Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
2933

Kediler, beslenmesi kolay evcil hayvanlardan biridir. Çoğunlukla evde kendi hakimiyetlerine kurar, yalnızca izin verdiği sürelerde kendisine ilgi gösterilmesini ister. Onların bu vurdumduymaz hallerini kabul edelim ki çok seviyoruz..

Bir kedi sahiplenmeye karar verdiğiniz zaman büyük bir sorumluluğun altına girdiğini asla unutmamalısınız. Bu sorumluluklardan en önemlisi beslenmedir. İlk olarak doğru bir kedi maması seçerek işe başlamalısınız. Peki kedi maması nasıl seçilir? Kuru ve yaş mama kediler için yeterli midir? En popüler markalar hangileridir?

Yavru Kedilerde Mama Seçimi

Her canlıda olduğu gibi kedilerde de beslenmenin farklı dönemleri bulunur. Yeni doğan yavru kedilerin ilk 2 ay sadece anne sütüyle beslenmesi gerekir. Yavru bir kedi sahiplenecekseniz bu nedenle anne sütünden kesilmesini beklemelisiniz. Ancak henüz 2 aydan ufak ve annesini kaybetmiş bir yavru ile karşı karşıya kaldıysanız durum biraz değişebilir. Böyle durumlarda şırıngayla beslemek en doğrusu olacaktır.

Yavru kediler anne sütünden kesildikten sonra kuru mama ile beslenmeye başlayabilir. Bu yaştaki kedilerin dişleri küçük olduğundan her mamayı çiğneyemez. Onlar için en uygunu daha küçük taneli olan yavru kedi kuru mama çeşitleridir. Yavru kedi kuru mamaları, ufak taneli olmalarının yanı sıra bu dönemde ihtiyaçları olan protein ve vitaminler açısından da oldukça zengindir. 1 yaşına kadar yavru kedi mamalarından kullanılması önerilmektedir. Bu süreçte kuru mama ve yaş mama dışında kedinizin sindirim sistemini bozabilecek gıdaları vermemeniz büyük önem taşır. Hatta mama değişikliği bile sindirim sistemlerini bozabilmektedir. Sahiplenmeden önce kediniz hangi mama markasını kullanıyorsa aynı markadan devam etmeniz bu tarz durumların önüne geçecektir.

Mama seçimi yavru dönemde çok daha önemlidir. Çünkü bu dönemde kedinizin damak tadını öğrenebilir, yetişkin ve yaşlı dönemlerinde de aynı mama markasından devam edebilirsiniz. Örneğin yavrunuz kuru mamaya geçmeye hazırlanıyorsa düşük gramajlı kuru mamaları tercih edin. Kediler çok seçici canlılar olduğu için aldığınız her mamayı yemeyebilir. Tavuklu, balıklı, hindi etli, sığır etli gibi çeşitleri bulunan kuru mamalardan hangisini severek yiyorsa sonraki süreçlerde o mamanın 5 ya da 10 kg’lık paketlerini almanız bütçeniz açısından da daha hesaplı olacaktır.

Yetişkin ve Yaşlı Kedilerde Mama Seçimi

1-7 yaş arası kediler yetişkin olarak adlandırıldığından bu dönemde dostunuza yetişkin kedi maması verebilirsiniz. Yetişkin kedi mamasına geçerken ise dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Kedinizin yavru döneminde yediği markanın yetişkinlere özel olarak üretilen mama çeşidine geçmek en doğrusu olacaktır. Aksi halde marka ya da içeriği değişen mamayı kediniz sevmeyip yemeyebilir. Yetişkin mamaya geçeceğiniz dönemde dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da ani değişim yapmamaktır. Yetişkin mamaların yavru mamalara göre içeriği biraz daha farklı olduğundan kedinizin alışma süreci olabilir. Bu süreci en kolay şekilde atlatmak için de yavru ve yetişkin mamayı karıştırarak verebilirsiniz. Belli bir oran vermek gerekirse mama kabında %25 yavru kedi maması, %75 yetişkin kedi maması koyabilirsiniz. Bir hafta kadar kedinizi bu şekilde besleyebilir ve ardından tamamen yetişkin kedi mamasına dönebilirsiniz.

Kediler genellikle adlibitum beslenme ile yaşamlarını sürdürürler. Yani mama kapları sürekli dolu olur ve gidip gelir yerler. Böyle durumlar ise kedilerde obezite hastalığının görünme riskini artırır. Obeziteden kaçınmak için yetişkin kuru mamayı birkaç öğüne yayarak vermelisiniz. Obezite ve fazla kiloları olan bir yavrunuz varsa veteriner hekim kontrolünde light kuru kedi maması kullanabilirsiniz.

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de yaşlılık süreci görülmektedir. 7 yaşından itibaren her kedi yaşlı olarak kabul edilir. Bu dönemde hareketlerinde azalmalar görülebilir. Yavru ve yetişkin dönemlerindeki kadar oyuncu olmazlar. Hal böyleyken yakmaları gereken enerjiyi de yakamazlar. Böbrek hastalıkları ve obezite sorunları gibi rahatsızlıklara da çok elverişli olurlar. 7 yaşından büyük kedilerde başta böbrek hastalıkları ve obezite sorunları gibi diğer hastalıkların riskini azaltmak için yaşlı kuru kedi maması kullanılmalıdır. Yaşlı kedi mamalarının en önemli özellikleri düşük protein, karbonhidrat ve yağ içermesidir.

Yaşlı kedilerde ilerleyen yıllarda diş çürümeleri, zayıflamaları, dökülmeleri, hassaslaşmaları gibi problemler görülebilir. Yaşlı kuru kedi mamaları diğer mamalara göre daha yumuşak olduğundan yemesi daha kolaydır. Ek olarak yaşlılığa bağlı eklem ve kas rahatsızlıklarının da önüne geçer.

Hem yaşlı hem kısır bir kediniz varsa yine özel içeriği olan kısırlaştırılmış kedi mamalarını tercih edebilirsiniz.

Kedi Maması Markaları

Piyasada birçok markanın farklı içeriğe sahip kuru ve yaş mama çeşidi bulunur. İçeriğimizin başında da belirttiğimiz gibi kediniz anne sütünden kesildikten sonra hangi mamayı severek yiyorsa ömrünün sonuna kadar o markadan devam etmenizi öneririz. Kedi sahipleri tarafından en sık tercih edilen mama markalarını Royal Canin kedi maması, Proplan kedi maması, N&D kedi maması, Acana kedi maması, Reflex kedi maması, Hill’s kedi maması, Pro Line kedi maması, Purine One kedi maması, Whiskas kedi maması olarak sayabiliriz.

Dünyaca ünlü markaların kuru ve yaş kedi maması çeşitlerini uygun fiyatlarla, taksit ve kapıda ödeme seçenekleriyle petihtiyac.com’dan satın alabilirsiniz.