Kediler Neden Etçildir?

0
4239
Kediler etçildir
Etçil olmaları kediler için bir tercih değil

Kediler tercihleri bu yönde olduğundan değil, zorunluluktan dolayı etçildir. Hayvanlar içindeki evcil köpek, tilki veya ayı gibi birçok akrabası “carnivora” olarak sınıflansa da aslında hem etçil hem otçuldur. Aslandan Afrika’nın güneyindeki minik karabacaklı kediye kadar tüm etçil kedigillerin besin ihtiyaçları birbiriyle aynıdır.

Etçil kedilerin evrimi zor

Bundan milyonlarca yıl önce kedilerin ataları o et ağırlıklı beslenmeye o kadar yoğunlaşmıştır ki, bitkilerle beslenme yetisini yitirip “hiperkarnivor” hale gelmiştir. Bu tür beceriler kaybedildiğinde etçil kedilerin evrimle geri kazanılmaları zordur.

Evcil kediler köpekler gibi daha esnek beslenme özelliklerine sahip olsalar hayatları daha kolay olabilirdi; ancak onlar atalarından kalma bu gereksinime bütün güçleriyle tutundu.

Kediler, enerjilerinin çoğunu proteinden sağladıklarından bu yapıtaşına köpeklerden ve insanlardan çok daha fazla ihtiyaç duyar.

Başka hayvanlar vücutlarında yeterli protein olmadığında gelen tüm proteini vücutlarını korumak ve onarmak için harcayabilirken, kediler bunu yapamaz.

Kedi maması değiştirmek iyi bir fikir midir?

Kedilerde protein ihtiyacı

Kediler aynı zamanda belli protein türlerine de ihtiyaç duyarlar. Örneğin, insanlarda doğal olarak bulunan taurin adlı aminoasit kedilerde bulunmadıklarından, tükettikleri proteinlerden bazılarının bu aminoasidi içermesi gerekmektedir.

Kediler yağ sindirebilir. Bu yağların bazılarının hayvani kaynaklardan alınması gerekir; çünkü kedilerin üreme için hayati önem taşıyan prostaglandin adlı hormonu üretebilmek için hayvansal yağlara ihtiyacı vardır. Başka birçok memeli bitki yağlarından prostaglandin üretebilirken bu kediler için geçerli değildir.

Dişi kedilerin, kış sonunda çiftleşip ilkbaharda doğum yapmalarını öngören doğal döngülerini sürdürebilmeleri için kışın yeterince hayvansal yağ almış olmaları gerekmektedir.

Çiğ balık tüketiminin zararı

Kedilerin vitamin gereksinimleri de bizimkinden daha sıkıdır. A vitaminlerini besinlerinden almaları gerekir (İnsan vücudu gerektiğinde bitkisel kaynaklardan A vitamini üretebilmektedir), güneş ışığı ciltlerini uyarıp D vitamini üretilmesini sağlamaz ve B vitaminlerinden niasin ve tiamine ihtiyaçları vardır.

Bir kedi bol miktarda et yerse bunların hiçbiri konusunda bir sorun yaşamayacaktır. Yalnızca çiğ balıkta tiamini yok eden bir enzim bulunduğundan bunun aşırı tüketimi vitamin eksikliğine neden olabilir.

Vejateryan menü?

Bir kedi için vejetaryen bir beslenme planı yapmak mümkün olsa da bu son derece zordur ve kedilerin sıra dışı besin gereksinimlerinin her biri için sıkı bir planlama yapmayı gerektirir. Yalnızca et içeren bir beslenme biçimine uygun olarak evrimleşen tat tomurcukları da bizimkilerden oldukça farklı şekilde çalışmaktadır.

Kediler şekerin tadını alamaz; buna karşılık bazı etlerin ne kadar “tatlı” bazılarının ne kadar “acı” olduğuna bizden daha çok duyarlıdır.

Kedilerin 2 avantajı

Kedilerin insanlara oranla beslenme açısından iki tane önemli avantajı vardır. Öncelikle, çöl kenarlarında evrimleşen bir hayvandan beklenen şekilde böbrekleri çok iyi çalışır. Birçok kedi çok az su içer ve kendilerine gereken suyu yedikleri etten alır.

C vitamini gerekmez

İkinci olarak, kedilerin C vitaminine ihtiyacı yoktur. Bu iki özellik bir araya geldiğinde, kedilerin neden gemiler için ideal hayvanlar oldukları anlaşılabilir. Öncelikle bütün su ihtiyaçlarını farelerden karşıladıkları için denizcilerin değerli su stoklarını paylaşmaları gerekmez. İkinci olarak da, on sekizinci  yüzyılın ortalarında narenciye tüketilerek engellenebileceği fark edilmeden önce denizciler arasında yaygın bir hastalık olan iskorpitten etkilenmez.