Kediler Elma Yiyebilir mi?

0
1973
kedi elma yer mi
kediler elma yiyebilir mi

Çıtır çıtır, tatlı, lezetli ve sağlıklı… Elmayı yemek, açlığınızı gidermenin besleyici bir yoludur. Peki kediler elma yiyebilir mi?

Kediler elma yer mi? Kediler her şeyi yiyebilir fakat önemli olan sağlıklı olup olmadığıdır.  ‘Elma giren eve doktor girmez’ denir.  Peki ya kediniz siz  yerken elmadan bir ısırık almak istiyor gibi görünüyorsa ona bir parça teklif etmeli misiniz? Yoksa elmalar, sevimli küçük etobur dostunuz için güvensiz mi?

Kedilerin ara sıra atıştırmak için yiyebileceği bazı meyveler olduğu ortaya çıktı. Peki elma da bunlardan biri mi? Kedilerin yiyebileceği meyveler konusunda ihtiyaç duyduğunuz yanıtları almanıza yardımcı olmak için bazı bilgileri aşağıda derledik.

Kediler Ne Yer? Kedilerde Doğru Beslenme İçin İpuçları

Elmanın Parçaları Kediler İçin Zehirli Olduğundan Dikkatli Olun

Elma kedilere zararlı mı? ASPCA’ya göre elmanın tohumları, gövdeleri ve yaprakları siyanür içerdiğinden dolayı kediler için zehirlidir. Bu nedenle, kedinize biraz elma ikram edecekseniz, ona meyvenin yalnızca tüketmesi güvenli kısımlarını verdiğinizden emin olmak için dikkatli olmanız gerekir.

Diğer uzmanlar ise elmalarla ilgili şu bilgileri veriyor: Bu meyve, bir hayvanın sağlığını desteklemeye yardımcı olabilecek vitamin ve lif gibi besinler içerir. Fakat kedinize elma vermeden önce hem tohumları hem de çekirdeği çıkardığınızdan emin olmalısınız. Ve bu meyveyi ara sıra atıştırma olarak küçük miktarlarda kedinize vermek en iyisidir.

Kedinize biraz elma vermeden önce, mümkün olduğunca fazla pestisit* kalıntısını gidermek için bu meyveyi iyice yıkamak akıllıca olacaktır. Ya da daha da iyisi, organik elma satın almayı düşünün. Özellikle elmalar, en yüksek pestisit kalıntısına sahip ürünlerin başında geliyor. Ne seçerseniz seçin, kedinize bir elma ikramı yapmadan önce kabuğunu soymak da iyi bir fikirdir.

Kedilerin, -ara sıra yemesi güvenli olan diğer meyveler gibi- elmanın da şeker içeriğini hesaba katmak akıllıca olacaktır. Şeker konusu,  uzmanların kedinizin atıştırdığı bu meyvenin miktarını sınırlamasını önermesinin bir başka nedenidir.

Kedinizin Asla Yememesi Gereken 30 Yiyecek

Kediler elma yiyebilir mi? Kediniz Elma Yemek İstiyor mu?

Bazı kediler, konu insan yiyecekleri oldu mu gerçekten meraklıdır. Ona biraz ikram edene kadar kedinizin elma yemeye hazır olup olmadığını gerçekten bilemezsiniz.

Kabuğunu ve çekirdeklerini çıkardığınızdan emin olarak biraz dilimleyin ve ilgilenip ilgilenmediğini görmek için küçük parçalarla sunun. Özellikle ilk başta çok yemesine izin vermeyin.

Kediler Hangi Meyveleri Yiyebilir? Kediler İçin Zararsız Meyveler

Kedinize Elma Verip Vermemekte Emin Değil Misiniz? Veteriner Hekiminize Danışın

Kedinizin beslenme ihtiyaçları ve diyeti söz konusu olduğunda danışılacak en iyi kişi veterineriniz veya kalifiye ve deneyimli bir kedi beslenme uzmanınızdır.

Bu profesyonellere sahip olabileceğiniz tüm soruları sorun ve endişelerinizi paylaşın. Kedinize atıştırmalık olarak biraz elma vermenin iyi bir fikir olup olmadığını veya bu meyveyi kedinizin diyetinden tamamen uzak tutmanın en iyisi olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaklardır.

*Pestisit: Haşerelerden kurtulmak için kullanılan ve zehir ihtiva eden bir madde.

Kaynak: