Kedi Bakımı Konusunda En Çok Yapılan Hatalar

0
5204

Hafta boyunca yapılacak diğer pek çok şey olduğunda, temizlik işlerini aksatmak cazip gelebilir ama kedi bakımı aksatılmamalıdır. Çamaşırlarınızın birkaç günlüğüne yığılmasına izin vermeniz mümkündür fakat evcil hayvanlarınızın söz konusu olduğunda kedi bakımı konusunda kestirmeden gitmemek önemli.

Temiz bir donanım, evcil hayvanınızın sağlıklı ve güvenli kalmasına yardımcı olur ve ayrıca kedi bakımı konusunda evdeki evcil hayvan kokularını gidermeye yardımcı olabilir.

Evcil hayvan temizliği konusunda sizin de yapıyor olabileceğiniz yaygın hatalar hakkında daha fazla bilgi edinmek ve doğru kedi bakımı yöntemini belirlemek için Vetstreet’te yer alan Meredith Hooker Williams imzalı makaledeki bilgileri sizler için derledik:

Kedi bakımı konusunda aşağıdaki 6 hatayı yapmayın!

1- Her yemeğin ardından evcil hayvanınızın mama kaplarını yıkamıyorsanız

Köpeğiniz veya kediniz mama kabını yalayarak temizlemiş olabilir, ama bu her öğünden sonra iyice yıkanması gerekmediği anlamına gelmez. Evcil hayvanınızın yemek kabını her öğünden sonra sıcak su ve sabunla iyice ovalayın ve su kabına da aynı uygulamayı yapın.

2- Evcil hayvanınızın su çeşmesini temizlemiyorsanız

Evcil hayvanınızın suyunu vermek için su çeşmesi kullanıyorsanız, onu tamamen parçalarına ayırmalı ve aylık olarak bulaşık sabunu ile temizlemelisiniz. Çünkü su çeşmeden akarken, duran su da vardır ve bu da bir kalıntı oluşturabilir. Orada bir çeşit yosun tabakası ortaya çıkabilir. Çeşmeyi temizledikten sonra ise, güneşte kurumaya bırakmak ideal olandır.

3- Haftalık olarak sepetleri ya da taşıyıcıları temizlemiyorsanız

Temiz bir taşıyıcı ya da sepet, köpeğiniz veya kediniz için daha hoştur ve aynı zamanda kokuları barındırması ya da kokulara katkıda bulunması daha az olasıdır. Evcil hayvanınızın sepetlerini ve taşıyıcılarını sıcak ve sabunlu su ile haftada bir kez temizleyin. Minderli kısımlar çamaşır makinesinde temizlenebilir ancak öncelikle talimatları kontrol ettiğinizden emin olun.

4- Tuvalet kabı bakımında esnekseniz

Tuvalet kabının temizliği en sevdiğiniz iş olmayabilir ancak bu zorunlu. Birçok kedi, kap mükemmel durumda değilse kum kabını kullanmaz. Günde en az iki kez (bazı kediler için ya da kabı birçok kedi kullanıyorsa daha çok kez) kürekle temizlemeli ve gerektiğinde daha fazla kum eklemelisiniz. Kabın kendisini haftada bir kez çamaşır sodası veya kokusuz sabunla temizleyin.

5- Yatağı haftalık olarak yıkamıyorsanız

Kendi yatağınızı değiştiriyorsunuz, dolayısıyla söz konusu doğru kedi bakımı ise evcil hayvanınızınkini de yıkamak mantıklı. Kedi yatağı haftalık olarak (veya etikette belirtildiği şekilde) çamaşır makinesinde, büyük hacimli bir ortamda sıcak suyla yıkayın. Evcil hayvanınızın yatağı çamaşır makinesine girmiyorsa, yerleri her süpürdüğünüzde yatağı da süpürün.

6- Evcil hayvanınızın oyuncaklarını hiç yıkamadıysanız

Oyuncakları temiz tutmaya ve bakterileri engellemeye yardımcı olmak için yumuşak bir şekilde yıkayın. Bazıları kurutucuya gidebilir, diğerleri açık havada kuruyabilir. Oyuncakta herhangi bir plastik veya kauçuk parça varsa kurutucudan kaçının.

…üzgünüz ama kedi bakımı konusunda hata yaptınız demektir.