Kediler neden kapalı kapılardan nefret eder?

0
1588
Kedi soruyor: Kapalı kapılar ardında neler oluyor?

Kapalı kapılar karşısında kedilerin tepkisi genellikle hep aynıdır. Kediler kapalı kapı gördüklerinde kapının açılması için adeta ortalığı birbirine katar. Bu makalemizde kediler neden kapalı kapıları sevmez sorusuna yanıt arayacağız.

Kediler meraklı hayvanlardır

Kediler yaşadıkları bölgede kontrol hep kendilerine olsun isterler. Evde ya da yaşadıkları alanda en ufak bir harekette hemen dikkatleri evdeki rutin dışı faaliyetlere çevrilir. Tabii şunu biliyoruz ki, kediler meraklı hayvanlardır. Kediler bilmek isterler. Kafalarında hemen, “Benim evime neler yapıyorsun” sorusu oluşur.

Kediler güvenli alan ister

Kediler yaşadıkları yerin güvenli ve rahat olmasını isterler. Örneğin kedilerin dışkılarını kapatma ihtiyacı, kedilerinin bu alanda yaşadıklarını başka canlılardan gizleme ihtiyacından doğmuştur. Bu yüzden kediler evin her köşesini görmek, varsa kendilerini tehditlerden korumak, hatta bir yerde ödül varsa onu almak isterler. Bu yüzden kediler genellikle evin tüm bölgesini sürekli gezerler.

Kapıları açın!

Evin bir odasının kapısını kapatmak, yukarıda saydıklarımızdan dolayı kedileri rahatsız eder. Kapının arkasında kim var, ne var bu sorular kedilerin aklından asla çıkmaz. İlk aşamada kapıları tırmalayan kedi, daha sonra bu alışkanlıktan vazgeçse bile kapı önüne sürekli kamp kurar. Bu durum aslında kedinin rahatsız olmasını sağlar. Kapıyı açarak kedinizi rahatlatmış olursunuz. Dolayısıyla kedinize bu zulmü çektirmenize ne gerek var?

Kediler ilgi ister

Ayrıca örneğin siz bir odaya kendinizi ‘kilitlediniz.’ Kediniz yanınıza gelmek, size kendisini sevdirmek ya da bir derdi varsa onu belli etmek ister. Ayrıca ‘kediler ilgi ister’. Kediler ilgi gösterilmediğinde kırılan canlılardır. Böylece kedinin ilgi isteme hakkını elinden de almış olursunuz.

Kapalı kapıya kedinin ilgisi nasıl geçer?

Her kapıyı kediler için açmak zorunda değilsiniz tabii. Örneğin odada kedilere zarar verebilecek ev eşyalarınız bulunabilir. Bu durumda o odada fazla kalmayarak, mümkünse pek kullanmayarak kedinizin odaya olan ilgisini de azaltmış olursunuz.

Sonuç olarak şunu bilmeliyiz: Kediler meraktan ve güvenlik ihtiyacından dolayı kapıların kapalı olmasından nefret ederler. Evinizin giriş kapısı, balkon ve pencereler hariç tüm kapıların açık olması, kedinizin hem kaygılarını azaltacak, hem de mutlu olmasını sağlayacaktır.

Bu makaleler hoşunuza gidebilir:

İçeride yaşayan bir kedi nasıl mutlu edilir?

Kedim beni seviyor mu?