Kediler neden kusar? Her kusma tehlikeli midir?

Kedilerin kusması panik yaratabilir. Kediler neden kusar? diye sorarsanız bunun verilebilecek belli başlı cevapları vardır ve bunlar çoğunlukla zararsız sebeplerdir. Kedilerde kusmanın sebeplerine ‘kedi kusarsa ne yapmalı‘ sorusunun cevaplarına gelin birlikte bakalım:

KEDİLERDE SAĞLIĞI TEHDİT EDEN HASTALIKLAR İÇİN TIKLAYIN

Tüy topları

Kediler neden kusar sorusuna ilk cevap tüy toplarıdır. Tüy topları kedilerin en çok kustukları sebeplerin başında gelir. Kediler kendilerini yalarken dillerine tüyler takılır. Bu tüyleri tüküremedikleri için yutarlar ve karınlarında bir tüy yumağı olur. ‘Kedim neden kustu’ sorusuna verilecek en sık cevaptır. Kediler bunları daha sonra kusar. Bunun önüne geçmek için kedilerinizi düzenli olarak fırçalayabilirsiniz.

KEDİLERİN SAĞLIĞINI BOZAN 30 YİYECEK İÇİN TIKLAYIN

Çok hızlı yemek

Kedilerin yemeklerini hızlı yemesi de kusmalarının bir sebebidir. Bazı kediler yemekleri elektrik süpürgesi gibi çeker ve sonrasında kusar. Kedinizin yemeğini hızlı yemesini engellemek için bir takım yemek kapları satılıyor.

Yeni mama

Eğer kedinizin mamasını sık sık değiştiriyorsanız kedinizin midesi rahatsız olabilir. Kuru mamadan yaş mamaya geçmek kusmaya neden olabilir. Kedi kustu ama bu duracak mı diye bakmak için kuru mamaya dönüş yapın.

Çimen veya bitki yemek

Evinizde bitkiler varsa kediniz bu bitkilerin yapraklarını çiğnemek isteyebilir. Bazı bitkiler ise kedinizin kusmasına neden olabilir. Evinize bitki alırken kediler için mutlaka zararlı olmayan türleri tercih edin.

 

Kedilerde parazitler

Solucan gibi parazitler kedinizin kusmasına neden olabilir. Eğer kedim kusuyor diyorsanız veya dışkısında solucan görüyorsanız veterinerinize başvurmanız yapacağınız en mantıklı iş olacaktır.

Midede tıkanma

Kediler neden kusar sorusuna en tehlikeli cevaplardan birisi midede tıkanmadır. Bazı kediler plastik, kağıt, oyuncak veya ağızlarına sığan herhangi bir yabancı maddeyi yutabilir. Kedinizin bir şey yuttuğundan şüphe ediyorsanız kedinizi veterinerinize götürün. Çünkü bu durum hayati bir tehlike oluşturabilir.

Kedilerin bazı kusma sebepleri zehirlenme veya bir takım ciddi rahatsızlıklar nedeniyle olabilir. Kedinizin zehirli olabilecek bir şey yediğinden şüphe ediyorsanız, kedinizin kusmuğunda kan veya kahve çekirdeğine benzeyen siyah şeyler görüyorsanız derhal veterinere gidin. Eğer kedi her gün kusuyor ve hiçbir şey yemiyorsa hızlı bir şekilde veterinerin yolunu tutmanız gerekir.

</script><script>

No Responses

  1. Anonim 16/03/2019
  2. Anonim 22/10/2019

Yorum ekle

 
Kediler neden kusar? Her kusma tehlikeli midir? is highly popular post having 59 WhatsApp shares
Share with your friends
Powered by ESSB