Kedi türleri: Norveç Orman Kedisi Özellikleri

0
2977
Norveç Orman Kedisi
Norveç Orman Kedisi Özellikleri

Norveç Orman kedisi, ayırt edici çift kat kürk ve kolayca fark edilebilir vücut şekli ile güçlü bir kedidir. Norveç Orman Kedisi, tam büyümeye yaklaşık olarak 5 yaşında ulaşan, yavaş olgunlaşan bir türdür.

Norveç Orman Kedisi Karakteri

Doğal sporcular olarak tanımlayabileceğimiz bu tür, mutfak tezgahlarını, kitaplıkları, kedi ağaçlarının en yüksek zirvelerini keşfetmeyi çok severler. Norveç Orman kedileri aktif, oyuncu ve eğlenceyi seven ruhunu yetişkinliğe kadar korurlar. Arkadaş canlısı, tatlı, aile odaklı ve insan dostlarını seven kedilerdir.

Norveç Ormanlarında geçirdikleri vahşi yıllara rağmen- ya da belki de tam olarak bu sebepten, etrafta sinsi sinsi dolaşmak yerine kucaklaşmayı tercih ederler. Belki de, Norveç’in sert ikliminde geçirilen yıllar nedeniyle, hiçbir şey onları çok fazla zorlamaz. Yeni insanları ve durumları sakin karşılarlar. Orman kedileri güçlü ve sessiz tiplerdir. Favori insanlarının yanlarında olduklarında, bu türden güçlü ve muhteşem mırıltı ve hırıltılar duyabilirsiniz. Sadece tek bir insana bağlanmak yerine, kayıtsız şartsız bir heyecanla herkese aşık olma eğilimindedirler. İçten ve sıcak kanlıdırlar. Çocuklarla iletişimi birçok kediye oranla daha olumludur. Genellikle sağlıklı olan Norveç Orman Kedileri aynı zamanda hareketli yapılarıyla da dikkat çekerler. Avcılık yetenekleri güçlüdür. Birçok kedinin aksine Van Kedileri gibi suyu seven kediler arasında yer alır.

British Shorthair Kedileri Hakkında Her Şey

Norveç Orman Kedisi Tarihi

Norveç’te ‘skogkatt’ orman kedisi olarak adlandırılan Norveç orman kedisi, doğal bir ırktır ve vahşi görünümüne rağmen, herhangi bir vahşi kedi türünün soyundan veya melezi değildir. Bu orman kedilerinin muhtemelen Avrupa’dan Norveç’ geldiği ve Romalılar tarafından Kuzey Avrupa’ya tanıtıldığı düşünülmektedir. Norveç vikinglerinin evcil kedisi olduğuna inanılır.

Norveç Orman Kedisinin uzun zamandır var olduğu varsayımı İskandinav mitolojisinde büyük, uzun saçlı kedilerden bahsedilmesine dayalıdır. Bu kedi masalarının ne zaman yazıldığına dair kesin bir görüş ve bilgi yoktur. İskandinav efsanelerinin çoğu sözlü gelenek tarafından aktarılmıştır ve MS 800 ve MS 1200 yılları arasında yazılan ‘Edda’ şiirlerine yazılı olarak aktarılmıştır. Bu efsaneler, yerli kedilerin yüzlerce, belki de binlerce yıldır Norveç’te olduğunu gösteriyor. Efsanelerde tasvir edilen kedilerin Orman kedileri olup olmadığı hala tartışılmaktadır.

Kediler insan yerleşimcileri, tüccarlar veya Haçlılar ile Kuzey ülkelerine geldiğinde, bu cinsin ataları muhtemelen kısa tüylülerdi. Çünkü Romalılar tarafından taşınan kediler Mısır’dan geldi ve genellikle (genellikle) kısa tüylü türleri beraberlerinde getirdiler. Kediler hayatta kaldılar ve zamanla şiddetli iklim şartlarına adapte oldular. Güneşin 12 Mayıs’tan 1 Ağustos’a kadar hiç batmadığı ve kış gecelerinin buna göre uzun ve karanlık olduğu Kuzey Norveç, bu kediler için sert bir test olduğunu kanıtlamış oldu. Norveç Ormanlarında yüzyıllar boyunca dolaşan bu kediler, uzun, yoğun, suya dayanıklı kürkler ve pratik zeka, ileri derecede hayatta kalma becerileri geliştirdiler.

Orman kedisinin ayrı bir cins olarak tanınmasına yönelik ilk çabalar 1930’larda başladı, ancak İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra bu cins yok olmaya yaklaştı. 1970’ yılları itibariyle Norveç’teki kedi hayranları Norveç Orman Kedisini korumak için çalışmaya başladı.

Wegies (Norveç kedileri aynı zamanda bu isimle de bilinir) Amerika Birleşik Devletleri’ne 1980 yılında geldi. Cinsi ilk olarak tanıyan TİCA, 1984 yılında şampiyonluk yarışması için Norveç Orman Kedisini kabul etti. Bu cins 1993 yılında CFA şampiyonluk statüsüne ulaştı.

Ankara Kedisi özellikleri ve kökeni

Norveç Orman Kedisi Fiziksel Özellikler

Vücut

Norveç Orman Kedileri, sağlam kaslı ve dengeli, orta uzunlukta, iyi bir kemik yapısı, güçlü bir görünüm, geniş bir göğüs ve yağlı olmayan bir görünüme sahiptir. Erkekler büyük ve etkileyici olabilirken, dişiler daha küçük ve zarif olabilir.

Kafa / Baş

Norveç Orman kedilerinin kafa yapıları, eşkenar üçgen olarak adlandırılabilir; kulağın tabanının dışından çene noktasına kadar ölçülen tüm kenarların eşit uzunlukta olduğu gözlemlenir. Boyun kısa ve ağır kaslıdır. Burun, kaş sırtından burun ucuna kadar düz bir çizgide kesintiye uğramadan devam eder. Düz alın, hafif kavisli olan kafatasına ve boynuna devam eder. Çene sağlamdır ve burnun ön kısmı ile aynı hizadadır. Profilde hafifçe yuvarlar görünür.

Kulaklar

Bu türün kulakları, orta ila büyük, uçta yuvarlatılmış görünümlü, tabanda geniş, başın üst kısmında olduğu gibi başın tarafına kadar uzanan, kulağın fincanı biraz yana doğru işaret eder görünümdedir. Kulağın dış kısımları çeneye kadar uzanan bir çizgi halindedir.

Gözler

Büyük, badem şeklinde, oldukça açık ve etkileyici, dış köşe iç köşeden daha yüksek olan hafif bir açıdadır. Göz rengi genellikle yeşil, altın, yeşil-altın veya bakır tonlarındadır. Ağırlıklı olarak ise siyahtırlar. Beyaz kediler mavi veya daha farklı renklerdeki göz renklerine sahip olabilir.

Bacaklar ve Patiler

Norveç Orman Kedisi’nin arka bacakları ön bacaklardan daha uzun, popoları omuzlardan daha yüksektir. Uyluklar ağır kaslıdır. Arkadan bakıldığında, arka bacakları düzdür. Önden bakıldığında, patiler “ayak parmağı” gibi görünebilir.

Kuyruk

Bu türün kuyrukları uzun ve gürdür. Kuyrukları çoğu zaman diktir. Uzunluk genellikle kuyruk tabanından boyun tabanına kadar vücuda eşittir. Kulaklarının içlerinde soğuktan korunmak için koruma tüyleri olabilir.

Kürk

Yanlara sarkan uzun, parlak ve pürüzsüz, suya dayanıklı koruyucu kıllarla kaplı yoğun bir astardan oluşan kürklere sahiptirler. Önlük diye adlandırılan göğüs kısmı üç ayrı bölümden oluşur: boyundaki kısa yaka, yan kısım ve ön kısım. Pantolon denilen kısım arka ayaklarda yoğundur. Kürk kış aylarında yaz mevsiminde olduğundan daha yoğun olabilir. bazı mevsimler oldukça fazla tüy dökebilen Norveç Orman Kedisinin tüyleri günde 10 dakika taranmalıdır.

Renk

Her renk ve desen, çikolata, samur, lavanta, leylak, tarçın, açık kahverengi, nokta kısıtlaması (Himalaya tipi işaretler) veya bu renklerin beyaza dönüşmesine neden olan karmalaştırma olarak da adlandırılan hibridizasyon gösterenler hariç mümkündür.  Renkler ve desenler genellikle açık ve belirgindir.

Norveç Orman Kedisi ne ile beslenmeli?

Protein oranı yüksek olan kaliteli mamaları tercih ediniz. Burada tabii ki yaş çok önemli bir faktör olarak öne çıkıyor. Kedilerin kilo almasını önlemek için kısırlaştırılmış kedilere özel kaliteli mamalar kullanılabilir. Norveç Orman Kedileri 10 kiloya kadar çıkabilirler.

Önemli Not: Burada belirtiler özellikler genellikle bu ırkı temsil ederken, kediler kişilikleri ve görünüşleri değişiklik gösterebilen hayvanlardır. Belirli bir evcil hayvan hakkında daha fazla bilgi için lütfen barınak veya sahiplendirme organizasyonlarına danışınız.

Kaynak: