Kaygılı kedileri sakinleştirmek için müzik

0
3198
Kedi sakinleştirme
Kediler için sakinleştirici müzikler

Hiç kedinize en sevdiğiniz şarkıyı dinletmeyi denediniz mi? Kedinin müziğe çok fazla ilgi göstermediğini fark etmiş olabilirsiniz.  Fakat bilim insanları, kedilerin müziğe kayıtsız kalmaktan çok, kendilerince başka bir şeyleri tercih edebileceklerini keşfetme sürecinde olduklarını belirttiler.

Birçoğumuz, bu sesin kedimize eşlik edeceği umuduyla radyo veya müziği açık bırakırız. Kedilerin piyanodan reggea müzik türüne kadar tüm türlerin tadını çıkardığı videoları internette bulabilirsiniz. Hatta ayrılık kaygısı yaşayan kediler için müzik ve sesler içeren bir uygulama bile mevcut.  Ama kediler gerçekten müziği seviyor mu?

Kediler için müzik araştırması

En son araştırmalar, kedilerin müziği sevebilmelerine rağmen, insan melodilerini çok fazla umursamadıklarını ve mırıldanma ve kuş seslerini taklit eden frekanslar ve tempolarla “türe uygun” şarkılara daha iyi tepki verdiklerini göstermektedir.

Evcil hayvan davranış uzmanı ve Evcil Hayvan Davranış Danışmanları Derneği üyesi Rosie Bescoby, “kedi duyuları insan duyularından çok farklı çalışır, bu yüzden çekici bulacakları müziğin sevdiğimizden çok farklı olacağı anlaşılabilir” diye belirtmiştir.

Applied Animal Behaviour Science Journal’da  (Hayvan davranışı bilimi dergisi) yayınlanan Wisconsin Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, evcil hayvanların dinlemesini sağlamanın hilesi, hayvanın nasıl iletişim kurduğuna uyumlu müzik bestelemektir.

Bu çalışmadaki araştırmacılar, kedilerin işitme aralıklarını ve zevk aldıkları sesleri analiz eden kedi seven bir çellist ve müzik bestecisi olan David Teie’nin yardımını aldı. 47 yerli kediden oluşan bir grup üzerinde test etmek için bitmiş müziği bilim insanlarına gönderdi.

Çalışmanın baş yazarı Profesör Charles Snowdon, “kedilerin doğal seslerine baktık ve müziğimizi insan seslerinden yaklaşık bir oktav daha yüksek olan aynı frekans aralığıyla eşleştirdik” diye açıklıyor. ‘Ekip, kedilerin ilginç bulacağını düşündükleri tempoları bir parça halinde mırıldanmak ve başka bir yerde emzirmek gibi bir araya getirdi’ diyor. Kediler çağrılarında çok sayıda kayan frekans kullandıklarından, kedi müziği insan müziğinden daha fazla kayan notaya sahipti.

Bitmiş müziği çaldıklarında inanılmaz bir şey oldu – kediler doğrudan hoparlörlere yöneldiler, onlara karşı sürtündüler, mırıldandılar ve başlarını sesin geldiği yere doğru çevirdiler. Snowdon, “kediler kedi müziğine insan çeşitliliğinden çok daha fazla ilgi duyuyorlardı” diyor. ‘O zamandan beri, istismar edilen ve terk edilmiş kedileri kabul eden insanlar bize bu müziğin hayvanların onlarla etkileşime girmesine yardımcı olduğunu söylediler. Bu, kedilerin stres seviyelerini azaltan ve daha kolay kullanım için izin veren müzikten kaynaklanıyor olabilir.’

‘Kedilerin müziğe böyle tepki verdiğini hiç görmedim’

Londra, Kensal Green’deki bir hayvan evi olan Mayhew’de, hayvanlar için radyo her zaman açıktır. Genellikle klasik FM dinlenir, ama Petplan için bir deneyde, gönüllüler David’in albümü, kediler için müzik, çalmayı kabul etti-ve sonuçlar şaşırtıcıydı.

Cattery Başkanı Kayleigh Kilcommons, “şu anda yaklaşık 40 kedimiz var” diyor. – Genellikle koridorda ve merkezde klasik müzik çalıyoruz, çünkü her zaman onları rahatlattığını düşündük.’

Kayleigh albümü telefonuna indirdi ve birkaç kedinin kabinlerine kablosuz bir hoparlör koydu. Albüm, elektronik seslerin ve klasik müziğin kombinasyonları kullanılarak oluşturulan beş kedi dostu kompozisyona sahipti.

On aylık Leo ve 11 aylık Auburn her ikisi de anında meraklandı-kulakları seğirmeye başladı, kediler hoparlöre sürtünmeye başladılar ve özellikle kuş şarkısı geldiğinde ‘Mimi’nin Mewiscal’ Pisti sırasında mırıldanmaya başladılar.

10 yaşında yaşlı kedi Tommy, müziğin nereden geldiğini keşfetmeye gitti ve daha sonra başka bir parça olan ‘Lolo’s Air’sırasında yanında yatmadan önce hoparlörü koklamaya başladı. Diğer kedilerin çoğu da benzer şekilde davrandı.

Kayleigh şöyle diyor: ‘kedilerimizin daha önce müziğe böyle tepki verdiğini hiç görmedim. Bundan sonra klasik müzik yerine kesinlikle çalacağız. Kedileri sakin ve mutlu tutmak, onlara yeni evler bulurken onlara bakmanın ana hedeflerinden biridir. Eğer bunu yapmanın yolu buysa, o zaman rutinimizin önemli bir parçası olacak.’

Kedi müziği stres seviyelerini düşürdü

Louisiana Eyalet Üniversitesi Veterinerlik Okulu’ndaki en son çalışma, kedi Tıbbı ve Cerrahisi Dergisi’nin Şubat 2019 sayısında yayınlandı: ‘kediye özgü müzik, veteriner kliniğini ziyaret eden kedilerde stresle ilgili davranışları önemli ölçüde azaltabilir.’

Bu arada, David’in albümünün satışları – özellikle kediler için büyük bir plak şirketi (Universal) tarafından piyasaya sürülen ilk albüm – 25.000’e ulaştı ve daha fazla kişi spotify, YouTube ve iTunes üzerinden müzik indiriyor ve yayınlıyor.

David, “orada başka bir hayvan gevşeme müziği var, ama hepsi yeniden paketlenmiş insan müziği” diyor. – Kediler hayatları boyunca insan müziğini dinlemek zorunda kaldılar, ama bu müzik sonunda dalga boyunda olan bir şey. Müşterilerden o kadar çok olumlu geri bildirim aldım ki, şimdi köpekler için benzer bir şey araştırıyorum.’

Kediler tanıdık seslere cevap verir

Rosie, “Evcil Hayvanlar için yatıştırıcı sesler bir süredir etrafta dolaşıyor, ancak şimdiye kadar onları destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt yoktu” diyor. ‘Kediler inanılmaz derecede ayarlanmış duyulara sahiptir ve sese bizden çok daha duyarlıdır – sağır bir kedi, bıyıklarından havadaki titreşimleri alabilir.

– Araştırmacılar buna ve kedilerin belirli seslere nasıl tepki verdiğine dikkat çekti. Örneğin, bir yavru kedinin ilk teselli sesi muhtemelen annesinin mırıltısı ve etrafındaki dünya olacaktır.

Bu nedenle, kediler kedilere uygun bir ton, zift ve tempoya sahip müzik çaldıklarında, bir hoparlöre sürtünmek gibi zevk belirtileri gösterirler. Kediler kokularını iletmek için bunu yaparlar ve bu genellikle bir şeyden hoşlandıkları anlamına gelir.’

Araştırma devam ederse, sevgili evcil hayvanlarımızla oynamak, dünya deneyimlerini zenginleştirmek, zihinsel uyarım sağlamak ve stresi azaltmalarına yardımcı olmak için yepyeni bir kedi müziği yelpazesi bulabiliriz.

Kaynak: