Kedi İsteyenler ve Kedili Aileler İçin 7 Maddede Bakım Rehberi

0
2219
Kedi Bakımı

Evinizde kedi besleme kararı vermek bir yandan dünyanın en güzel kararlarından biri olsa da kedi bakımı aynı zamanda dünyanın en büyük sorumluluklarından biridir. Hangi kediyi seçeceksiniz, bakımı nasıl yapılır, kedinizi nasıl beslemelisiniz, kedi sağlığı nasıl korunur, kedinizi evde nasıl mutlu edebilirsiniz ve kedinizin davranışları size ne anlatıyor gibi birçok sorunun yanıtını biliyor olmanız gerekir.

Kedi sahibi olmak, kedinizin artık ömür boyu ailenizin bir üyesi olacağını da kabullenmenizi gerektirir. Kedi bakımı zorlukları, kedi bakımı masrafları gibi konuları bilmeniz gerekir.

Bu makalemizde ilk kedinize dair kararı alınırken dikkat edilmesi gerekenleri anlatacağız ve kedinizle birlikte eğlenceli ve sağlıklı bir ömür için mutlaka bilmeniz gerekenleri sıralamaya çalışacağız.

Bir kedicik istiyorum dediniz ve hangi kediyi sahiplensem diye araştırma yapmaya başladınız. Fakat bilmeniz gereken şeyler var: Kedilerin bakımının bir dizi masrafının da olacağını unutmamalısınız. Sağlıklı mama temini ve düzenli sağlık kontrolleri kedi bakımı için olmazsa olmaz masraflardır.

Kedi beslemek için evde yeterince alanın olması gerekir. Kedinizin cinsiyeti, genç ya da yaşlı mı olacağı, safkan mı yoksa sokak kedisi mi olduğu gibi birçok konu kedi sahiplenmesi için olmazsa olmaz kriterleri oluşturur. İlk kedinizi alma kararınızda bilmeniz gerekenler adlı makalemizi okuyarak konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kediler için ev hazırlığı

Kediyi sahiplenmenin ne tür sorumluluklar ve maliyet getirdiğini öğrendiniz ve kararınızı verdiniz. Öncelikle çok teşekkür ederiz. Artık sizin eviniz kedimiz için sıcak bir yuva olacak. Evde kedi bakımı konusunda ilk yapmanız gereken şey kediniz için ortam yaratmak. Kedinizin evde rahat etmesi için evinizi yeniden dekore etmeniz gerekiyor.

Örneğin kedilerin oldukça büyük bir çoğunluğunun hayatında en az 1 kez camdan düştüğü veteriner hekimler tarafından ifade ediliyor. Bu yüzden camınız kapalı olmalı ya da tel sineklik taktırmalısınız. Kediniz için zararlı olabilecek bitkileri kaldırmanız gerekir.

Ev temizliğinde kullanılan kimyasallara kedinizin ulaşımını engelleyecek tedbirler almalısınız. Kedilerin yemek kaplarındaki seçimlerinizden kapların her gün yıkanmasına dek birçok konuya dikkat etmelisiniz. Endişelenmeyin, sizlere kediniz için ev hazırlığı makalemizde yapılması gerekenleri sıraladık. Doğru bilgiye sahip olmanızın işinizi ne kadar kolaylaştırdığını göreceksiniz.

Kedinizi evde nasıl mutlu edersiniz?

Birçok sahip hayatının önemli bir bölümünde aklına takılan şu soruyla yaşar? Kedim evde mutlu mu? Kedim beni seviyor mu? Kedinizi evde mutlu etmenin birçok yolu var. John Bradshaw, Kedi Hissi adlı kitabında bu yollardan 11 tanesini sıralıyor. İçeride yaşayan kediler nasıl mutlu edilir adlı içeriğimizde söz konusu 11 maddeyi görebilirsiniz.

Kedi kumu kabı evin evin neresine konmalı sorusundan kedilerde mama kabı seçimine ve kediler için tırmalama tahtasının önemine, kediler için bilmece kabından kediler için çim kullanımına kadar birçok konuda atılacak doğru adımlar kedinizin evde kendisini mutlu hissetmesini sağlayacaktır.

Doğru beslenme nasıl olmalı?

Evde yaşayanlar için uygulanacak doğru beslenme ileride yaşanacak obezite sorununun ortadan kalkması ve kedinizin bir dizi sağlık sorunuyla karşılaşmaması adına hayati önem taşıyor.

Sürekli yemek yeme eğilimindedir ve bizim için onları beslemek oldukça eğlenceli ve duygusal bir aktivitedir. Fakat şunu unutmamak gerekir kedilerde beslenme farklıdır. İnsanların sindirim sistemleriyle kedilerinki farklıdır ve sizin için lezzetli olan yiyecekler onlar için zararlı olabilir.

Örneğin baharatlı yiyecekler ve süt kediler için zararlı iken, yoğurdun zararlı olduğuna dair bir çalışma yok. Sürekli iştahlı bir şekilde mama yemesi, mamanızın besin değerinin düşük olduğunu gösterebilir ve bu durum onun aşırı kilo almasına yol açabilir.

Kedinize çiğ et yedirmek sağlıklı değildir, beslenmesi konusunda birçok aileden gelen soruları Özel Şişli Veteriner Kliniği’nden veteriner hekim Aynur Sultan bizim için yanıtladı. Kedilerde Doğru Beslenmenin İpuçları adlı makalemizde kafanızdaki birçok sorunun yanıtını öğrenebilirsiniz.

Kediniz sağlıklı mı?

Kedinizle evde mutlu vakit geçirmeye çoktan başladınız bile. Peki ya sağlığı? Kediniz üzerinde sürekli yaptığınız gözlemler sonucu bazen kedinizin kusar gibi yaptığını, bazen ateşinin çıktığını hissedebilirsiniz. Bilgi bu noktada da önemli bir güç halini alıyor.

Kedi hastalığı söz konusu oluğunda hangi davranış normal, kedi türleri baz alınarak hangi davranışlar sağlık riski içeriyor, aşıları nelerdir, aknesi normal midir, yavru sağlığında nelere dikkat edilmelidir gibi soruların yanıtlarını bilmeniz, kedinizin sağlığı konusunda endişelerinizi giderme ve doğru adımları atma konusunda oldukça faydalı olacaktır.

Veteriner hekiminizin alanında uzman bir isim olmasına dikkat etmelisiniz. Cinsleri ve cinsiyeti de doğru müdahale için hayati öneme sahiptir. Ayrıca elinizde mutlaka 24 saat açık veterinerlerin listesi mutlaka bulunmalı. Sağlık sorunlarına dair sorularına cevap verdiğimiz “Kedinizin sağlığıyla ilgili sorunlar ve çözüm yolları nelerdir” makalemize göz atmanız halinde sağlıklarıyla ilgili onlarca sorunun cevabını bulabileceksiniz.

Kedilerde kısırlaştırma

Kediniz kızgınlık dönemine girdiğinde önünüzde 2 seçenek olacak. Ya çiftleşmesi için izin vereceksiniz ya da kısırlaştırma yoluna gideceksiniz. Kısırlaştırma operasyonunun onlar açısından yapılması gereken ya da yapılmaması gereken bir hareket olduğuna dair tartışmalarının tarafı olmak istemeyiz.

Buna karşın kısırlaştırma yoluna gidecekseniz sizin için deneyimle sabit gözlemler içeren bir makalemiz var. Kedilerde Kısırlaştırma Rehberi adlı makalemizde uzman veteriner hekimlerden aldığımız bilgileri kendi kedilerimiz üzerinde deneyimleme fırsatımız oldu ve onun bu süreci oldukça rahat bir şekilde atlatmasına yardımcı olduğumuzu düşünüyoruz.

Evde 2 kedi beslemek doğru mudur

Kedinizin evde tek başına sıkıldığını mı düşünüyorsunuz? Cevap konusunda tam emin değiliz.  Onlar evde rahatsız edilmeyecekleri ortamlar isterler. Günün üçte ikilik kısmında uyudukları düşündüğünde bu hiç de haksız görülecek bir talep değil. Dolayısıyla eve ikinci kediyi alma kararı da üzerinde ciddi şekilde değerlendirme yapılması gereken bir konudur.

Davranışları o kadar komplekstir ki, 2 kediyi tanıştırma konusunda her birinden aynı davranışı beklemek oldukça yanlış bir düşüncedir.

2 kedi bakımı söz konusu olduğunda bazıları evin yeni kedisine çok hızlı bir şekilde uyum sağlarken, bazıları ise evdeki yeniye karşı saldırgan tutumlarıyla dikkat çekerler. Buna karşın evde kedilerin birbirleriyle anlaşabildiklerine ilişkin oldukça fazla örnek vardır.

İki kedinin birbirlerine alışması için doğru yöntemleri uyguladığınızda bir süre sonra koyun koyuna yatmaları işten bile değil. Birbiriyle anlaşabilip anlaşamayacakları konusunda bir makalemiz de var. Evde kediler anlaşabilir mi adlı makalemize bakarak siz de konu hakkında daha detaylı fikir sahibi olabilirsiniz.

Sonuç: Kedili ve mutlu bir ailesiniz

Kediyi sahiplenme kararını verdikten sonra çok büyük bir sorumluluk gerektirmesine rağmen siz kedinizin kölesi oldunuz bile. O hastalandığında endişelendiniz ve ağladınız, o eğlendiğinde kahkahalarla güldünüz, o yaramazlık yaptığında bazen de kızdınız. Ama artık o sizin için çoktan ailenizin vazgeçilmez bir üyesi olmuş durumda. Hayat dediğimiz de zaten böyle bir şey değil mi? Oldukça şanslısınız çünkü siz artık kedili bir ailesiniz.  Keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle…