Kedi ile köpek birbirine nasıl alıştırılır? İşte çözümü!

0
8349
Kedi ile köpek
Kedi ile köpek birbirine alıştırılabilir.

Evde kedi köpek beslemek doğru bir karar mı, kedi ile köpek birbirine nasıl alıştırılır? Kedi ve köpeği birbirine alıştırmak mümkün mü? Bu soruları soruyorsanız doğru yerdesiniz demektir.

Kedi-köpek gibi kavga etmek, gerçek olmak zorunda olmayan eski bir klişe. İşte kedilerin ve köpeklerin nasıl en yakın arkadaş olduklarının sırları…

Kediler ve köpekler birbirleriyle aynı evde iyi geçinebilirler, ama dostça bir ilişki kurabilme yeteneklerini kullanabilmeleri için uygun talimatları ve doğru tanıştırılma şeklini uygulamak gerekir.

Şu anda evinizde bir kediniz var ve ailenize bir köpek birey de dâhil etmek istiyorsanız, onların hızlıca arkadaş olabilmeleri için tanışma sürecini sorunsuzca geçirmenize yardımcı olacak aşağıdaki ipuçlarına göz atabilirsiniz.

Kedilerin ve köpeklerin kişiliklerini göz önünde bulundurun

Bir hayvan barınağına gidip bütün köpeklere aşık olmak çok kolaydır ve aralarından ‘özel’ olan bir tanesi dikkatinizi daha fazla çekebilir. Ama onu sahiplenip eve getirmeden önce hem onun hem de kedinizin karakterini göz önünde bulundurmalısınız. Köpek sahiplenmek, hele de evde bir kedi varsa oldukça sorumluluk gerektiren bir karardır.

Örneğin, sahiplenmeyi düşündüğünüz köpek başka evcil hayvanlar da olmak üzere herhangi bir evcil hayvanla bir arada kaldı mı? Diğer hayvanlarla iyi geçiniyor mu? Ayrıca bazı köpekler oyun oynarken saldırgan davranabilir ve istemeden kedinizi yaralayabilirken, diğer köpekler sadece kedi gördüklerinde havlayabilir ya da hırlayabilir.

Farklı türlerin farklı eğilimleri olacaktır bu yüzden köpek sahiplenmeden önce hangi türün kedinizle iyi anlaşacağına dair fikriniz olması iyi olur. Bu araştırmayı yaparken her köpeğin farklı bir birey olduğunu da unutmamak gerekir. Bir hayvan barınağındaki sahiplenme danışmanıyla konuşmak ve köpeğin sadece dış görüşüne bakarak bir seçim yapmamak, köpeği tanımak için biraz onunla zaman geçirmek, kedinizin mizacına uygun bir köpek sahiplenme kararında size yardımcı olacaktır.

Büyük sır işte bu: Kedi ve köpeğin birbirlerini koklaması

Evdeki kedinizle en iyi geçinme ihtimali olan köpeği bulduktan sonra onları ilk buluşmaları için hazırlama zamanı geldi demektir. Bu süreç, evdeki bir kediyle yeni sahiplendiğiniz bir kediyi tanıştırma sürecine çok benzer.

İlk birkaç gün boyunca, kedinizin ve köpeğinizin yaşadığı ve içeride eşyalarının bulunduğu ayrı alanları keşfetmelerini sağlayın. Bu keşfetme sürecinde kedi-köpek birbirlerinin kokusunu tanıyacaktır. Mesela, kediniz köpeğinizin alanında onun kokusuyla tanışırken köpeğinizi bir başka odada veya kafeste tutabilirsiniz.

Köpeğiniz kedinize ulaşmak için kafeste veya durduğu diğer odada havlamaya veya çukur kazmaya çalışmaya başlayabilir. Eğer bu davranış birkaç gün sonra azalmazsa, onları birbirileriyle tanıştırmadan önce bir köpek eğitmeniyle çalışmayı düşünmeniz gerekebilir.

Köpeğin önce tasmasını takın, sonra tasmasını çıkarın

Evcil hayvanlarınız birbirleri yanında sakin kalmaya başladıklarında, köpeğinizde güvenli bir tasmayla birlikte aynı anda aynı odada olmalarına izin verebilirsiniz.

Kediniz korkmuş görünebilir veya tıslayabilir ve köpeğiniz meraklı davranabilir ve oyun oynama girişiminde bulunabilir. Her birinin davranışlarına dikkat ederek, bu tanıştırma şekline, köpeğiniz kedinizin orada olduğunu umursamayacak sakinliğe gelene kadar devam edin. Ayrıca kedinizin de sakin olduğundan, tuvalet kullanımına ve normal düzende yemeğe devam ettiğinden emin olun. Bunlardan emin olduktan sonra köpeğinizin tasmasını çıkarabilirsiniz.  

Evcil dostlarınızın herhangi bir saldırganlık veya korku belirtisi göstermeleri durumunda, ilk basamağa geri dönün. İki evcil hayvanınızın birbirleri etrafında rahat ve mutlu hissettikleri ana kadar bu sürece devam etmeli ve çok sabırlı olmalısınız.

Tanıştırma sürecinin bu noktasında bile, evcil dostlarınızı sizin evde olmadığınız ya da denetiminiz olmadığı zamanlarda ayrı tutmak kesinlikle daha iyi bir fikirdir.

Kedi-köpeği gözlemeyi ne zaman bırakacaksınız?

İki evcil dostunuzun da köpeğiniz tasmalı ve tasmasızken sakin olduğundan emin olduğunuzda, nihayet denetiminiz olmadan bir araya gelebilmelerine izin verebilirsiniz. Evcil hayvanlarınızın özgürce, birbirilerine zarar verme korkusu olmadan onları bir arayı getirme süreci bir ay kadar sürebilir.

Hedefiniz, ev sahibi kedinizin yeni bir köpeği kabullenmesi, yeni köpeğinizin de kedinize sakince davranmasıdır. Eğer köpeğiniz kedinize aşırı derecede odaklanmışsa veya saldırganlık belirtileri gösteriyorsa, ya da kediniz sakin bir köpeğe saldırganlık gösteriyorsa bu iyi bir eşleşme olmadığı anlamına gelebilir ve bu süreci bir eğitmen olmadan yürütemeyebilirsiniz. Ayrıca, bazen bazı kediler aileye bir köpeği asla kabul etmeyecek olabilirler bu yüzden evcil hayvanınızın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalısınız. Özellikle kediniz su içmeyi, yemek yemeyi bırakır, tuvalet ihtiyaçlarını olması gerektiği şekilde gidermez ve aileyle vakit geçirmeyi bırakırsa bu kedinizin yeni bir köpeği eve kabul etmeyeceğine dair ciddi belirtilerdir. Eğer evcil dostlarınız adapte olmakta güçlük çekiyorsa, bir hayvan davranış uzmanıyla çalışmak iyi bir fikir olabilir.

Kedi ile köpek tanıştırılırken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları:

 • Kedi ve köpeği tanışmaları için zorlamayın.
 • Tanışma süresince sabırlı olun. Acele etmeyin.
 • Kedi ile köpeği tanıştırma sürecinin birkaç hafta sürebileceğini unutmayın.
 • Kedi ve köpeği sürekli gözetleyin. Asla onlara bağırmayın.
 • Eve köpek getiriyorsanız kedinizin alanını işgal etmemesine özen gösterin.
 • Köpeğinizle karşılaştırmadan önce kedinizin tırnaklarını kesin.
 • Kedi ve köpek arasında ilk tanışma anını çok iyi gözlemleyin. Notlar alın.
 • Kedi ve köpeğin aşırı strese girdiğini gördüğünüzde tanıştırma seansını sonlandırın.
 • Kedi ve köpeğin yavru olmasının tanışma sürecini kolaylaştıracağını unutmayın.
 • Kedi ve köpeğe eşit seviyede ilgi gösterip kıskançlık yaşamalarını önleyin.
 • Kedi ile köpek karşılaştırılmadan önce mamaları mutlaka verilsin.

Kedi ile köpeğin ilk kez karşılaşmalarına dair bazı videolar ise burada:

Video 1

Video 2

Kaynak: