Kediler ne kadar süre evde yalnız kalabilir?

0
2042
Evde yalnız kedi
Yalnızım dostlarım, yalnızım yalnız...

Kedili aileler için en büyük endişe kaynaklarından biri, işe gittiklerinde ya da bir şekilde dışarı çıktıklarında kedilerin evde yalnız kalma durumudur. Kediler oldukça hareketli canlılar oldukları için evde gözetim altında yaşamaları gerekir. Ayrıca, uzun süre eve gelmeyecekseniz kedinin mama ve su gibi hayati ihtiyaçları da bulunuyor. Ama sadece su ve mama bırakmak kedinin evde yalnız yaşayabileceği anlamına gelmiyor.

Kediler için kritik süre 24 saat

Yapılan araştırmalar, kedilerin 24 saatten fazla evde yalnız olarak kalmasının kedilerde stresi artırabileceğini, normalden fazla yemek yiyebileceklerini, sularının kaplarını devirebileceğini ve stresten dolayı oluşan hareketlilik sonucu yaralanmalar yaşanabileceğini gösteriyor.

Günde 2 defa kontrol edilmeli

Dolayısıyla kediyi evde uzun süre yalnız bırakmamak gerekiyor. Kedinize günde 2 defa bakabilecek birini ayarlamanız en doğru yöntemdir. Böylece kedinizin su, yemek ve tuvalet ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde kontrol edebilirsiniz.  Bir bakıcı tutabilir ya da bir arkadaşınızdan bu konuda destek isteyebilirsiniz.

Uzun bir süre dışarıda olacaksanız evinize kamera yerleştirmek oldukça ideal bir adım olur.

Evin sürekli havalandırılması (evdeki hava sıcaklığını koruyarak) da kedinin sağlığı için oldukça önemli.

Kedinin evde canının sıkılmaması için odalara, kedilere zararsız oyuncaklar da bırakabilirsiniz.