Kedi Sağlığıyla İlgili Sorunlar ve Çözüm Yolları Nelerdir?

0
2416

Kedi bir takım sağlık sorunlarına sahip ve ne yapmak gerekir? Hangi durumlarda endişe etmeliyiz? Kedimiz hastalandığında doğru müdahale nedir? Kullanıcılarımızdan gelen birçok soru için Özel Şişli Veteriner Kliniği’nden veteriner hekim Aynur Sultan’ın kapısını çaldık:

Tüy döken kedi normal mi?

Tüy dökmeyen kedi yok. 24 saat içerisinde fırçalanarak ölü tüyler alınıyor. Ama tüy dökülmesi dediğimiz zaman, hastalık boyutunu taşımadığı sürece, deri gözükmüyorsa, kıllarda incelme yoksa, simetri yoksa, kaşıntı yoksa, pullanma yoksa, yağlanma yoksa yani sadece normal fırçayla çektiğimiz zaman elimize çok az bir tüy geliyorsa o normal sayılıyor.

Bazen stres faktörleri arttıkça o zaman kedilerde anlık tüy dökülmeleri artabilir. Onlar ölü tüyler. Nasıl bizim saçımız dökülüyor onlarda da öyle bir yüzde var. Ama hastalık boyutları tabi çok farklıdır. Onları zaten görebiliyorsunuz.

Sağlıksız dökülmeyi nasıl anlarız?

Şöyle: Kürk yapısı nasıl anlaşılıyor? Işık altına koyduğunuz zaman onun üzerinde bir parlaklık varsa bu demektir ki sağlıklı bir tüy yapısı var.

Kedileri yıkamalı mıyız?

Genelde kedi yıkamaya gerek duyulmaz. Fakat yıkama da tercih edilebilir.

Kedilerde diş fırçalama…

Parmağa takılan mikro fiber bezler var. Parmağınıza takıyorsunuz ve yemeklerden sonra kalıntıları yok etmekte kullanıyorsunuz.

Ama şart değil?

Şart değil.

İran kedim var ama bazen köpek gibi nefes alıp veriyor. Aşırı sıcaklardan dolayı olabilir mi?

İran kedilerinin burun yapıları kısa. Burun delikleri dar. Dolayısıyla bunun nefes alıp vermesini etkileyebiliyor. Akciğerlere oksijenin girip çıkışını etkiliyor. Ona istinaden de sık sık nefes almalar görülebiliyor. Bu tabii ki işin fizyolojik boyutu.

Bir de bunun hastalık boyutu var. Ne zaman problem olabiliyor? Nefes alıp verirken ses çıkması mesela. Sürekli hırıltı ses çıkması, akıntı olması, öksürük olması yani hapşırması bunlar aslında bizim için problemdir.

Ama onun dışında şuna da bağlı olabilir: Yaşlı kedilerde sık sık nefes alıp vermesi kalp hastalıklarıyla da bağlantılı olabilir. Bu tabii ki daha çok yaşlı ve şişman kedilerde görülür. Artık ağzı açık nefes alıp veriyorlar bu tür hastalar. Ya da yüksek ateş, 41 dereceye çıktığı zaman ateş o zaman da hızlı hızlı nefes alıp verme oluşuyor.

Nasıl bir nefes normal?

Kedinizi izleyin ve onunla birlikte nefes alıp verin. Birlikte alıp veriyorsanız bu sağlıklı bir durumdur.

Kedinin ateşinin olduğunu nasıl anlarız?

Normalde kedilerin ateşi 39.2 dereceye kadar normal sayılıyor. Bu bizim vücut ısımıza göre yüksek bir ısı. Dolayısıyla biz kendi ellerimizle baktığımız zaman kedi sıcak gelebilir. Nasıl ateş oluyor? Örneğin 40’a doğru ateş gitmeye başladığı zaman kedi uyku halini almaya başlıyor. Çok uyuyor. Yemek yemiyor. Bu tür hastalık modları ortaya çıkıyor.

Normalde burnu akmayan kedimin gırıldarken burnu akıyor. Sadece bizimkine has mı?

Kedinin burnu akamaz. Kedinizin burnu sürekli akıyorsa beni veterinere götür demek istiyor.  Çok uzun süreden beri hastayım bir görüneyim artık diyor.

3 yaşında 6 kilo olan tekir kedimiz obez sayılabilir mi?

Bana göre değil.

Normalde 20 dakika arabayla bir yerlere gidene kadar içi dışına çıkıyor. 14 saat bir yerden bir yere nasıl götürebiliriz?

Sedatifler – sakinleştirici yatıştırıcılar var-  var. İlaçla alıyor veya o şekilde bunun sedasyonu sağlanarak yolculuk gayet rahat geçiyor. Kedi strese girmiyor. İnsanlar sedasyonla  anestezi ve narkozu birbirine karıştırmış vaziyette. Doğal olarak eğitimlerini almadıklarından dolayı karıştırıyorlar ama bir veteriner bunu anlatıyorsa ona güvenmeleri lazım.

Kedim çok öksürüyor, neden?

Hastalık var çünkü. Veterinere gidilmesi gerekiyor.

Kedim dili dışarıda uyuyor. Neden?

Yok bir nedeni.