Kedi maması değiştirmek iyi bir fikir midir?

0
3570
Kedi maması değiştirmek
Kedi maması değiştirmek için doğru zaman geldi mi?

Kediniz her zaman yediği normal kedi mamasını görmezden geliyor gibi düşünüyor olabilirsiniz ancak bu durumun çözümü kedi maması değiştirmek midir? Büyük bir ihtimalle kedi maması değiştirmek için doğru zamandır ya da bu sürece oldukça yaklaşıyorsunuz demektir.

İşte kedi maması değişimi yapmadan önce bilmeniz gerekenleri sizler için sıraladık.

Kediler yemeklerini seçerler. Kedi mamasını aniden değiştirmek kedilerde sindirim bozukluğu sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden evcil hayvan sahipleri bazen kedilerini aynı yiyeceklerle beslemeyi daha kolay bulurlar ve belki de evcil hayvanın tüm hayatı için bile aynı kedi mamasını kullanmayı seçerler.

Yüksek kaliteli bir evcil hayvan maması seçmek sıkıcı bir süreç gibi gözükse de kedinizin yaşadığı süre boyunca veteriner hekiminizin size zaman zaman kedi maması değiştirmeniz gerektiğini tavsiye edeceğini bilin.

Kedinizin beslenme ihtiyaçları ile ilgili herhangi bir sorununuz varsa veya kediniz için en iyi kedi mamasının ne olduğunu merak ediyorsanız- özellikle de sağlıkla ilgili bir durumu varsa- veteriner hekiminize danışın.

İşte kedi mamasında değişiklik yapmanızı anlayacağınız bir takım belirtilerin sıralaması şöyle:

Kedinin kilolu olması kedi maması değişimini gündeme getirir

Veteriner hekim, kedinizin biraz kilo vermesi gerekip gerekmediğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Eğer durum buysa veterineriniz, kedinizin mamasını özellikle kilo vermeye ya da kilo yönetimine uygun bir mamayla değiştirmenizi önerecektir. Bu tür yiyecekler kedinizin gelişmek için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri verecek, ancak bu besinler daha az kalori ile gelecek.

KEDİNİZİN ASLA YEMEMESİ GEREKEN 30 YİYECEĞİ ÖĞRENMEK İSTERSENİZ BURAYA GÖZ ATIN

Kalitesiz tüyler ya da kaşıntı kedilerde mama değişiminin geldiğinin sinyalidir

Kedinizin kürkü yumuşak, parlak ve temiz olmalı ve cildi kaşıntılı veya tahriş olmamalıdır.  Kedinizin tüylerinin donuk ve lapa lapa hale geldiğini fark ederseniz, yağ asitleri bakımından zengin bir kedi maması kullanmanız gerekir. Bu besinler cildi ve tüyleri sağlıklı tutabilir, bu nedenle kedi maması alırken etiketlerine bakıp, içeriğinde omega-3 ve omega-6 yağ asitleri bulunan ürünleri alabilirsiniz.

Kedinizde kaşıntı var ise nedenini belirlemek için veteriner hekiminize danışmanız gerektiğini unutmayın. Kedilerde kaşıntının suçlularından biri mamaya bağlı alerji olabilir.

Nedeni ne olursa olsun, kedinizin vücudunun maruz kalacağı potansiyel alerjenlerin seviyesini azaltacak düşük alerjenli bir mama da kullanabilirsiniz.

Örneğin, hassas cilt diyetlerinin yanı sıra veterinerinizin önerebileceği reçeteli diyetler de vardır.

KEDİ SAĞLIĞI İLE İLGİLİ SORUNLARI BURAYA TIKLAYARAK ÖĞRENİN

Kedilerin karnında meydana gelen sorunlar

Kedinizin karnında şişkinlik, kronik guruldama ya da dışkıda gevşeklik (ishal) fark ettiniz mi? Bu belirtiler düşük kaliteli gıda kaynaklı veya gıda intoleransı sonucu olabilir.

Diğer nedenleri elemek ve kedilerde mama değişikliğinin zamanının geldiğinden emin olmak için mutlaka veteriner hekiminizle konuşun. Premium diyetler ve hassas mideler için tasarlanan kedi mamaları, kedinizin daha iyi hissetmesi için gereken şey olabilir.

Kedilerde enerji eksikliği kedi maması değiştirmek içinuygun zaman olabilir

Kedilerde zayıflık veya uyuşukluk belirtileri varsa, nedenini belirlemek ve kedinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için veteriner hekimlere gitmeniz gerekmektedir. Hastalık, ameliyat ve stres de kedinizin yorgun olmasına sebep olabilir. Veteriner hekiminiz, evcil hayvanınızın bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek daha yüksek antioksidan seviyelerine sahip bir diyete geçmeyi önerebilir.

Kedinin yaşça büyük olması

Kediniz kıdemli (Yaşlı kedi) ise, besin gereksinimleri daha gençken olduğundan farklı olacaktır. Bu nedenle veteriner hekiminiz özellikle yaşlı kediler için formüle edilmiş bir kedi maması önerebilir. Bu gıdalar genellikle daha az kaloriye ve daha yüksek lif seviyelerine sahip olur. Bu mamalar yaşça büyük bir kedinin sağlığını destekleyen bileşenlere sahiptir.

Kedilerde üç yaşam aşaması

Bir yavru kediniz varsa, yavru kedinin yaşam aşaması için tasarlanmış bir yiyecek sağlıklı büyümeyi teşvik edecektir. Bu gıdalar, büyüyen evcil hayvanınızın beslenme gereksinimlerini karşılamak için daha yüksek düzeyde protein ve kalori içerir.

Yetişkin kedi maması, artık yavru kedi formüllerinde bulunan tüm ekstra beslenmeye ihtiyaç duymayan tamamen yetişkin kitties’e fayda sağlamak için formüle edilecektir.

Yetişkin kedi maması, artık yavru kedi formüllerinde bulunan tüm ekstra beslenmeye ihtiyaç duymayan tamamen yetişkin kedilere fayda sağlamak için formüle edilmiştir.

Bu gıdalardaki kalori ve besin dengesi, özellikle çok aktif değilse, yetişkin bir kedinin fazla kilolu veya obez olmasını önlemeye yardımcı olması içindir.

“Tüm yaşam evresi” etiketli bir mama, evcil hayvanınıza aşırı miktarda besin ve yağ vermenizle sonuçlanabilir. Çünkü bu etikete sahip mamalar aynı zamanda yavru kediler için de formüle edilmiştir, bu nedenle “yetişkin bakımı” etiketli mamalardan almak daha yararlı olacaktır.

Tıbbi sorunları olan veya olmayan kıdemli (yaşça büyük) bir pisi, yaşlı kediler için tasarlanmış yiyeceklerden yararlanabilir.

Kedinizi besleyeceğiniz mamaya karar vermek ya da değiştirmek için veteriner hekiminizle konuşun, özellikle de kedinizde hareketlilik sorunları, kalbi veya böbrekleri etkileyenler gibi kronik durumlar varsa.

Kedinizin mamasını değiştirmek bir güçlük olarak gözükse de, beslenmenin sadece insanlar için değil, hayvanlar için de genel sağlıkta büyük bir rol oynadığını unutmayın, bu yüzden doğru mama seçimi çabaya değer olacaktır.

Eşsiz kediniz için en iyi seçimleri yaptığınızdan emin olmak için veteriner hekiminizle konuşun.

Kaynak: