Kediler 101 Dersleri: Kediler İnsanları Ne Olarak Görür?

0
8117

Kediler insanları ne olarak görür? Bu sorunun kesin bir yanıtı olmasa da kedi davranışları alanında önemli çalışmaları bulunan John Bradshaw bu sorunun yanıtına ilişkin önemli ipuçlarına ulaşmış durumda. Sözü fazla uzatmadan kendisine bırakalım:

Kediler bizi manevi anneleri anneleri olarak mı, başka kediler olarak mı veya hatta kedi yavruları olarak mı görür? Biyolog Desmond Morris, durum bağlı olarak bu seçeneklerden en az iki tanesinin doğru olabileceğini düşünmüştür. Morris’e göre, “kediler genellikle sahiplerine anneleri gibi baksa da”, onlara hediye olarak avladıkları zamanda sahiplerini “aileleri veya başka bir deyişle yavruları olarak görür”.

kedilerin çıkardıkları sesler kedilerin ne düşündüğü hakkında ipuçları verir. Öğrenmek isteyenler buraya!

1Bir anne olarak kedi

Anne kediler yuvalarına avladıkları hayvanları getirir; ancak bu davranışlarının temelinde homonlarındaki değişimlerin ve etraflarında kedi yavrularının varlığının olduğu söylenebilir. Erkek kediler veya yavrusuz dişiler böyle bir davranışta bulunmaz. Sahipli kediler ya da sahiplerine karşı onları yavruları gibi gördüğünü düşündürecek herhangi bir davranışta bulunmaz. (Elbette birçok kedi sahiplerini temizlemeye çalışır ancak kediler aynı davranışı başka yetişkin kedilere karşı da gösterir)

Mutfakta yerde bulunan istenmeyen ‘hediyelerin’ en olası açıklaması, kedinin daha sonra istediği zaman rahat rahat tüketmek için avını eve getirdiğidir. Avın yakalandığı alanda kuşkusuz başka kedilerin koku izleri olacaktı. Bu nedenle kedinin olası bir pusudan kaçınmasının en iyi yolu avını güvenli bir şekilde sahibinin evine getirmesidir. Ne var ki, eve girdikten sonra, yakaladığı fare iyi bir av olsa da, evdeki kedi maması kadar lezzetli olmadığını hatırlayınca bu ölü fareyi bırakıp gitmekte ve bu nedenle bu durumdan oldukça iğrenen sahibi ile sorunlar yaşamaktadır.

Aramızdaki boyut farkı göz önüne alındığında kedilerin insanları yavruları gibi görüyor olma olasılığı oldukça düşüktür. Öte yandan, sahiplerini manevi anneleri gibi görüyor olmaları oldukça mantıklı olacaktır.

2Kediler iletişimi nereden öğrenir?

Kedilerin sosyal iletişim anlamında bildiklerinin büyük çoğunluğu anne-yavru ilişkilerinden gelmektedir. Kedilerimizin davranışları, bizimle iletişim kurarken onlardan daha büyük olduğumuzu ve iki ayağımız üzerinde durduğumuzu göz önüne aldıklarını gösterir. Örneğin birçok kedi sahibi ile “konuşmak” için mobilyaların üzerine çıkar. Birçoğu da bunu yapmak istemekle beraber geçmişte sahipleriplerinin bu davranışı onaylamadığını hatırladıklarında kendilerini tutar. Bize sürtündüklerinde karşılığını beklememeleri ve karşılıksız temizlik olarak bizi yaladıklarında onları okşamamızı kabul etmeleri, kedilerin bizi anneleri olarak görmeseler de bir şekilde onlardan üstün olduğumuzu düşünüp buna göre davrandıklarını göstermektedir.

Belki de bunun nedeni yalnızca onlardan fiziksel olarak daha büyük olmamız ve bu nedenle bize kediler arasında da kendilerinden büyük olan bir bireye davranacakları şekilde davranıyor olmaları olabilir.

3Kediler insanları ne olarak görür?

Veya belki de yiyecek kaynakları veya avlanan bir kedi söz konusu olduğunda en lezzetli yiyeceklerin kaynakları elimizde olduğundan, bizi büyük bir kedi kolonisinde yiyecek kaynaklarına erişimi sınırlayan o güçlü birkaç bireyin yerine koyuyor olabilirler. Bu analojilerin ikisi de yaban kedilerinin hiç karşılaşmadıkları ve yalnızca kediler evcilleştirildikten sonra otaya çıkan durumlarla ilgili olduğundan, bunun altında yatan davranışlar ancak geçtiğimiz 10.000 yıl içerisinde evrimleşmiş olabilir. Bu nedenle kedilerin bizimle olan ilişkisinin hala tam olarak tanımlanamamış olduğunu varsaymamız gerekir. Tüm bunlar göz önüne alındığında, kedilerin bizi nasıl gördüğü sorusuna kesin bir cevap verilememektedir. Bize karşı davranışlarının en olası açıklaması bizi yarı anneleri, yaı onlardan üstün bir kedi olarak gördükleridir.

4Kediler insanları sever mi?

Kediler insanları ne olarak görür sorusuna yanıtı verdikten sonra, yukarıdaki soruya verilecek yanıt, EVET’tir. Buna karşın, nasıl ki siz herkesi sevmiyorsanız  kediniz de illa ki sizi sevecek diye bir durum yok. (Kedilerin sizi sevip sevmediğini detaylı bir şekilde anlamak için buraya tıklayabilirsiniz.)

5Kediler neden insanları yalar?

Bu sorunun cevabı da kedilerin insanları sevmesiyle yakından bağlantılıdır. Kedilerin başka kedileri yalaması da onlarla arkadaşlık kurma isteklerinden gelir. Ayrıca kedilerde yalama eyleminin kedi öpücüğü anlamına geldiğine yönelik çalışmalar da bulunmaktadır.

6Kedilerde sürtünme sevgi göstergesi midir?

Bu sorunun da cevabı ‘büyük bir ihtimalle’ EVET. Kediler kendilerine yakın gördükleri insanlara sürtünürler. Ve bunu karşılık beklemeden yaparlar. Sürtünmek kediler için sosyal bir aktivitedir.