Kediler Neden Karton Kutuları Sever?

0
3067

Kedilerin kutulara olan düşkünlüklerini biliyoruz. Eve yeni aldığımız bir eşyanın kutusu kedimiz için büyük bir heyecan ve eğlence kaynağı oluyor. Sanki manyetik bir güç kedileri kutuların içine çekiyor. Şekli veya büyüklüğü çok önemli değil. Ortada bir kutu varsa o kutu kedinindir. Peki kedilerin kutulara karşı olan bu zaafı nereden geliyor? Kediler neden kutuları çok seviyor ve kediler neden kutuların içine giriyor?

“Kediler neden kutuların içine girer” sorusunun birkaç yanıtı var. Kedilerin kutu gibi kapalı alanlara girme hevesi iç güdülerinen kaynaklanıyor. Vahşi doğada kediler bir yere gizlenerek avlanan canlılardır. Dışarıda kedilerin bu huylarını pek göremeyiz ama evde yaşayan kediler bir kutu gördüklerinde bu iç güdüleri ortaya çıkar.

Eve yeni ve boş bir kutu getirdiğimizde kedimiz önce bu kutuyu dikkatle inceler. Kediler yaşadıkları alanın her köşesine, her santimetre karesine hakimdir. Yeni bir obje geldiğinde meraklı davranırlar. Merakları sona erdikten sonra ise iç güdüleri harekete geçer ve kutunun içine girerler.

Bir kutunun güvenlikli hissi aynı zamanda bir kedi için anne sıcaklığını ve diğer yavrularla birlike olma hissini hatırlatıyor olabilir. Sonuç olarak bir kedinin kutuda oturması kendisi için stresi ortadan kaldıran endorfinlerin salgılanmasını sağlıyor.

Kediler hangi kutulardan hoşlanır?

Görüldüğü kadarıyla kediler kendilerini tamamen kaplayan kedileri seviyor. Ama yine de her şekilde ve her cinste kutu ilgilerini çekiyor. Belki yere bantlarla çizilen alanlarla yapılan deneyi hatırlıyorsunuzdur. Kediler bu bantlarla yapılan dairelerin içinde olmayı tercih ediyor. Kediler kutu olmasa bile sınırları belli olan alanlarda olmayı seviyor.

Peki kediler neden kartondan yapılan kutuları sever? Karton kutular en popüler ve en çok kullanılan kutu türü. Kediler de bu durumdan oldukça memnun. Bazı uzmanlara göre karton kedinin vücut ısısını ene iyi koruyan ve en iyi hissettiren materyallerden biri.

Hollanda’da yapılan bir araştırmada bir grup kediye barınak için boş kutular verildi. Bu grup kedi bir kutusu ve barınağı olmayan kedi grubuna göre daha rahat bir psikolojiye sahip oldu.

Büyük kediler de kutu sever mi?

Kedilerin neden kutuları sevdiğini merak ediyorsanız aynı zamanda kaplan, aslan gibi büyük kedi türlerinin de benzer bir iç güdüye sahip olup olmadığını da düşünüyorsunuzdur. Büyük kedilerin de kutuları çok sevdiğini söyleyebiliriz. Aradaki tek fark büyük kediler büyük kutuları seviyor.

Kedi ve kutu konusuyla ilgili bir başka akla gelen soru da kedinizin hangi tür kutuları sevdiği. Bir kediye boş bir kutu vermek en iyi hediyelerden biri olacaktır. Yüksekte kutuları olan kedi ağaçları kedilerin en sevdiği ortamlardan biridir. Bazı kediler saklanacak yerleri yerden yüksekte tercih eder. Kedinizin hangisini sevdiğini anlayabilmek için deneme yanılma yöntemini kullanabilirsiniz.

Eğer kedinize eski bir kutu verecekseniz bant, zımba ve metal parçalarından arındırılmış olduğundan emin olun. Bu gibi parçalar yutulduğunda kediniz için çok zararlı olabilir. Ve kedinizi asla bir kutunun içine kapatıp orada bırakmayın. Kediler tuzağa düşmüş olmaktan nefret eder ve bu durum kedilerde gerginlik yaratır.