Kediler Kaç Yıl Yaşar? Kedilerin yaşam süreleri

0
1872
Kedi yaşam süresi
Kediler kaç yıl yaşar?

Kedilerin ömrü ne kadardır? Ev kedileri ne kadar yaşar? Peki ya sokak kedileri? Peki hangi faktörler kedilerin ömrünü belirler? Gelin beraber kedilerin ortalama yaşam sürelerine bakalım.

“Kediler kaç yıl yaşar?” Kedilerin yaşam süresi yaşadıkları ortama, cinslerine, sağlık durumlarına, bakımlarına göre değişir. Bütün bu faktörler kedilerin yaşam süresini belirler. Kedilerin yaşam süresi ve özelliklerine dair ilginç bilgiler bulunuyor.

Kediler 20 yaşına kadar yaşayabilir

Günümüzdeki ilaçlar ve doğru diyetlerle kedilerin 20 yaşına kadar yaşayabileceğini biliyoruz. Kedilerin ortalama ömrü hakkında değerlendirme yapmak oldukça can sıkıcı bir konu olsa da yapılan bazı araştırmalar var. Kedileri inceleyen ve kediler üzerine araştırmalar yapan internet sitelerinde yazan bilgilere baktığımızda ise ev kedilerinin ortalama yaşının 10 ila 20 arasında değiştiğini görüyoruz. Bir ev kedisinin 15 yaşına kadar yaşaması beklenebilecek bir durum.

Kedilerin cinsi ve türü de “Kediler kaç yıl yaşar?” sorusunu cevaplarken önemli bir faktör. Her kedinin ortalama yaşam süresini yazmak isterdik ancak bu liste oldukça uzun olacaktır. Ortalama olarak melez ve karma kedilerin ortalama yaşam süresi safkan kedilere göre maalesef daha kısa oluyor.

Uzun Süre Yaşayabilen 11 Kedi Türü

Kedilerin ortalama yaşam süresi ne kadardır?

Ortalama olarak dişi kedilerin erkek kedilerden daha uzun yaşadığı da bir gerçek. Bunun yanında ev kedileri de sokak kedilerinden daha uzun yaşıyor. Ev kedilerinin ortalama yaşam süreleri sokak kedilerinden üç kat daha uzun. Neden ise evde yaşayan kedilerin daha iyi bakılması, daha stresli bir ortamda olmaları ve dış dünyanın risklerinden uzak olmaları. Tabii bu kediler sürekli olarak gıdaya ve temiz suya ulaşım imkanına sahip oluyor.

Kedilerin ortalama yaşam süresini uzatmanın yollarından biri kedilere daha fazla ilgi gösterip hareket etmelerini sağlamak. Böylece kediniz obeziteye karşı da sağlıklı bir ömür yaşamış olacaktır. Bakımı iyi yapılan ve obez olmayan bir kedinin yaşamı 14’ten 20 yıla kadar çıkabilir. Bir ev kedisinin ortalama yaşam süresinin 16 ile 17 yıl olduğu tahmin ediliyor. Kedi hastalıkları konusunda da bilgi sahibi olmak oldukça önemli.

Dışarıda yaşayan bir kedinin yaşam süresi ise birçok koşula bağlı. Bir şehirde mi yaşıyorsunuz yoksa kırsalda mı? Etrafınızdaki komşularınızın kaçının kedisi var? Etrafta kedilerinize zarar verebilecek başka canlılar yaşıyor mu? Kedinizin yaşayabileceği bir iklimde misiniz? Trafiğin olduğu bir yola yakın mı yaşıyorsunuz?

Bu gibi durumlar kedinizin yaşam süresini belirleyen faktörler. Kediniz her ne kadar dışarı çıktığında hareket ettiği için sağlık sorunlarını daha az yaşayabilir ama etrafta bulunan parazitler, kaza riskleri ve diğer hayvanların tehdidi nedeniyle kedinizin ortalama yaşam süresi kısa olabilir. Dışarı yaşayan evcil bir kedinin ortalama yaşam süresinin 5 ile 6 yıl olduğu tahmin ediliyor.

38 yıl yaşayan kedi var

Elbette “Ama benim kedim şu kadar sene yaşadı” diyeceksinizdir. Tabii ki ama bu bahsettiğimiz sayılar tamamen ortalama sayılar. Guiness Rekorlar Kitabı’na göre en uzun süre yaşamış olan kedi Texas’ta 38 yaşına kadar yaşamış olan Creme Puff.

Geçtiğimiz yıllardaki bilgilere baktığımızda kedilerin ortalama yaşam süresinin uzadığını görüyoruz. Bugün kimi evlerde 23 yaşında bir kedi görmeniz mümkün.

Kedinize gerekli ilgiyi ve sevgiyi gösterdiğinizde kedinizin yaşam süresini daha da uzattığınızdan emin olabilirsiniz. Kedinizle mutlu ve güzel bir yaşam sürmeniz dileklerimizle.