Kediler Hangi Sesleri Duyabilir?

0
3750
Kediler hangi sesleri duyar
Kedi seslerini bilmek gerekir

Kedilerde duyma yetisi oldukça gelişmiştir. Peki kediler hangi sesleri duyabilir, hangi sesleri duyamaz? Kedilerin duyma özelliklerine birlikte bakalım.

Kedinin kökenlerinin küçük kemirgen avcılardan geldiğini, hem en küçük sesleri bile duyabildiği hem de sesin kaynağını hemen algıladığı için oldukça etkileyici olan duyma duyusundan açıkça görebiliriz. Kedinin duyma aralığı bizimkinden iki oktav daha yüksektir. Bizim duymadığımız için ses ötesi adını verdiğimiz bölgeye kadar uzanır.

Bu büyük aralık kedilerin yarasaların karanlıkta uçarken yön bulmak için çıkardığı ses ötesi dalgaları ve farelerin ya da başka küçük kemirgenlerin tiz seslerini duymasına olanak sağlar. Kediler aynı zamanda çıkardıkları seslerden kemirgenlerin türünü de ayırt edebilir. Kedilerin duyma frekansı oldukça geniş aralıktadır.

Kedilerde duyma: İnsandan daha iyiler

Ses ötesi dalgalara olan bu hassasiyetlerin yanı sıra kediler en pes bas seslerden en tiz noktalara dek insan kulağının duyabildiği her şeyi duyabilir. Kediler bu şekilde, on bir oktavlık duyma aralıklarıyla neredeyse diğer tüm hayvanların önünde gelmektedir.

Kedilerin kafası bizimkinden küçük olduğundan duyma aralıkları da daha tiz oktavlara doğru kaymış olmalıdır. Bu nedenle ses ötesi dalgaları kedilerde duyma için belki de o kadar olağanüstü değildir. Burada şaşırtıcı olan daha çok kedilerin pes sesleri duyabilmesidir.

Kedilerin kafalarının büyüklüğüne oranla duyabilmeleri gerekenden daha pes sesleri duyabilmelerinin nedeni, kulak zarının arkasında bulunan rezonans odacıklarının normalden büyük olması olabilir. Buna rağmen ses ötesi dalgaları duyabilmelerinin nedeni de bu rezonans odacıklarının başka memelilerde görülmeyen sıra dışı yapısıdır. Oda birbirine bağlı iki ayrı bölmeden oluşur. Bu nedenle kulak zarını titreten frekans aralığı da artmaktadır.

Kedilerin kulakları sese doğru döner

Hareketli ve dik duran kulaklar kedilerin yön bulmasını sağlar. Bu, otların arasında bir fare takip ederken son derece işe yarar bir özelliktir. Kedinin beyni sağ ve sol kulağa gelen sesler arasındaki farklılıkları algılayarak kaynağı bulmalarını sağlar. İnsanların da duyabildiği pes sesler, örneğin bizim kedilerimizle konuşmamız söz konusu olduğunda, ses bir kulağa diğerinden daha geç gelir. Aynı zamanda daha tiz sesler de kaynaktan daha uzak olan kulağa eriştiklerinde daha boğuk bir hale gelmiş olacaktır. Bu da kaynağın yerine ilişkin başka bir ipucu daha sağlamaktadır.

Bu aslında bizim de bir sesin nereden geldiğini anlamak için kullandığımız yöntemdir; ancak kedilerin fazladan bir numarası daha vardır. Kulaklarının dış kısımları bağımsız hareket ederek, sesin geldiği yere doğru ya da aksi yöne dönerek tam kaynağı belirleyebilir.

İnsan kulağını duyamadığı, bir farenin sesi gibi ses ötesi dalgalar söz konusu olduğunda ise kulağa erişme zamanları fark yaratmayacak kadar kısalır; ancak boğulma etkisi artarak daha da yararlı hale gelir. Bu nedenle kedi, sesin sağdan mı soldan mı geldiğini kolaylıkla tespit edebilir.

Avlarını sesle bulabilirler

Buna ek olarak, kulak kepçesi ya da pinne adı verilen, kulağın görünen kısmı olan dış kulağın yapısı kedilerin aynı zamanda gelen sesin kaynağının yaklaşık ne kadar yüksekte olduğunu belirlemesine de yardımcı olur. Öncelikle ve en önemli olarak, pinnenin içindeki oluklar kulağı sertleştirip dik durmasını sağladığı gibi aynı zamanda kulak kanalına giren seslerde önemli değişikliğe neden olur. Bu değişiklikler sesin kedinin konumunun ne kadar aşağısından veya yukarısından geldiğine göre farklılık gösterir.

Bir şekilde kedilerin beyni bu değişiklikleri algılayabilir. Pinnelerin hareket halinde olabileceği düşünüldüğünde bu oldukça zordur. Pinne aynı zamanda yön yükseltici işlevi de görseler de, fare seslerinden çok, diğer kedilerin seslerinin frekanslarına karşı oldukça hassastır. Bu da erkek ve dişi kedilerin kızışma dönemlerinde birbirlerini bulmalarına olanak sağlar. Bu, bir kedinin kulağında özellikle av bulmak için gelişmiş belki de tek özelliktir.

Kediler şarkı söyleyebilir mi?

Bu nedenle kedilerin duyma duyusu birçok yönden bizimkinden daha üstün olsa da, söz konusu aralık ve kuvvet yönünden sesler arasındaki küçük farklılıkları algılamak olduğunda durum böyle değildir. Eğer bir kediye şarkı söylemeyi öğretmek mümkün olsaydı doğru akorları kullanamazdı. İnsan kulağı benzer sesleri birbirinden ayırmak konusunda çok başarılıdır.

Kediler tiz sesleri sever

Bunun nedeni muhtemelen iletişim kurmak için konuşmaya başlamış ve bu şekilde konuşmacı hislerini gizlemeye çalıştığı zaman bile insan seslerindeki küçük değişim ve ipuçlarından söylenenlerin duygusal içeriğini anlama becerisi geliştirmiş olmamızdır. Kediler bu tarz küçük farklılıkları anlayamazlar. Ancak sahiplerinin onlarla daha tiz bir sesle konuşmalarını tercih ettikleri görülebilir. Belki de kalın erkek sesleri kedilere saldırgan bir erkek kediyi çağrıştırmaktadır.

Kediler hangi sesleri duyabilir makalemizin sonua geldik. Makalemizi beğendiyseniz yorum yapabilir ve paylaşabilirsiniz.