Kediler Nasıl Olur da 4 Ayak Üstüne Düşer?

0
1307

Bazı insanların talihlerine vurgu yapıp, “Kedi gibi hep 4 ayak üstüne düşüyorsun” deriz. Peki, o dört ayak üstüne düşen kedi nasıl oluyor da dört ayak üstüne düşüyor. Sözü Kedi Hissi kitabının yazarı John Bradshaw’a bırakalım:

Bir kedinin yer çekimi belirleme sisteminin en etkili çalıştığı zaman kedinin isteyerek zıpladığı veya kayıp düştüğü anlardır. Dört ayak da yerden ayrıldıktan sonra, saniyenin onda biri kadar bir sürede denge organları yukarının ne tarafta olduğunu sezer.

Kedi yere düşüyor

Kedi refleks olarak boynunu çevirerek aşağı, düşeceği yöne döner. Başka refleksler de önce ön bacakların, ardından da arka bacakların aşağı bakacak şekilde dönmesini sağlar. Bunların hepsi, havada, kedinin hiçbir şeye dayanamayıp güç alamadığı bir durumda gerçekleşir.

Açısal moment ayarı

Ön bacaklar dönerken, açısal momentlerini azaltmak için vücuda doğru toplanır. Arka ayaklar bu esnada açık durur. Daha sonra arka bacaklar kısa bir süre için toplanırken ön bacaklar öne doğru uzatılır.

Buz patenciler de dönüşlerini yavaşlatmak ve hızlandırmak için aynı prensibi kullanarak kollarını ve havadaki bacaklarını toplar veya uzatırlar.

Kedi düşerken, aynı zamanda esnek sırtını da dönerken kısa bir süre için kıvırarak öndeki dönüşü etkisiz hale getirir. En sonunda dört bacak da inişe hazırlanmak için uzatılır ve bu esnada sırt da düşüşün etkisini azaltmak için kamburlaşır.

landingg 1

3 metre kuralı

Bu etkileyici hava balesi gerçekleşirken kedi 3 metre düşmüş olabilir. Bu nedenle, alçak bir yerden düşüşün, gereken tüm hamlelerin yapılması için yeterli zaman olmayacağından bir kediye yüksekten düşmek kadar ya da hatta daha fazla zarar vermesi mümkündür.

Kedilerde paraşüt hareketi

Eğer bir kedi yüksek bir binadan veya ağaçtan düşerse etkiyi azaltmak için bir numarası daha vardır: Bacaklarını dört bir yana açarak ‘paraşüt’ etkisi yaratabilir. Daha sonra mümkün olan son anda iniş pozisyonuna geçecektir. Laboratuvar ortamında yaratılan simülasyonlara göre bu hareket kedilerin maksimum düşüş hızının saatte 85 kilometreyi geçmemesini sağlamaktadır. Bu yöntem sayesinde bazı kediler oldukça yüksek binalardan düşüp yalnızca küçük yaralarla kurtulabilmektedir.