Kediler Hangi Meyveleri Yiyebilir? Kediler İçin Zararsız Meyveler

0
23816
Kediler hangi meyveleri yiyebilir?
Kediler için zararsız meyveler listesi

Kediler meyve yiyebilir mi, kediler hangi meyveleri yiyebilir sorularına verilecek yanıt şu: Evet yiyebilirler. Buna karşın, her şeyde olduğu gibi kedilere de meyve verirken ölçülü olmamız gerekiyor. Kedilere meyve verilir mi sorusunun cevabı için sizlere liste hazırladık.

Kediler etobur canlılar olmalarına rağmen bazen kedilere sebze de verebiliriz. Hatta bazen kediler siz vermeseniz bile evde bulunan bazı meyveleri yemeye çalışırlar.  Kediler meyve yemeyi çok tercih etmeseler de içlerinde bulunan maddeler kediler için faydalı olabiliyor.Ancak tabii ki her meyve kediler için faydalı değil. Bazı meyveler kediler için zararlı bile olabiliyor. Bu yüzden kedilere güvenle yedirebileceğiniz meyveleri bilmenizde fayda var. Sizler için kediler için sağlıklı meyveler listesi hazırladık.

Kedinizin Asla Yememesi Gereken 30 Yiyecek

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de bazı meyvelere karşı alerjik reaksiyonlar oluşabilir. (Kedinizi veterinere götürmeniz gereken 10 acil durum için buraya tıklayın) Dolayısıyla kediler için yüzde 100 güvenli denebilecek bir meyve listesi yok. Dolayısıyla kedinizin diyetine eklemek istediğiniz meyveleri veteriner hekiminizle konuşursanız iyi olur.

Yabanmersini

Kediler hangi meyveleri yiyebilir sorusuna verilecek bir diğer yanıtsa yabanmersini. Yabanmersini insanlar için iyi olmasının yanında kedilerin sağlığına da fayda sağlayabilir. Ancak burada önemli olan nokta – insanlarda da olduğu gibi- meyvelerin temiz olması. Organik yabanmersini satın almanız kediniz açısından daha sağlıklı olur. Ayrıca yabanmersinini iyi yıkadığınızdan emin olun. Yabanmersininin üzerinde zirai ilaç kalıntısı kalmasın.

Elma

Kediler elma yer mi? Kediye küçük porsiyonlar halinde elma verilebilir. Elma kedilerin severek yiyebileceği meyveler arasındadır. Şişman kediler için elma iyi bir seçenektir. Fakat elmayı kediye kabuğunu soyup verin ve çekirdeklerini çıkarın. Çekirdekler toksik maddelerdir ve kedilere zarar verir. Konuya ilişkin detaylı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

Çilek

Çilek toksik madde içermez ve çilek kediler için zararlı değildir. Dolayısıyla kediler çilek yiyebilir mi sorusuna cevap: Kediler çilek yiyebilir. Kedinize küçük parçalar halinde çilek verebilirsiniz.

Kavun

Kediler hangi meyveyi yiyebilir sorusuna verilecek yanıtlardan biri de kavundur. Kabuklarını soyduğunuz ve çekirdeklerini çıkardığınız sürece sorun yok. Kediler kavun yiyebilir. Kavun kediler için güvenli yiyecekler kategorisine girer.

Karpuz

Çekirdeklerini çıkardıktan emin olduktan sonra kedinize karpuz verebilirsiniz. Kediler karpuz yiyebilir. Fakat karpuzla oynamak isteyebilir ve etraf biraz karpuza bulanabilir, uyaralım.

Muz

Kediler muz yer mi? Kediniz muzla ilgileniyorsa ve illa ki yemek istiyorsa kedilere küçük parçalar halinde muz verilebilir. Muz kedilerin sevdiği meyveler arasındadır. (TAbi her kedinin farklı huyları olduğunu aklımızdan çıkarmayalım) Kediye muzu ezip vermeniz, tabii ki onun böyle bir sunum istemesi halinde iyi bir porsiyon tercihi olacaktır.

Kızılcık

Kızılcık kedilerin idrar yolları için faydalı bir meyvedir. Kızılcık kedilerin yiyebileceği meyveler sınıfına sağlıklı olması nedeniyle girmiştir. Kedinizin sağlığı için, veteriner hekiminize söylemek koşuluyla kediye kızılcık verebilirsiniz.

Armut

Kediler hangi meyveleri yiyebilir sorusuna bir diğer cevap da armuttur. Eğer kediniz elinizdeki armuta karşı ilgi gösteriyorsa, kediye armut verirken kabuklarını soyup çekirdeğini çıkardığınızdan emin olun. Tohumların kediler için zehirli olabileceğini unutmayın. Kedilere armut verilebilir.

Ananas

Ananas kedilerin yiyebileceği bir meyvedir. Yine uyaralım, kediye ananas verirken kabuklarını soyun ve çekirdeklerini çıkarın. Bu arada, bazı kediler için ananasın alerji yapabileceğini de ekleyelim.

Mango

Kabuklarını soyup çekirdekleri ve iç bölgesini çıkardığınız sürece kediler mango yiyebilir. Mango kediler için zararsızdır.

Not: Kediye hangi zararsız meyveyi verirseniz verin küçük porsiyonlar halinde vermeniz gerektiğini unutmayın. Her şeyin fazlası zarar sonuçta. Kedinizin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için tüm vitaminlere sahip kedi mamaları kullanmanız gerektiğini unutmayın. Kedinizi sadece meyveyle besleyemezsiniz. Kediye meyve vermeden önce veteriner hekiminize mutlaka sormayı unutmayın. Kediler hangi meyveleri yiyebilir makalemiz bitti, sitemizde kapsamlı makaleler bulabilirsiniz.

Kaynak:

Kedilere zararlı yiyecekleri öğrenmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.