Kediler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

0
964

Kediler kurnazdır, kedilere güvenemezsiniz, kediler insanları aslında sevmez, kediler nankördür. Bu gibi söylemler kedileri sevmeyen insanların ortaya attığı kalıplaşmış safsatalardan sadece birkaç tanesi. Asıl sorun insanların kedileri aslında anlamaması. Bu yüzden kediler hakkında sayısız yanlış bilgi bulunuyor.

Gelin beraber kediler hakkında yanlış bilinen bu ön yargılara beraber bakalım.

1Kediler pis hayvanlardır

Kendisini gün içerisinde defalarca temizleyen bir hayvan hakkında nasıl pis diyebiliyorlar? Gerçek şu ki kediler bizden çok daha temiz hayvanlardır.

2Tüy topları kusan bir hayvandır

Kedilerle beraber köpeklerde de aynı davranışa sahiptir. Zamanla alışılan bu durumda kedilerin tüy toplarını temizlemek diğer hayvanlarınkisine göre çok daha kolaydır.

3Kum kutuları kokuyor

Evet yanlış değil. Kedilerin kum kutuları kötü kokuyor. Tıpkı bizim tuvaletlerimizin kötü kokması gibi. Bu yüzden sifonu icat ettik. Bu problemin sebebi kediler değil, kedilere bakanların kum kutularını günlük olarak temizlememesi. Gerçek şu ki yaşayan bütün canlılar yediklerini bir şekilde çıkarmak zorundadır. Hamster veya kuşlar için de aynısı geçerli.

4Kediler çok kurnazdır

Avcı hayvanlar oldukları için kediler objelerin arkasına saklanmayı severler. Ev kedilerinde bu günlük bir oyundur. Birçok insan ve hayvan saklambaç oynar. Ama nedense kediler bunu yaptığında hemen kurnaz olarak anılırlar.

5Kediler kindardır ve insanlardan nefret eder

Eğer kediniz evde perdeleri yırtıyorsa bu canlarının sıkıldığının bir göstergesidir. Bu kedinize ton balığı vermediğiniz için gerçekleştirdiği bir eylem değildir. Bu yüzden kedinize oyuncakları, kedil tırmalama ağaçlarını temin etmeniz gerekir. Kediler bize kin besleyen canlılar değildir. Kedilerin dışkıları veya idrarı bize yöneltilen bir silah veya intikam aracı değildir.

6Kedilere güvenemezsiniz

Köpeklerin sadakatını herkes bilir. Kendi başlarına birey olmayı sevseler de kediler sosyal canlılardır. Ve kedilerin hayat kurtardığını gösteren birçok hikaye vardır. Bir kedi en az bir köpek kadar sadık olabilir.

7Kediler çekingen canlılardır

İnsanlar mutlu kediler gördüğünde “A ne güzel tıpkı köpekler gibi oyun oynamayı seviyorlar ve insanla kaynaşıyorlar” diyorlar.

Gerçek şu ki birçok kedi evdeki insanları kapıda karşılar ve onu gördüklerine ne kadar mutlu oldukların belli ederler. Hatta yabancıların bacaklarına sürtünürler. Bazı köpekler ise yabancılardan korktuğu için insanlardan ayrı bir odaya konulabilirler.