Kedi aşıları nelerdir? Kedi aşıları ne zaman yapılır?

0
2963
Kedi aşıları nelerdir?
Kuduz aşısı dışında yasal açıdan zorunlu olan başka hiçbir aşı yoktur.

Kedilerin 9 canlı hayvanlar oldukları söylenir ama hepimizin bildiği gibi kedilerin sadece 1 canı vardır ve kedi aşıları burada önemlidir. Bu nedenle onların sağlıklarını önemsemeli ve aşılarını asla aksatmamalıyız.

Peki, kedilerin aşı takvimi nasıldır? Kedi aşıları nasıl yapılmalıdır? Hangi yaşta, hangi aşılar gereklidir? Gelin aşı meselesine yavruluk aşamasından itibaren yakından bakalım.

Temel aşılar – Zorunlu olmayan aşılar

Kedinize yaptırmanız gereken aşıların bir kısmı temel aşılardır. Bu kedi aşıları kedinizin sağlığı için mutlaka yaptırmanız tavsiye edilir.

Yasal açıdan ise zorunlu olan tek aşı kuduz aşısıdır. Kuduz aşısı dışında yasal açıdan zorunlu olan başka hiçbir aşı yoktur.

Ancak kedinize uygulanacak ilk aşı, kuduz aşısı değildir.

Kedilerde anne sütü (kolostrum), yavruların bağışıklığını 45 gün süreyle korur. 45 günden sonra ise aşı takviyesi gerekir.

Aşının temel amacı da kedinin mikroplara ve çeşitli hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlü tutmaktır. Aşının sözlük anlamı, “Organizmada belli kimi hastalıklara karşı bağışıklık sağlamak için vücuda verilen, o hastalığın mikrobuyla hazırlanmış eriyik”tir.

sağlığı tehdit eden 10 önemli kedi hastalığı için tıklayın

İlk aşılar: Karma-1 / Lösemi-1 / Karma-2 / Lösemi-2

Yapılacak ilk aşıdan önce kedinize iç-dış parazit tedavisi uygulanır. Çünkü aşılardan maksimum verim alabilmek için kedilerin aşılama öncesinde parazitlerinden arınması önemlidir.

Yavru kediniz 8 haftalık (ideal süre 8 haftadır) olduktan sonra, veterineriniz tarafından ilk uygulanacak aşı, karma aşıdır. 6-8 haftalıktan uygulanacak olan karma aşının, yavru kediniz 10-12 haftalık olduğunda ikinci kez uygulanması gerekir. Eğer ilk karma aşısını 6’ncı haftada yaptırdıysanız, ikinci karmanın süresi de buna göre kısalır.

Karma aşılar kedinizi, kedi gribi -hem kedi herpes virüsü (FHV) hem de kedi kalisivirüsü (FCV)- ve kedi panlökopeni virüsüne (FPV) karşı korur.

Karma aşısıyla birlikte ilk uygulanacak aşılardan biri de lösemi aşısıdır. Lösemi-1 aşısıyla kedinizi lösemi hastalığından korumak için önlem almanız gerekir.

Lösemi aşısı 9-11 haftalıkken uygulanır. Yani kedilere 2 karma aşısının arasında lösemi aşısı yapılır.

Lösemi aşısı 21 gün sonra tekrarlanmalıdır. Bu aşı kedinizi, kedi lösemisinden (leukaemia) korur.

Kediler neden kusar? Bilgi için tıklayın

Kuduz aşısı

Yavru kediniz 3 aylık olduğunda, onu veterinerinize bu kez de kuduz aşısı için götürmelisiniz. Kuduz aşısı kediniz 12-14 haftalıkken mutlaka uygulanmalıdır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kuduz aşısı, yasal açıdan zorunluluk teşkil eden tek aşıdır.

Kuduz aşısı, her yıl tekrarlanması gereken aşılardan biridir.

Aşılar her yıl tekrarlanır

Yavru kediniz büyüdükten sonra aşılar tekrarlanır.

Yetişkin kedi aşı takvimi içinde karma, kuduz ve lösemi aşıları bulunur. Kedinizin 1 yaşını doldurmasının ardından bu aşıların her yıl 1 kere uygulanması asgari sağlık standartları açısından şarttır.

Ayrıca, kediniz dışarı çıksa da çıkmasa da en geç her 3 ayda bir iç-dış parazit tedavisini yaptırmalısınız.

Aşı takvimi nasıl oluşturulur?

Aşı takviminizi veteriner hekiminizin yönlendirmeleri doğrultusunda uygulamanız gerekir.

Veteriner hekiminiz, tedaviye başlar başlamaz size içinde kendinizin adının yazdığı bir sağlık karnesi verecektir.

Kedinize uygulanan tüm tedaviler, yapılır yapılmaz bu karneye işlenir. Böylece veteriner hekiminiz kedinize uygulanacak tedavi ve aşılar konusunda size yönlendirmeler yapar.

Siz de kedinize ne zaman hangi tedavinin-aşının uygulandığını ve gelecekte hangi aşıların yapılması gerektiğini karneden görebilirsiniz.

Dış parazit tedavisi evde uygulanır mı?

Kedinize 3 ayda bir aldırmanız gereken tedavilerden biri olan dış parazit tedavisini evde de uygulayabilirsiniz.

Veteriner hekiminizin önerdiği dış parazit ilacını, evde kedinizin ensesine 3-4 cm’lik dikey şerit şeklinde sürebilirsiniz.

İlacı sürerken, tüyleri iki yana açarak, ilacı mutlaka deriye temas ettirmeniz gerekir.

İlacın enseye sürülmesinin sebebi, kedinizin buraya diliyle ya da patileriyle dokunma ihtimalinin olmamasıdır. Siz de ilacı uyguladıktan sonra kedinizin ensesine 3-4 saat süreyle dokunmayın.

FIV aşısı yaptırmalı mıyım?

Feline Immunodeficiency Virus (FIV), HIV’nin kedilere özgü versiyonudur.

Oldukça tehlikeli bir hastalık olmakla birlikte, çok seyrek görülür.

Kedilerde rastlanma oranı yaklaşık olarak %1’dir. FIV enfeksiyonu görülen kedi hayatının geri kalanında taşıyıcı olarak kalır.

FIV, kedilerde kavga ve ısırma yoluyla yayılır. Özellikle bir bölge sahiplendiklerinde, farklı mekanlara giden genç ve kısırlaştırılmamış kedilerde daha sık görülmesinin nedeni de tam olarak budur.

Hastalığın belirtileri şunlardır: Kilo kaybı, ateş, enfeksiyonlar, ishal, patolojik uyku durumu.

FIV’den kesin kurtuluş ne yazık ki yoktur. Fakat bağışıklık sistemini alternatif tedavilerle destekleyerek hasta kedinin normal bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz.

Veteriner hekiminiz, kan testi yaparak kedinize veya yavru kedinize FIV bulaşmış olup olmadığını tespit edebilir.

FIV aşısı 2002’den beri uygulanmaktadır. Temel aşılardan biri değildir. Sadece ihtiyaç durumunda ve veteriner hekiminizin tavsiyesi doğrultusunda tercih etmenizi öneririz.

Kedi sağlığı ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorular:

Kedilerde kuduz aşısı gerekli midir? – Gereklidir ve yasal olarak yapılması gereken tek aşı kuduz aşısıdır. Kedinizle özellikle uçak seyahati yapacaksanız kedinizin kuduz aşılarının eksiksiz olması gerekir. Karma ve lösemi aşıları da kediler için gerekli olan aşılardır.

Hiç evden çıkmayan bir kediye iç parazit aşısı gerekli midir? – Siz de hiç evden çıkmıyorsanız gerek yok. Fakat mutlaka insanlar en azından zorunlu ihtiyaçları için evden çıkarlar ve bu durum da eve mikrop getirmek için yeterlidir.

Kedilerde iç parazit insanlara zarar verir mi? – Verir. Kedinizin iç parazit aşısını hem kediniz hem de kendiniz için ihmal etmeyin.

Kedilerde dış parazit insanlara zarar verir mi? – Vermez.

Kedilere lösemi aşısı ne zaman yapılır? – Kedilere lösemi aşısı kediniz 9-11 haftalıkken uygulanır.

Kedi aşıları bir süre sonra sona erer mi? – Hayır. Kedi aşıları ömür boyu uygulanır.

Kedi aşıları kedilere zarar verir mi? – Vermez.

Kediler aşı için kedi kabına nasıl sokulur? Kedinizin taşıma çantasını havlu gibi yumuşak bezlerle kapatın. Kediniz bu koşulalrda daha rahat olacaktır. Kedi taşıma çantasına bir oyuncak ya da yaş bir mama koyarak kedinin taşıma çantasına girmesine yardımcı olabilirsiniz. Kediniz çok hırçınsa bir havlu yardımıyla patilerinden tutup taşıma çantasına koymanız gerekir.