Kedi Dostlarımız için Beslenme ve Mama Tavsiyeleri

0
2044
Kaliteli mamalar ve besinsel kaynaklar kedinizin sağlıklı yaşamı için bir anahtardır.

Kedilerimiz için en uygun mama, onun ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayan mamadır. Kaliteli bir kedi maması, kedinizin bağırsaklarının ve sindirim sisteminin düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır. Kaliteli bir mama, kedinizin tüylerinin daha parlak ve güzel gözükmesine, dişlerinin de sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Patili dostlarımızın sağlığını en çok etkileyen etmen yeme alışkanlıklarıdır. Kediniz için sağlıklı bir diyet oluşturmaya karar verip kedi maması çeşitlerini incelerken bazı konuları dikkate almanız gerekiyor.

Kedinizin yaşı

Kedi maması çeşitlerinin içeriği kedilerin yaşına göre değişmektedir çünkü kedilerin ihtiyaçları yaşlarına göre farklılık göstermektedir. Yavru kediler için ‘Junior’, yetişkin dostlarınız için ‘Adult’ kedi maması çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Bu tarz çeşitlerin üretilme nedeni kedilerin her yaşta farklı besinlere ihtiyaç duymaları. Kediniz hangi yaştaysa ona uygun içerikli kedi maması seçmeniz oldukça önemli. Yavru ve yetişkin kedi mamalarının içeriği protein ve yağ açısından farklılık göstermektedir. Bu mama çeşitlerinden kedinizin yaşına uygun olanı seçebilirsiniz.

Kedinizin kilosu

Küçük dostlarımız bazı sebeplerden ötürü aşırı kilo alma veya yeme bozukluğu gibi problemler yaşayabilirler. Eğer kedinizin kilosunun yaşına göre çok fazla veya az olduğunu düşünüyorsanız veterinerinize de danışıp buna uygun kedi maması çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Kilolu kediler için diyet mamaları, zayıf kedilerde ise içerik olarak vitamini yüksek mamaları seçebilirsiniz. Kediniz çok hareketliyse ya da çok durgunsa buna özel mamaları da tercih edebilirsiniz.

Kedinizin kısırlaştırılmış olması ve cinsi

Kedilerde kısırlaştırılma işlemi sonrasında kilo alma eğilimi olur. Bu işlemden sonra sağlıklı yaşama devam etmelerini istiyorsanız ‘sterilised’ veya ‘kısırlaştırılmış kediler için’ ibaresine sahip kedi maması çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Bunun dışında kedinizin cinsi de yiyeceği mamayı etkileyen faktörlerden. Farklı cins kediler farklı besin ihtiyaçları duyabiliyor. Eğer uzun tüylü bir kediye sahipseniz malt oranı yüksek bir kedi maması seçimi yapabilirsiniz.

Mama seçiminde işe yarayacak tavsiyeler

Sürekli aynı kedi mamasını kullanmak pratik gibi gözükse de bazı dezavantajları vardır. Hem sağlık açısından problem yaratan bir duruma sebep olabilir hem de o mamaya geç ulaşmanız, ulaşamamanız gibi durumlarda da kediniz başka besinleri kabul etmeyebilir. Vitamin ve besin içeriği yüksek 2-3 çeşit kedi mamasını dönüşümlü olarak kedinize verebilirsiniz.

Kalitesiz mama seçimi kedinizin çok daha fazla tüy dökmesine ve sağlık problemleri yaşamasına sebep olabilir. Kedinizin sağlığı için en kaliteli kedi maması markalarını seçmeniz onun sağlığını koruyacaktır. Bu tarz kaliteli mamalarda, kediniz ihtiyacı olan vitamine daha kolay bir şekilde ulaştığı tüylerinden, tüm organlarına kadar sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürecektir.

Ayrıca kaliteli kedi maması, kedinizin metabolizmasını olumlu yönde etkiler. Bu da sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışması demektir. Sindirim sistemi düzgün bir şekilde çalışan kedinin kumunun kokusu da değişecektir. Kaliteli bir kedi maması tüm vücudu sağlıklı ve dinç tutar. Bu da küçük dostunuzun daha sağlıklı yaşamasını sağlar.

Patili dostunuzun doğru beslenmesini sağlamak aynı zamanda onun enerjisini harcaması için de oldukça önemlidir. Kaliteli kedi maması çeşitleri kediniz için en uygun olan besin değerlerini ona en iyi şekilde ulaştırır. Kaliteli mamalar ve besinsel kaynaklar kedinizin sağlıklı yaşamı için bir anahtardır.

Mama alışverişi yaptığınız adres en az seçtiğiniz mama kadar önemlidir. Siparişini verdiğiniz mamanın hızlı ve güvenilir bir şekilde gelmesi için https://www.petlebi.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Seçtiğiniz kedi maması hakkındaki yorumları aynı ürün sayfasından okuyabilir ayrıca sokak hayvanları için de güvenilir bir şekilde bağış yapabilirsiniz.