

İran Kedisi Kürk (Kısa Tüy)

Kısa, dik tüyleri vardır. Karın tüyleri daha uzundur. Doku yumuşak ve yünlüdür. Kürkleri hava koşullarına dayanıklıdır. Genellikle beyaz kediler olarak göze çarpsalar da birçok renkli olanları vardır ve dünyanın en güzel kedileri arasında yer alırlar.

İran kedisi ömrü:

Bir İran kedisi 17 yaşına kadar yaşayabilir. Ortalama İran kedisi ömrü 12-17 yaş arasıdır.

İran kedilerinde sağlık sorunları ve beslenme

Kedilerde nefes alma sorunları oldukça kötü sonuçlara yol açar. Basık burunları nedeniyle İran kedileri solunum sıkıntıları çekebilir. Bu durum da kalp hastalıklarının hafif ya da yüksek düzeyde oluşmasına yol açar. Kedilerde göz problemleri dikkatle takip edilmelidir ve İran kedilerinin göz sağlığı mutlaka korunmalıdır. Glokom ve entropion adı verilen göz rahatsızlıkları görülebilir. Ayrıca gözlerinin iltihap kapmamaları için iran kedilerinin gözlerinin sürekli temizlenmesi gerekir. iran kedisi beslenme konusunda dikkat edilmelidir. Solunum sıkıntılarından dolayı kilo almaları önlenmelidir. İran kedileri için özel mamalar mevcuttur. (bkz) İran kedisi mamaları için detaylı araştırma yapabilirsiniz fakat kediniz için sağlıklı mamaları tercih ediniz. Kedi mamaları için detaylı bilgi içinse onlarca mamayı detaylı bir biçimde tanıttığımız makalemizi inceleyebilirsiniz.

Özellikle kedi şişmansa mutlaka gözetim altında tutulmalıdır. Şişman kediler birçok sağlık sorunları yaşar, bunda kalp ve böbrek hastalıkları ilk sırada geliyor. Ayrıca solunum güçlüğü de yaşanması oldukça muhtemel. Sağlık sorunları yaşayan kediler arasında malesef ilk sıralarda gelebilmektedirler. İran kedileri bakımı kolay değildir ve ciddi bir veteriner masrafını gözden çıkarmalısınız. Tabii ki bu İran kedilerinin evimizin en saygın üyesi olmasını kesinlikle engellememeli.

İran Kedisi kaç gün hamile kalır?

İran kedilerinin hamilelik süreleri ortalama olarak 60-65 gündür. hamilelik sürecinde biraz huzursuz olurlar ve kendilerine güvenli alanlar ararlar. O yüzden hamileliğin özellikle son dönemlerinde çok fazla rahatsız edilmek istenmezler. İran kedileri ortalama 3-5 arası yavru doğurur. Bu sayının daha yüksek olduğu örnekler de vardır. (Örneğin 8 yavru gibi)

Önemli Not: Burada belirtiler özellikler genellikle bu ırkı temsil ederken, kediler kişilikleri ve görünüşleri değişiklik gösterebilen hayvanlardır. Belirli bir evcil hayvan hakkında daha fazla bilgi için lütfen barınak veya sahiplendirme organizasyonlarına danışınız. Satılık iran kedisi arayanlar için ise doğru sayfanın bu olmadığını hatırlatalım. Ücretsiz İran Kedisi sahiplenmek için sosyal medya sitelerini ve forumları kullanabilirsiniz. Kedi satın almayın, sahiplenin! Çünkü kediler bir eşya değil, ailenizin daimi bir üyesidir.

Kaynak: