Kediler Neden Ağlar? Kediniz Ağlarsa Ne Yapmalısınız?

0
61294
Kediler neden ağlar
Ne yaparsanız yapın kedinizi ağlamayı bırakması için zorlamayın.

Kedilerin duygu dünyası oldukça gizemlidir. Ancak dikkatli bir şekilde kedinizi anlamaya çalışırsanız kedinizin duygularını görebilirsiniz. Kediler de tıpkı insanlar gibi duygularını belli etmek için birçok yöntem kullanır. Peki kediler ağlar mı? Veya kediler neden ağlar gibi miyavlar?

Kedim ağlar gibi miyavlıyor‘ diyebilirsiniz. Bir kedinin gözleri sulanabilir ama bu duygusal bir tepki değildir. Kediler, insanlar gibi ağlamaz. Ancak bir yerlerine bir şey olduğunda veya bir sakatlık olduğunda gözleri yaşarır. Bu yüzden kedinizin gözleri yaşlı gördüğünüzde veterinere götürmeniz iyi bir karar olacaktır. (Kedinizin mutsuz olduğunu gösteren 7 işarete de buradan erişebilirsiniz)

Kediniz depresyonda olabilir. Öğrenmek için tıklayabilirsiniz!

Ağlayan kedi nasıl sesler çıkarır?

aglayan kedi

Kedilerin ağlaması durumunda sesleri nasıl çıkar diye merak ediyorsanız YouTube’da birçok içerik mevcut. Kedilerin çıkardığı sesler daha çok stres halindeyken çıkardıkları sesler olarak özetlenebilir. Kediler ağlamaya benzeyen bu sesleri rakip kedileri bölgelerinden uzak tutmak için çıkarırlar. Yavru kedilerin ağlamaya benzeyen sesleri ise annelerine “Ben buradayım” mesajıdır.

Buna ek olarak yavru kediler üşüdüklerinde veya acıktıklarında da ağlamaya benzer sesler çıkarır. Stres kediler için çok önemli bir problemdir. Kedilerin yaşama alanında yapılan değişiklikler kendilerini strese sokabilir. Kediler yaşlandıkça sesli ağlamaları da değişir. Daha da yaşlı olan kediler bilinçsizce sesler çıkarabilir.

KEDİLERİN ÇIKARDIKLARI SESLER NE ANLAMA GELİR. TIKLAYARAK ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

Kedi neden ağlar sorusunun cevabı sağlık durumunda gizli olabilir mi?

Sağlık durumları kedileri ağlatır mı? Evet hastalıklar ve sakatlıklar kedilerin ağlamaya benzer sesler çıkarmalarına sebep olabilir. Hastalanmış bir kedi “Burası acıyor veya şurası ağrıyor” diyemez. Ama sürekli olarak ağlayan bir kedinin böyle bir problemi olabilir. Öte yandan, kedinizin depresyonda olup olmadığını da buraya yıklayarak anlayabilirsiniz.

Evinize yeni bir eşya mı eklediniz? Veya evinizde yeni yaşamaya başlayan bir oda arkadaşınız mı var?

British Shorthair kedileriyle ilgili en kapsamlı bilgiler burada

Ev ortamının değişmesi kedinizi panikletebilir. Hatta kedi kumunun markası bile kendisini şaşırtabilir. Şunu unutmayın ki kediler, köpeklerin aksine evdeki ve rutinlerinin dışındaki en ufak bir değişikliğe bile tepki gösterir.

Peki ağlayan bir kediye nasıl yardımcı olunur?

kedi depresyon 2

Ne yaparsanız yapın kedinizi ağlamayı bırakması için zorlamayın. Eğer kedinizin ağlaması uzun sürüyorsa ve bu sorunu bulamıyorsanız veterinere gitmeniz gerekecektir.

Birçok kedi için anksiyete ve gerginlik birkaç gün içerisinde geçer. Bu süreçte kedinizi güvenli bir alana koymak en sevdiği oyuncakları vermek alışması için yeterli olacaktır. Eğer kedinizin kumunu başka bir yere koyduysanız yerine geri koyun. Bu gibi durumlar için kedi davranışı uzmanlarına da danışabilirsiniz.

Kediler neden ağlar? Bazı durumlarda kedinizin ağlaması veya çığlık atması aslında kedinizin “Bana ilgi göster” demesi anlamına gelebilir.

Kedilerin gırlama sesi çıkarmasının mutluluk dışı 4 nedenini biliyor musunuz?