Kedi sigara dumanından olumsuz etkilenir mi?

0
3589
Kedi sigara içer mi
Kedi sigara dumanına maruz bırakılmamalı

Kedi sigara dumanından etkilenir mi? Sigaranın kedilere zararı var mı? Tahmin edemeyeceğiniz kadar çok! Kırılması zor bir alışkanlık, ama pasif içiciliğin kedine neler yaptığını bilseydin bu alışkanlığı bırakman kesinlikle daha kolay olurdu.

Eğer sigarayı bırakmayı düşünüyor ama başka bir sebebe daha ihtiyaç duyuyorsanız, pasif içici olmanın kedinizin sağlığına verdiği zararları göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz. Sigara içen soluyan kediler kedi astımı, nefes darlığı gibi sorunlar yaşar. Sigara içme alışkanlığınızın evcil hayvanınızın hayatını nasıl kısaltabileceğini öğrenmek için lütfen okumaya devam edin. Çünkü evcil hayvanın yanında sigara içmek oldukça tehlikeli sonuçlara neden olur.

Sağlığı Tehdit Eden 10 Önemli Kedi Hastalığı

Sigara dumanı kedilerde kanser riskini artırır

Sigara içilen bir evde yaşayan kedilerin lenf düğümleri ve ağız kanseri geliştirme riskleri artar. Bu ‘ikinci el’ dumanı solumaları dışında, sigaradan kaynaklanan zehirli maddelerin tüylerine yapışmasıyla birlikte onları yutmalarıyla olur. Temel olarak, kediler tüylerini yaladıklarında (kendilerini sık sık yalamayı sevdiklerini biliyoruz) ağız içindeki mukoza zarlarını kendilerini hasta edebilecek kanserojenlere maruz bırakabilirler.

Çeşitli çalışmalar zaten ‘ikinci el’ (pasif içicilik) ve ‘üçüncü el’ dumanın her yaşta kediyi etkileyebileceğini onaylamıştır. Örneğin, sigara içilen bir evde yaşayan kedilerin lenfoma olma riskinin yüksek olduğunu göstermiştir. Bir diğer çalışma, toksik sigara dumanına maruz kalan kedilerin skuamöz hücreli kanser olma riskinin yüksek olduğunu göstermiştir.

Kediler ne kadar uzun süre sigaradaki toksinlere maruz kalırsa, kansere yakalanma riski o kadar büyük olur. Ayrıca, evdeki sigara içen sayısı ve gün içinde içilen sigara miktarı da kedinin hastalanma riskinin artmasında belirleyici rol oynar.

Kedinizi Veterinere Götürmeniz Gereken 10 Acil Durum

Sigara dumanının kediler için diğer sağlık riskleri

Kedi sigara dumanından etkilenir mi? Oldukça fazla. Birden fazla kansere yakalanma risklerinin dışında, sigara dumanına maruz kalan kedilerin göz rahatsızlığı, akciğer hastalığı, sinir sistemi hastalıkları gibi başka hastalıklara yakalanma riskleri de artar. Uzmanlar, sigara içenlerle yaşayan kedilerin idrarında nikotin dahil olmak üzere başka toksinlere rastladıklarını paylaşmışlardır.

Kediniz kötü havalandırılmış bir ortamda dumana maruz kaldığında bu onun için daha zararlı olabilir. Uzmanlar, bir havalandırma sisteminin bile havadaki toksinlerden kurtulmak için yeterli olmayacağını ve tek bir sigaradan çıkan dumanın temizlenmesi için birkaç saate ihtiyaç olduğunu belirtmiştir. Tütün dumanına maruz kalan kediler için nikotin zehirlenmesi riski doğabilir.

Kediler Kaç Yıl Yaşar? Kedilerin yaşam süreleri

Elektronik sigara dumanı kedilere zarar verir mi?

Uzmanlar henüz hala elektronik sigaranın tamamen güvenli olup olmadığı ,özellikle evcil hayvanlara zararlı olup olmadığı konusunda ‘yüzde yüz olarak’ bir fikir sahibi değil. Uzmanlar, zararlı ve zehirli kimyasalların e-sigaralar tarafından salınabileceğine ve e-sıvının yutma ve emilim yoluyla maruz kalmanın da kediler için zehirli olabileceğine inanıyor.

Neler yapabilirsiniz?

Eğer sigarayı bırakmaya hazırsanız, bağımlılığınızdan tamamen kurtulana kadar her gün küçük hedefler koyabilirsiniz. Bu arada, evcil hayvanlarınızı daha güvende tutmak için, evinizdeki toksin miktarını azaltmak adına, sigaranızı sadece dışarıda içebilirsiniz. Havadaki toksin miktarını mümkün olduğunca azaltmak için bir hava temizleyici de kullanabilirsiniz. Bazı uzmanlar, sigara içtikten sonra saçlarınızı yıkamanızı ve kıyafetlerinizi değiştirmenizi ve kedinize dokunmadan önce ellerinizi yıkamanızı da tavsiye etmektedir.

Sonuç olarak, evcil hayvanlarınız, aileniz ve sizin için, sigarayı bırakmak doğru yönde bir adım olabilir. Kedi sigara dumanı teması yaşamamalı.

Sigara kedilere zarar verir. Bu makaleden sonra bunu asla aklınızdan çıkarmayın. Pasif içici olan kedi hem sizi oldukça üzecek, hem de kedi sağlığı tehlikede olacaktır. Sigara içiyorsanız bile bu makaleden sonra kedilerin yanında sigara içmek istemeyeceğinizi biliyoruz.

Kaynak↵

Kedinizin Asla Yememesi Gereken 30 Yiyecek