Kediler Havuç Yiyebilir mi?

0
7141

Havuç çok popüler bir kök bitkisidir ve birçok yemekte çiğ veya pişmiş olarak tüketilir. Havucu pişirirken veya doğrarken rengi itibariyle de kedinizin ilgisini çekmesi çok doğaldır. Peki kedinize atıştırmalık olarak havuç verebilir misiniz?

Kediler havuç yer mi?

Evet! Kediler için havuç son derece güvenli bir besindir. Özellikle A Vitamini başta olmak üzere havuç kediler için çok iyi bir mineral ve vitamin kaynağıdır. Aynı zamanda havuç kediler için iyi bir fiber kaynağı olarak işlev görünür. Ama her atıştırmalıkta olduğu gibi havucu da kediler için kararında vermek gerekir.

Çiğ havuç kediler için güvenli midir?

Kedinize havuç verebiliyor olsanız da dikkat etmeniz gereken bir takım noktalar var. Kedinize havucu çiğ olarak vermekten kaçının. Özellikle çiğ havuç kedinizin boğazında takılabilir ve kediniz için risk oluşturabilir. Bu yüzden kedinize havucu pişirerek vermenizde fayda var.

Kediler pişmiş havuç yer mi?

Pişmiş havuç kedinizin havucu yemesinin en güvenli yoludur. Havucu pişirdikten sonra kediniz için soslamanıza ve tuzlamanıza gerek yoktur. Kediniz için havucu tavada ve en iyisi fırında yapabilirsiniz. Kedinize pişmiş havucu vermeden önce iyice doğrayıp küçük parçalara ayırmanızda fayda var.

Eğer kediniz için havuç hazırlamak istiyorsanız küçük porsiyonlar halinde servis edin. Bütün atıştırmalıklarda olduğu gibi kediler için havuç kararında verilmeli. Havuçta karbonhidratlar ve şeker bulunmaktadır. Havuçtaki şeker kedinizin kan şekerinde büyük bir artış yaratmaz ama doğaları gereği etçil hayvanlar olan kediler için fazla karbonhidrat da iyi bir şey değildir. Sağlıklı kediler çok fazla meyve ve sebzeye ihtyiaç dumaz. Ama birçok kedi de havuca hayır demez. Kediler için havucu olabildiğince az miktarlarda ve haftada bir veya iki kez vermenizde sorun olmaz. Ama yine de havucun pişmiş ve boğazına takılmayacak büyüklükte olmasına dikkat edin.