Kediler Neden Geceleri Miyavlar?

0
3383

Gecenin bir yarısı ve uykunuzun en tatlı yerinde kedinizin miyavlamasıyla uyanıyorsunuz. Bu durumun kafanızda bir takım soru işaretleri oluşturması oldukça normal. Peki kediniz neden geceleri miyavlar?

Kedilerin uykuları parçalı bir şekilde uzun süreli olur. Kedinizin uykusundan uyanıp miyavlamaya başlaması aşağıdaki sebeplerden olabilir.

  • Evi değiştirmiş olmanız kedinizde anksiyete yaratabilir. Bu yüzden zamanla kediniz huzursuzlanıp miyavlamaya başlayabilir.
  • Kediniz sıkılmış olabilir ve sizin uyanıp onunla oynamasını istiyor olabilir.
  • Kedinizin karnı acıkmış veya susamış olabilir.
  • Kedinizin yaşı ileriyse demans geçiriyor olabilir ve bu yüzden miyavlayabilir.
  • Kedinizin yaşadığı bir sağlık sorunu kedinizin geceleyin miyavlamasına sebep olabilir.
  • Eve yeni taşınan bir kedi korktuğu için geceleri miyavlayabilir.
  • Yeni evlat edinen bir kedi diğer kedilerle beraber yaşamaya alışık olduğu için yalnızlıktan ağlıyor olabilir.
  • Kediniz dışarıda başka bir şey veya başka bir kedi görmüş olabilir.

yavru kedi

Peki kedinizin geceleri miyavlamasının önüne nasıl geçersiniz?

Gördüğünüz gibi kedinizin geceleri miyavlamasının birçok sebebi olabilir. Bunu nasıl durdurabileceğimize birlikte bakalım.

gece kedi

Öncelikle kedinizin böyle bir problemi varsa veya size böyle bir problem yaşatıyorsa bunun sağlığıyla ilgili olup olmadığını kontrol ettirmek için veterinerinize danışmalısınız. Kediler yaşlandıkça tiroid veya böbrek hastalığı yaşabilir. Bu da kedinizin geceleri miyavlamasına sebep olur.

Eğer kediniz gün içerisinde çok aktif olamadıysa enerjisini geceleyin yakmak zorunda kalabilir Kedinizin iyi bir gece uykusu çekmesini istiyorsanız biraz vaktinizi ayırıp kedinizin aktif bir şekilde oyunlar oynamasını sağlayın. Özellikle top yakalama veya kedinizin zıplamasını sağlayan oyuncaklar işe yarayabilir.

Kediniz uyumadan önce suyunu değiştirmek ve yemek yemesini sağlamak iyi bir fikir olabilir. İnsanlar bile tok bir karınla daha iyi uyur.

uyuyan kediler

Yeni evlat edinen kediler yalnızlıktan ağlayabilir. Bunun için de yavru kediyle oyun oynamanız hem iyi bir bağ geliştirmenizi sağlar hem de kedinin enerjsini atmasıyla beraber iyi uyuımasını sağlar.

Eğer kediniz dışarıdaki bir şey yüzünden miyavlarsa perdeleri çekip kapatmak iyi bir fikir olabilir.