Kediler Ne Kadar Sürede Doğurur? Kedi Gebeliğinin 5 Aşaması

0
9941

Kediniz gebe mi, gebeyse kediler ne kadar sürede doğurur? Eğer öyleyse veya aklınızda şüphe varsa muhakkak “kediler kaç ayda doğum yapar?” sorusunu soruyorsunuzdur. Kedilerin hamilelik sürecine beraber bakalım.

British Shorthair kedileriyle ilgili en kapsamlı bilgiler burada

1Döllenme

“Kediler kaç ay hamile kalır?” sorusunu sormadan önce kedilerin hangi yaşlarda hamile kalabileceğine bakalım. Kediler altıncı aylarından itibaren artık cinsel anlamda olgunluğa erişmiş demektir. Bu yüzden kedinizin kısırlaştırma işlemini bu aylardan yapmanız gerekir.

“Kedilerin hamileliği ne kadar sürer?” sorusunun cevabı iki ay veya dokuz haftadır. Ama bu aslında yaklaşık bir süre. Bu sorunun uzmanlarca cevabı 58 ila 72 gündür. Bu süre cinslere göre de değişiklik gösterebilir.

2Gebe kedinin ilk aşaması

Kedilerin hamileliği ile ilgili bilmeniz gereken bir diğer şey de kedilerin de insanlar gibi hamile olduğu için mide bulantısı ve baş dönmesi yaşayabileceği. Hamileliğin ilk iki haftasında kediniz mide bulantısı yaşadığı için daha az yiyecektir. Ama üçüncü haftadan itibaren kediniz yemeğe başlar ve giderek artar ve kilo alır.

3Kedi gebeliğinin orta seviyesi

Şimdi kediniz kilo almaya başlamıştır. Yavru kediler kaç tane olduklarına bağlı olarak anne kedinin karnında gelişimini sürdürür ve büyür. Kediniz bir futbol topu yutmuş gibi görünebilir. Kaç yavrusu olacağını öğrenmek için veterineriniz röntgen çekebilir.

4Doğum öncesi

Kediler ne kadar sürede doğurur?” sorusunun cevabı net değildir ama bunu en iyi size gebe kedi belli eder. Doğumdan bir hafta önce kedinizin memelerinin büyümeye süt salgılamaya başladığını görebilirsiniz. Kediniz bu süreçte sakin, sıcak ve güvenli bir bölgeyi yavruları için yuva olarak kullanmak isteyecektir. Kendisine yardımcı olmak için bir kutu ayarlayabilirsiniz. Kediniz doğumdan iki gün önce de yemek yemeyi bırakacaktır.

5Kedi doğumunda ne yapmalı?

Kedinizin doğum yapmaya başladığında fark etmemeniz mümkün değildir. Bu süreçte kediniz rahatsız olduğuna dair sesler çıkaracak ve genital bölgesini yalayacaktır. Eğer bu kedinizin ilk doğumu ise endişeli davranabilir. Kediniz ilk yavruyu yarım saat sonra doğruacaktır. İlk yavrudan sonra her yavrunun doğumu 15 ila 20 dakikalık aralıklarla gerçekleşir. Çoğunlukla anne kedi yavruları yalayarak temizleyecektir. Anne kedi plasentayı yiyecektir bunu yemesine izin vermeniz gerekiyor.

Kedinizi veterinere götürmenizi gerektirecek bir durum çoğunlukla yoktur. Sadece gebe sonrası doğumun sorunsuz geçtiğinden emin olun. Yavru kediler annesiyle en az 8 hafta kalması gerekir. Bu süreyi 12 haftaya da çıkarabilirsiniz.

Yavrular büyüdüğünde ve kendi başlarına yaşamaya başladıklarında bir an önce anne kediyi kısırlaştırmanızda büyük fayda olacaktır.