Kediler hangi oyuncaklarla oynamalı, hangi oyuncak zararlı?

Kedinizle birlikte keyifli vakit geçirdiğinizi düşünebilirsiniz fakat kediler oyuncak ile de oynamayı sever. Kediler için hangi oyuncaklar hem sağlıklı hem de eğlencelidir? Bu makalemizde kediler için sağlıklı ve eğlenceli oyuncaklar hakkında birkaç bilgi vereceğiz. Kedilere zararlı oyuncaklar da makalemizde yer alacak.

Olmazsa olmaz oyuncak: Top

Kediler top yakalama oyunlarını severler.

Pinpon topları ve tenis topu kedinizin eğlenmesi için oldukça yeterli.

Tuvalet kağıdı ve rulo kağıtlar hem hareket etmesi hem de parçalayabilmeleri bakımından kediler için oldukça eğlenceli bir alternatife sahip.

Pamuk çoraplar, pamuk toplar yine kediler için hem sağlıklı hem de hesaplı bir oyuncak çeşidi.

Kediler saklanmayı sever. Bu durum küçüklüğümüzde bizler için de geçerli bir durumdu. Onlar için belki de en eğlenceli olan şey sadece içinde saklanabilecekleri bir karton ya da kağıt poşet. Bir kartonla kedi saatlerce oynayabilir.

Plastik torbaya dikkat!!

Uyarı: Kedinizin plastik torba ile oynamasına asla izin vermeyin. Torba kedinizin boğazına dolanabilir ya da kediniz plastik torba nedeniyle havasız kalabilir.

Kediler için güvensiz oyuncaklar

Bir insan bebeği için sağlık açısından hangi oyuncaklarla oynayabileceğine dair düzenlemeler varsa da kediler için böyle bir düzenleme maalesef mevcut değil. Bu durum da kedinize oyuncak alırken oldukça dikkatli olmanızı gerektirir.

Kediniz ip yutmasın

Kediniz için ip, iplik, lastik bant, diş ipi, kurdele, sicimler yutmaları halinde ciddi tehlikeler doğurur. Bunun için kedinizden bu cisimleri mutlaka uzak tutun.

Kesici ve delici aletleri uzak tutun dememize gerek yok. Ayrıca, bazı oyuncaklar birbirlerine çivi gibi delici aletlerle tutturulmuş olabilir. Kedinizin oyuncağı parçalaması durumunda oyuncağın içerisinde delici aletler (çivi, zımba vs) bulunmamasına dikkat edin.

Kedi oyuncakları yutabilir mi?

Tüylü oyuncaklar ve kartonlar kediler için oldukça güvenli olabilir fakat kedinizin davranışlarını da gözlemleyin. Kediniz tüy ve karton parçaları yutma eğilimine sahip de olabilir. Bu durumda maalesef bu maddeleri de kedinizden uzak tutmanız gerekecektir.

BU MAKALELERİ DE OKUMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ

TATİLE ÇIKIYORUM KEDİMİ HANGİ OTELE BIRAKMALIYIM?

KEDİLER NEDEN KUSAR? HER KUSMA TEHLİKELİ MİDİR?

KEDİM BİR TÜRLÜ KİLO VEREMİYOR, NE YAPMALIYIM?

ERKEK VE DİŞİ KEDİLER ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Yorum ekle

 
Kediler hangi oyuncaklarla oynamalı, hangi oyuncak zararlı? is highly popular post having 60 Facebook shares
Share with your friends
Powered by ESSB