Kediler Kaç Yıl Yaşar? Kedilerin yaşam süreleri

0
14497
Kedi yaşam süresi
Kediler kaç yıl yaşar?

Kedilerin ömrü ne kadardır? Kediler kaç yıl  yaşar? Ev kedileri ne kadar yaşar? Peki ya sokak kedileri? Peki hangi faktörler kedilerin ömrünü belirler? Gelin beraber kedilerin ortalama yaşam sürelerine bakalım.

“Kediler kaç yıl yaşar?” Kedilerin yaşam süresi yaşadıkları ortama, cinslerine, sağlık durumlarına, bakımlarına göre değişir. Bütün bu faktörler kedilerin yaşam süresini belirler. Kedilerin yaşam süresi ve özelliklerine dair ilginç bilgiler bulunuyor. Bu makalede tekir kedi kaç yıl yaşar, british shorthair kaç yıl yaşar, cins kediler kaç yıl yaşar gibi sorulara yanıt bulacak, kedi yaşam süresini öğreneceksiniz.

Kediler 20 yaşına kadar yaşayabilir

Günümüzdeki ilaçlar ve doğru diyetlerle kedilerin 20 yaşına kadar yaşayabileceğini biliyoruz. Kedilerin ortalama ömrü hakkında değerlendirme yapmak oldukça can sıkıcı bir konu olsa da yapılan bazı araştırmalar var. Kedileri inceleyen ve kediler üzerine araştırmalar yapan internet sitelerinde yazan bilgilere baktığımızda ise ev kedilerinin ortalama yaşının 10 ila 20 arasında değiştiğini görüyoruz. Bir ev kedisinin 15 yaşına kadar yaşaması beklenebilecek bir durum.

Kedilerin cinsi ve türü de “Kediler kaç yıl yaşar?” sorusunu cevaplarken önemli bir faktör. Her kedinin ortalama yaşam süresini yazmak isterdik ancak bu liste oldukça uzun olacaktır. Ortalama olarak melez ve karma kedilerin ortalama yaşam süresi safkan kedilere göre maalesef daha kısa oluyor.

Uzun Süre Yaşayabilen 11 Kedi Türü

Kedilerin ortalama yaşam süresi ne kadardır?

Ortalama olarak dişi kedilerin erkek kedilerden daha uzun yaşadığı da bir gerçek. Bunun yanında ev kedileri de sokak kedilerinden daha uzun yaşıyor. Ev kedilerinin ortalama yaşam süreleri sokak kedilerinden üç kat daha uzun. Neden ise evde yaşayan kedilerin daha iyi bakılması, daha stresli bir ortamda olmaları ve dış dünyanın risklerinden uzak olmaları. Tabii bu kediler sürekli olarak gıdaya ve temiz suya ulaşım imkanına sahip oluyor.

Kedilerin ortalama yaşam süresini uzatmanın yollarından biri kedilere daha fazla ilgi gösterip hareket etmelerini sağlamak. Böylece kediniz obeziteye karşı da sağlıklı bir ömür yaşamış olacaktır. Bakımı iyi yapılan ve obez olmayan bir kedinin yaşamı 14’ten 20 yıla kadar çıkabilir. Bir ev kedisinin ortalama yaşam süresinin 16 ile 17 yıl olduğu tahmin ediliyor. Kedi hastalıkları konusunda da bilgi sahibi olmak oldukça önemli.

Dışarıda yaşayan bir kedinin yaşam süresi ise birçok koşula bağlı. Bir şehirde mi yaşıyorsunuz yoksa kırsalda mı? Etrafınızdaki komşularınızın kaçının kedisi var? Etrafta kedilerinize zarar verebilecek başka canlılar yaşıyor mu? Kedinizin yaşayabileceği bir iklimde misiniz? Trafiğin olduğu bir yola yakın mı yaşıyorsunuz?

Bu gibi durumlar kedinizin yaşam süresini belirleyen faktörler. Kediniz her ne kadar dışarı çıktığında hareket ettiği için sağlık sorunlarını daha az yaşayabilir ama etrafta bulunan parazitler, kaza riskleri ve diğer hayvanların tehdidi nedeniyle kedinizin ortalama yaşam süresi kısa olabilir. Dışarı yaşayan evcil bir kedinin ortalama yaşam süresinin 5 ile 6 yıl olduğu tahmin ediliyor.

38 yıl yaşayan kedi var

Elbette “Ama benim kedim şu kadar sene yaşadı” diyeceksinizdir. Tabii ki ama bu bahsettiğimiz sayılar tamamen ortalama sayılar. Guiness Rekorlar Kitabı’na göre en uzun süre yaşamış olan kedi Texas’ta 38 yaşına kadar yaşamış olan Creme Puff.

Geçtiğimiz yıllardaki bilgilere baktığımızda kedilerin ortalama yaşam süresinin uzadığını görüyoruz. Bugün kimi evlerde 23 yaşında bir kedi görmeniz mümkün.

Hangi kedi kaç yıl yaşar?

Siyam Kedisi kaç yıl yaşar? 15-20 yıl arası yaşar.

Balinese kedisi 18-22 yıl arası yaşar.

İran Kedisi kaç yıl yaşar? 15+ yıl yaşar.

Russian blue kedisi 15-20 yıl arası yaşar.

Birman Kedisi 16-18 yıl arası yaşar.

Bombay Kedisi 15-20 yıl arası yaşar.

Sphynx kedisi 8-14 yıl arası yaşar. 

Manx Kedisi 8-14 yıl arası yaşar.

Exotic shorthair kedisi 8-15 yıl arası yaşar.

Maine Coon Kedisi 9-15 yıl arası yaşar.

Japanese Bobtail Kedisi 9-15 yıl arası yaşar.

Devon Rex Kedisi 9-15 yıl arası yaşar.

Balinese Kedisi 9-15 yıl arası yaşar.

Habeş Kedisi 9-15 yıl arası yaşar.

Selkirk Rex Kedisi 10-15 yıl arası yaşar.

Oriental kedisi 10-15 yıl arası yaşar.

Ocicat kedisi 10-15 yıl arası yaşar.

LaPerm kedisi 10-15 yıl arası yaşar.

Korat Kedisi 10-15 yıl arası yaşar.

Havana Brown kedisi 10-15 yıl arası yaşar.

European Birman Kedisi 10-15 yıl arası yaşar.

Burmilla kedisi 10-15 yıl arası yaşar.

Tonkinese kedisi 10-16 yıl arası yaşar.

Bengal Kedisi 10-16 yıl arası yaşar.

Scottish Fold Kedisi kaç yıl yaşar? 11-14 yıl arası yaşar.

American Bobtail kedisi 11-15 yıl arası yaşar.

Chartreux kedisi 11-15 yıl arası yaşar.

Cornish Rex kedisi 11-15 yıl arası yaşar.

Sibirya Kedisi 11-15 yıl arası yaşar.

Singapura kedisi 11-15 yıl arası yaşar.

Somali Kedisi 11-16 yıl arası yaşar.

Mısır Mau Kedisi 12-15 yıl arası yaşar.

American Curl Kedisi 12-16 yıl arası yaşar.

RagaMuffin Kedisi 12-16 yıl arası yaşar.

British Shorthair Kedisi kaç yıl yaşar? 12-17 yıl arası yaşar.

Colorpoint Kedisi 12-17 yıl arası yaşar.

Van Kedisi 12-17 yıl arası yaşar.

Norveç Orman Kedisi kaç yıl yaşar? 12-18 yıl arası yaşar.

Ankara Kedisi 12-18 yıl arası yaşar.

American Wirehair kedisi 14-18 yıl arası yaşar.

American Shorthair Kedisi 15-20 yıl yaşar.

Tekir kediler evde beslenmeleri halinde 16 yaşına kadar yaşayabilir.

Kedinize gerekli ilgiyi ve sevgiyi gösterdiğinizde kedinizin yaşam süresini daha da uzattığınızdan emin olabilirsiniz. Kedinizle mutlu ve güzel bir yaşam sürmeniz dileklerimizle.