Kediler Neden Kusar? Her Kusma Tehlikeli midir?

0
8504
Kediler neden kusar
Kedilerde kusmanın birçok sebebi vardır

Kedilerin kusması panik yaratabilir. Kediler neden kusar? diye sorarsanız bunun verilebilecek belli başlı cevapları vardır ve bunlar çoğunlukla zararsız sebeplerdir. Kedilerde kusmanın sebeplerine ‘kedi kusarsa ne yapmalı‘ sorusunun cevaplarına gelin birlikte bakalım:

British Shorthair kedileriyle ilgili en kapsamlı bilgiler burada

1Tüy topları

Kediler neden kusar sorusuna ilk cevap tüy toplarıdır. Tüy topları kedilerin en çok kustukları sebeplerin başında gelir. Kediler kendilerini yalarken dillerine tüyler takılır. Bu tüyleri tüküremedikleri için yutarlar ve karınlarında bir tüy yumağı olur. ‘Kedim neden kustu‘ sorusuna verilecek en sık cevaptır. Kediler bunları daha sonra kusar. Bunun önüne geçmek için kedilerinizi düzenli olarak fırçalayabilirsiniz. Ayrıca kedilerin mideden tüy toplarını atması için macunlar da satılıyor.

2Çok hızlı yemek

Kedilerin yemeklerini hızlı yemesi de kusmalarının bir sebebidir. Bazı kediler yemekleri elektrik süpürgesi gibi çeker ve sonrasında kusar. Kediler yediklerini neden kusar sorusunun en önemli yanıtlarından birini oluşturur. Kedinizin yemeğini hızlı yemesini engellemek için bir takım yemek kapları satılıyor.

3Yeni mama

Eğer kedinizin mamasını sık sık değiştiriyorsanız kedinizin midesi rahatsız olabilir. Bir kedi neden kusar sorusuna en önemli yanıtlardan biri yeni mamadır. Kuru mamadan yaş mamaya geçmek kusmaya neden olabilir. Kedi kustu ama bu duracak mı diye bakmak için kuru mamaya dönüş yapın. Kedilerde doğru beslenme hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

4Çimen veya bitki yemek

Evinizde bitkiler varsa kediniz bu bitkilerin yapraklarını çiğnemek isteyebilir. Bazı bitkiler ise kedinizin kusmasına neden olabilir. Evinize bitki alırken kediler için mutlaka zararlı olmayan türleri tercih edin. Kedim neden kustu sorusunun yanıtı toksik içeren bitkilerde gizlidir.

5Kedilerde parazitler

Solucan gibi parazitler kedinizin kusmasına neden olabilir. Eğer kedim kusuyor diyorsanız veya dışkısında solucan görüyorsanız veterinerinize başvurmanız yapacağınız en mantıklı iş olacaktır. Kedi temizliği oldukça önemlidir.

6Midede tıkanma

Kediler neden kusar sorusuna en tehlikeli cevaplardan birisi midede tıkanmadır. Bazı kediler plastik, kağıt, oyuncak veya ağızlarına sığan herhangi bir yabancı maddeyi yutabilir. Kedinizin bir şey yuttuğundan şüphe ediyorsanız kedinizi veterinerinize götürün. Çünkü bu durum hayati bir tehlike oluşturabilir.

Kedilerin bazı kusma sebepleri zehirlenme veya bir takım ciddi rahatsızlıklar nedeniyle olabilir. Kedinizin zehirli olabilecek bir şey yediğinden şüphe ediyorsanız, kedinizin kusmuğunda kan veya kahve çekirdeğine benzeyen siyah şeyler görüyorsanız derhal veterinere gidin. Eğer kedi her gün kusuyor ve hiçbir şey yemiyorsa hızlı bir şekilde veterinerin yolunu tutmanız gerekir.