Kedi Bıyığı İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 Şey

0
22817
Kedi Bıyığı
Kedi bıyığı kediler için hayati öneme sahiptir
Kedi bıyığı bize ne söyler? Kedilerin neden bıyıkları vardır? Kediler sadece güzel durduğu için bıyık bırakmaz. Bıyıklar kedilerin his ve iletişim becerileri için olmazsa olmaz çok önemli parçalarıdır. Bıyıklar kedilerin sadece nereye gittiğine yardımcı olmaz aynı zamanda açıklıklardan geçip geçemeyeceklerini ve o anki moral durumlarını da gösterir. Kedilerin bıyıklarına dair bilmek istediğiniz şeyleri sizin için derledik.

Kedi bıyıkları çok hassastır

Kedilerin bıyıkları tüylerine göre çok daha derinlere doğru köklenir. Bıyıkların etrafındaki alanda ise sinir hücreleri ve kan yoğunlaşır. Bu kedi bıyıklarını çok hassas yapar. Bıyıklar o kadar hassastır ki hava akımının en ufak bir yön değişimini bile algılarlar. Bu hassasiyet nedeniyle kedinizin bıyıklarıyla oynamanız kendisinin canını yakabilir. Kedinizin yediği kabın çukur olması kedinizin bıyıklarına baskı yapıyorsa da canını acıtabilir. Bu yüzden kedinize daha geniş ve düz bir yemek kabı almanız daha iyi olur.

Kedi bıyıkları sadece burunda değildir

Kedilerin sekiz ila 12 bıyığının yanı sıra kedinizin burunlarının her iki tarafında da bıyık vardır. Aynı zamanda kedinizin gözlerinin üstlerinde, çenesinde ve ön bacaklarının arkasında da bıyıkları bulunur.

Bıyıklar kedinizin nereye sığabileceğini gösterir

Kedinizin burnundaki bıyıkları çoğunlukla kedinizin genişliği kadardır. Bu sayede kediniz dar bir delikten geçmeden önce geçip geçemeyeceğini bıyıklarıyla anlayabilir. Bazıları kediniz kilo aldıkça bıyıklarının bu yüzden uzadığını söyler.

Bıyıklar kedinizin avının yerini bulmasını sağlar

Kediler uzağı çok iyi görse de yakını çok iyi göremez. Bu yüzden kediniz yakındaki nesneleri bıyıklarıyla algılar. Kedinizin çenesindeki ve burnundaki bıyıklar tam olarak bunun için oluşmuştur.

Kedi bıyıkları duygusal göstergelerdir

Kedinizin bıyıklarının pozisyonu modunu da gösteren bir işarettir. Kedinizin bıyıkları rahatlamış bir şekilde sarkıyorsa sakin olduğunu gösterir. Bıyıklar ileriye doğru kalkmışsa heyecanlı veya alarm halindedir.

Kedilerin bıyıkları asla kesilmemelidir

Kediniz zaman zaman bıyıklarını dökebilir ama siz asla kedinizin bıyıklarını kesmeye kalkmayın. Kedi bıyığı kesilirse aksi takdirde kediniz dengesini kaybedebilir ve başı dönebilir. Çok önemli bu sinyalleri alamadığı için yön duygusunu da yitirebilir.

Kedinizin bıyıkları renk değiştirebilir

Eğer kedinizin beyaz olan bıyıkları yaşlandıkça siyaha dönüşürse şaşırmayın. Kedinizin bıyıkları yaşı daha da ilerledikçe değişebilir.

Kedilerin çıkardıkları sesler ne anlama gelir? Bilmek ister misiniz?