Kediler grip olur mu?

0
1240
kedi gribi
Kediler grip olur mu?

Kediler grip olur mu? Kış aylarında neredeyse hepimiz nezle ve soğuk algınlığı problemiyle uğraşırız. Peki kediler de aynı sorunu yaşıyor mu? Veteriner hekim Brian Faulkner’a kulak verelim:

S: Kediler grip olur mu?

C: Bu konu hakkında internette oldukça kafa karıştırıcı bilgiler mevcut. Kediler, bizim yakalandığımız grip virüsüne yakalanmazlar. Ancak sevimli dostlarımız,  kedi gribine (viral üst solunum yolu hastalığı olarak da bilinir) yakalanabilirler.

Kedi gribi, kedinizin burnunu çekip hapşırmasına neden olabilecek akıntıya, tıkanıklığa, ateşe, sulanan gözler gibi soğuk algınlığı benzeri semptomlara neden olur. Kedi gribine yakalanmış bir dostumuz, kas ve eklem ağrısı olabileceğinden, hareket etmekten de kaçınabilir.

S: Kediler nasıl kedi gribine yakalanır?

C: Bir kedi, belirti göstermeden bir kedi gribi taşıyıcısı olabilir. Kedi gribi; hapşırma, tükürük damlacıkları veya göz akıntısı yoluyla bulaşır. Yavru kediler kedi gribine yakalanma riski altındayken, bağışıklık sistemi zayıflamış yaşlı kediler de bu hastalığa yakalanabilir.

Eğer kediniz yaşlıysa ya da önceden var olan bir kalp veya akciğer hastalığı (kedi astımı gibi) varsa, kedi nezlesi durumunda onu dikkatle izlemeniz ve olası tedaviler hakkında veterinerinizle iletişim halinde olmanız gerekebilir.

Sağlığı Tehdit Eden 10 Önemli Kedi Hastalığı

S: Kedi gribinin tedavisi nedir?

C: Kedi gribinin tedavisi yoktur. Ancak iyi haberlerimiz var: Sağlıklı yaşlı kediler – bağışıklık sorunları olmayanlar – genellikle yaşla birlikte direnç geliştirmişlerdir. Bununla birlikte, kediniz grip virüsüne küçük yaşlarda yakalandıysa; bu hastalık, bağışıklık sistemi zayıfladığında, stresten, yetersiz beslenmeden ve başka diğer hastalıklardan geri gelebilir.

Kediniz semptomlardan herhangi birini gösterir göstermez veterinerinize danışın. Burada dikkat edilmesi gereken ilk belirtilerden biri ağrılı görünümlü veya kısmen kapalı gözlerdir. Antibiyotikler, virüsün bir sonucu olarak herhangi bir ikincil bakteriyel enfeksiyonla başa çıkmasına yardımcı olabilir. Vücudunun semptomların üstesinden gelmesi birkaç hafta sürebilir.

S: Kedi gribi önlenebilir mi?

C: Evet, sevimli dostunuzu kedi gribinden korumanın basit bir yolu var: Kedilerin dokuz haftadan itibaren yapılması gereken yıllık bir aşı. Bununla birlikte, kedinizin bu hastalığa yakalanmasını önlemek için, her yıl aşılarını aldığından emin olmanız gerekir. Bunun dışında kediniz zaten grip virüsü ile enfekte olmuşsa, aşı maalesef etkili olmayacaktır.

S: Grip olan bir kedi diğer kedilerden uzak tutulmalı mı?

C: Kedi gribi çok bulaşıcıdır ve aşılanmamış kediler, enfeksiyona yakalanma riski altındadır. Bu nedenle kediniz hasta görünüyorsa ve yukarıda belirtilen grip benzeri semptomlardan herhangi birine sahipse evcil hayvanınızı diğer kedilerden uzak tutmak en iyisidir. Evinize gelen yeni bir kediniz varsa ve tüm aşılarının yapılıp yapılmadığından emin değilseniz, onu 7 ila 10 gün boyunca diğer kedilerden izole ederek karantinaya almak önemlidir.

S: Bir kedinin kedi gribinden kurtulmasına yardımcı olmanın en iyi yolu nedir?

C: Gözlerinden ve burnundan akıntıyı temizlemek için salin solüsyonuna batırılmış temiz bir bez kullanarak semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz. Günde en az bir kez sıcak su ile temizlenmiş bir kaseden bol miktarda su içtiğine emin olun. Sürekli yattığı bir bölge varsa orayı da günlük olarak temizlemek, enfeksiyon belirtilerini azaltacaktır. Kedinizin koku duyusu grip yüzünden azalacağı ve bu sebeple iştahı azalabileceğinden, onu sıcak tavuk veya balık gibi lezzetli, sağlıklı lokmalarla yemeye teşvik edebilirsiniz. İyileştikten sonra, bağışıklık sisteminin güçlü kaldığından ve enfeksiyonlarla savaşmak için iyi bir yaşa uygun diyetle donatıldığından emin olun.

Kaynak: