Kediler Neden Kavga Eder?

0
1910

Evde kediler anlaşabilir mi? Kedilerin anlaşıp anlaşamadığı nasıl anlaşılır? Kediler neden birbirlerini sevmiyor? Kediler neden kavga ediyor? Kedi davranış uzmanı John Bradshaw bu sorulara Kedi Hissi kitabında yanıt verdi.

Bradshaw’a göre kediler birbirlerinden genellikle hoşlanmaz, birbirlerine tahammül ederler. Bu durum da evde bir takım gerginliklere neden olabilir.

Sözü uzatmadan ‘Evde kediler anlaşabilir mi’ makalemize göz atalım:

Günümüzde birçok kedi sahibi kedilerinin kendi seçtikleri yerlerde yaşamasını beklemektedir. Kedi sahipleri, belki de kedilerin bir mekana bağlanma ihtiyacını tam olarak anlayamadıklarından, yeterli miktarda yiyecek, barınak ve insanların dostluğu sağladığı durumda kedilerin başka bir şeye ihtiyaç duymayacağını ve onlarla beraber istedikleri yere gelmelerinde sorun olmayacağını düşünmektedirler. Aslında birçok kedi ikinci bir “sahip” bulmakta ve zaman zaman da temelli olarak göç etmektedir.

Kediler neden sinirlenir? Öğrenmek için tıklayabilirsiniz!

İki kedi sahiplenmek iyi bir fikir mi?

Aynı ev içinde gerginlik olması için birçok fırsat mevcuttur. İki kedinin sahibinin aynı olması iyi anlaşacaklarının garantisi değildir. Bu kedilerin birçoğu kedi toplumunun en temel kuralına uyarak kedilerini bildikleri andan beri ailelerin bir parçası olmamış hiçbir kediye güven duymaz. Birçok kedi sahibinin ise bu kuraldan haberi yoktur ve ikinci bir kedi aldıkları an kedilerinin çok yakın arkadaş olacaklarından emindirler. Köpeklerde genellikle bu durum olsa da aynı evde yaşayan kediler genellikle birbirlerine yalnızca tahammül eder.

Kediler arasındaki kavgaların sebebi?

Aynı evde yaşayan kediler anlaşmazlıkları azaltmak için evin içinde kesişme noktaları da olabilen ayrı bölgeler oluştursalar da zaman zaman karşı karşıya gelmeyi önleyemeyebilir. İki kedisi olan kedi sahipleri arasında yapılan anketlerde, kedi sahiplerinin üçte kedilerinin mümkün olduğunca birbirlerinden kaçındığını, yaklaşık dörtte biri ise zaman zaman kavga ettiklerini belirtmiştir. Kediler muhtemelen ilk gelen veya daha büyük olan en iyi yerleri almakla beraber birbirlerinin dinlenme yerlerine saygı gösterseler de, her iki kedi de aynı odalarda besleniyorsa veya ikisi için tek bir kum sepeti varsa aralarındaki gerginlik sürecektir.

Kedilerin kum kapları (kedi tuvaleti) ayrı yerlerde olmalı

Aynı zamanda muhtemelen içlerinden birinin kendi bölgesinin içinde kaldığını düşündüğü kapının altındaki kedi kapağı için de kavga edebilirler. Farklı odalarda beslemek ve yemek olan odaların dışındaki başka yerlerde farklı kum kapları (Kedi tuvaleti)  bulundurmak durumu her iki kedi için de daha katlanılır hale getirecektir. (Kediler için hangi kedi kum kabı en uygunudur? Buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz)

Kedinizin hiç depresyona girebileceğini düşündünüz mü? Buraya tıklayıp öğrenebilirsiniz!

Bonus: Evdeki kedilerin anlaşıp anlaşamadığı nasıl tespit edilir

 • Kedilerin birbirlerinden hoşlandıklarının belirtileri

Aynı evde yaşayan kedilerin birbirleriyle iyi anlaşıp anlaşmadığını tespit edebilmek için birçok gösterge mevcuttur. Evdekiler birbirlerini gördüklerinde kuyruklarını dikleştiriyorlarsa, yan yana geçerken birbirlerine sürtünüyorsa, sık sık yan yana uyuyorlarsa, birbirleriyle oyuncaklarını paylaşıyorlarsa ve birbirlerine zarar vermeden yalancıktan oyun oynuyorlarsa bu evdeki kedilerin birbirleriyle iyi anlaştıklarını ve kendilerini ailenin doğal üyesi olarak gördüklerini gösterir.

Kediler hakkında doğru olduğunu düşündüğümüz birçok yanlış var. Öğrenmek isteyebilirsiniz!

 • Kedilerin birbirlerinden hoşlanmadıklarının belirtileri

Kedilerin birbirleriyle anlaşamadığını gösteren de birçok davranış mevcuttur. Birbirlerinden kaçan kediler, karşılaştıklarında birbirlerine dik dik bakmaları ve kedi tıslaması, aynı odada bulunmak istemeyen kediler, birbirlerinden çok uzakta uyuyan kediler anlaşamayan kediler birbirleriyle anlaşamayan kedilerdir. Her an tetikte olacak şekilde uyurlar. Sahiplerinin iki yanında uyuyan kedilerin amacı aslında birbirleriyle olan teması kesmektir.

Bonus 2: Kediniz evde kendisini güvende hissediyor mu?

Kediniz için evi güvenli bir hale getiremediğinizi de göstergeleri şunlar:

 • Evden çıkması için uğraşıldığında bile evden çıkmaması
 • Kedi kapağını kullanmak yerine sahibinin kapıyı açarak onu dışarı çıkarmasını beklemesi (Çünkü kapının öbür tarafından başka bir kedi pusu kurmuş onu bekliyor olabilir)
 • Evden yalnızca sahibi bahçedeyken çıkması
 • Camdan dışarıyı seyrederek çok zaman geçirmesi
 • Bahçede başka bir kedi gördüğünde pencereden uzaklaşıp saklanması
 • Eve girdiğinde hemen girişten uzaktaki güvenli bir bölgeye koşması
 • Sahibiyle gergin bir ilişki kurması
 • Genelde tuvaletini yapmak için dışarı çıkan ama bunu yapacak kadar kendine güvenmeyen bir kedinin tuvaletini evin içine yapması
 • Evde, özellikle kapı yakınlarında ve kedi kapağının orada idrar saçma
 • Aşırı temizlenme gibi başka psikolojik stres belirtileri.